Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 maja 2024 napisz DONOS@

Celebracja codzienności i nowy rozdział Galerii Pod Arkadami

mm so, 22 kwietnia 2023 12:56

Wystawę malarstwa Julii Słoneckiej otwarto w Galerii Pod Arkadami. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych prezentuje najnowsze, symboliczne obrazy, zebrane pod tytułem „Śniadanie, obiad, kolacja”, zainspirowane codziennością i zwykłym życiem. Piątkowa wystawa była też debiutem nowej kierowniczki galerii Kai Kozon, która zastąpiła na tym stanowisku Edytę Kasperkiewicz. Nowa specjalistka do spraw wystawiennictwa Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych ma ciekawe plany, zamierzając łączyć wydarzenia artystyczne z działaniami edukacyjnymi i promującymi sztukę.

Weekendowe imprezy i wydarzenia

mm pt, 21 kwietnia 2023 09:04

Koncert Ray Wilson-Genesis Classic. Finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki i koncert kultowego zespołu Czerwony Tulipan. Mecz walczącego o utrzymanie pozycji lidera IV Ligi Podlaskiej Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926. W weekend odbędzie się też wiele innych imprez i wydarzeń, również takich o charakterze ekologicznym i prozdrowotnym. W nadchodzącym tygodniu również nie zabraknie ciekawych imprez, z sensacyjnym koncertem Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego na czele.

Moc muzyki i integracji

mm cz, 20 kwietnia 2023 07:32

Laura Florentyna Dziąba, wokalne odkrycie ostatniej edycji programu „Mam Talent!“, zaśpiewała z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Okazją do jej pierwszej wizyty w Łomży był koncert integracyjny „Kultura bez barier”. Specjalnie dla młodej wokalistki przygotowano nowe aranżacje filmowych przebojów „Mam tę moc” i „Skyfall“, które na orkiestrę kameralną efektownie opracował Bogdan Szczepański. Drugą solistką była pianistka Małgorzata Marczyk-Wojciak, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Fotograficzna i muzyczna wystawa w Galerii N

mm śr, 19 kwietnia 2023 10:10

Galeria N Klubu Wojskowego 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego wróciła do pełnej aktywności po pandemii. Pierwszą regularną wystawą po ponad trzech latach przerwy była prezentacja fotografii Zbigniewa Ciborowskiego, wzbogacona muzyką, również w wykonaniu bohatera wieczoru. – Pomyśleliśmy z pułkownikiem Matuszewskim, że po tym długim czasie, kiedy ludzie przestali z oczywistych względów chodzić na imprezy, trzeba pokazać coś więcej – mówi Zbigniew Ciborowski. – Dlatego zdecydowaliśmy się na wystawę prezentującą wszystko, co robię, ale nie tylko.

„Poranek z Kulturą“ z „Podwodnym światem”

mm pon, 17 kwietnia 2023 09:19

Spektakl „Podwodny świat” Sceny Lalkowej im. Jana Wilkowskiego w Kwidzynie zachwycił młodszych i starszych widzów podczas kolejnego „Poranka z Kulturą“ w MDK-DŚT. To opowieść o mieszkańcach oceanu i zachodzących w nim zmianach, efekcie działalności człowieka, w inscenizacji i reżyserii Doroty Anny Dąbek. Współscenografką, autorką kostiumów i animacji jest Agnieszka Szczepańska, a muzykę skomponował i wykonał na żywo jej ojciec Bogdan Szczepański. – Świetnie bawimy się podczas tego spektaklu i lubimy go grać! – podkreśla Bogdan Szczepański, autor muzyki do ponad 300 przedstawień teatralnych w kraju i za granicą.

Emocjonalne autoportrety Anny Karwowskiej

mm so, 15 kwietnia 2023 09:12

Wystawę malarstwa „Pod skórą” Anny Karwowskiej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To jedyne w swoim rodzaju autoportrety, których punktem wyjścia były zdjęcia wykonane podczas rezonansu magnetycznego głowy artystki. – Spotykamy się w przededniu Światowego Dnia Sztuki i wchodzimy w to święto z mocnym akcentem, z intymną ekspresją Ani Karwowskiej! – podkreślała kierownik galerii Karolina Skłodowska, dodając, że ta wystawa robi ogromne wrażenie również w kontekście ogromnego kunsztu malarskiego autorki.

Wieczór z wirtuozem wiolonczeli

mm pt, 14 kwietnia 2023 17:50

Znakomity wiolonczelista Maciej Kułakowski zagrał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym punktem programu był I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille Saint-Saënsa, ale znany na całym świecie solista zachwycił liczną publiczność również wirtuozowskimi wariacjami Niccolo Paganiniego w opracowaniu na wiolonczelę. Świetnie wypadła też sama orkiestra pod batutą dyrygenta Francisco Javiera Gutierreza Juana z Hiszpanii, wykonując zróżnicowane utwory współczesnych hiszpańskich kompozytorów.

Przyrodnicza pasja Zdzisława Folgi

mm pt, 14 kwietnia 2023 09:53

Zdzisław Folga był bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Przyrodnicze wędrówki” w Galerii Pod Arkadami. Ceniony fotograf i autor wielokrotnie nagradzanych filmów przyrodniczych zaprezentował zdjęcia i nagrania, opowiadając o swej fotograficznej pasji nie tylko miłośnikom przyrody, ale też uczestnikom kursu fotografii przyrodniczej. – Myślę, że taki cykl to bardzo fajna sprawa, bo osób zainteresowanych takimi spotkaniami jest w mieście dosyć dużo – mówi Zdzisław Folga, dodając, że ta wartościowa inicjatywa MDK-DŚT powinna być kontynuowana.

Weekend i nie tylko z łomżyńskimi artystami

mm cz, 13 kwietnia 2023 08:13

Zdzisław Folga, Anna Karwowska, Marek Lechowicz i Bogdan Szczepański – to tylko niektórzy z łomżyńskich twórców i artystów, którzy w ciągu najbliższych dni zaprezentują w Łomży swe dokonania. Oprócz pokazów zdjęć, wystaw, spotkań autorskich i spektakli z ich udziałem warto też wybrać się na koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z udziałem wybitnego wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego czy Tomasza Kamińskiego, wokalisty i skrzypka znanego z Nocnej Zmiany Bluesa, obecnie tworzącego autorską muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Zabytki z ministerialnym dofinansowaniem

mm śr, 12 kwietnia 2023 09:41

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki pierwszego naboru w programie „Ochrona zabytków”. Wśród zgłoszonych 534 projektów jest 12 z Łomży i okolic. Pieniądze "na pewno" otrzymał Wąsosz i Szczuczyn. Reszta musi szukać szczęścia w odwołaniach.

Wirtualny spacer w Filharmonii z muzyką w Internecie

mm cz, 06 kwietnia 2023 08:16

Trójka gości z Florencji we Włoszech pożegnała się z Łomżą, gdzie zagrali koncert z Filharmonią Kameralną. Na łomżyńskim zdjęciu widać, jak klarnecista Francesco Darmanin towarzyszy naszej skrzypaczce Izabeli Bławat – Leofreddi. On grał w słynnym Teatro alla Scala w Mediolanie, ona w Staatstheater w Kassel. Teraz oboje mogą z każdego miejsca świata wejść do Filharmonii i pójść na wirtualny spacer. Kto nie był w gmachu z białobłękitnografitową elewacją, może do nich dołączyć.

Muzyczny prima aprilis z Orbitą Wiru

mm pon, 03 kwietnia 2023 09:26

Jeden z najbardziej znanych rodzimych zespołów rockowych zagrał w Łomży. Istniejąca od blisko 25 lat Orbita Wiru promowała w pubie „Pod ratuszem” album „Hipis 2020“, który ukazał się tuż przed pandemią; zaprezentowała też przedpremierowo materiał z najnowszej płyty oraz kilka zaskakujących coverów. Warszawskie trio poprzedził Vibrant, który postawił na konkretne, gitarowe granie z pogranicza rocka i metalu. I chociaż koncert odbył się pierwszego kwietnia, to o żadnych żartach nie było mowy.

Artystyczne plany utalentowanej łomżynianki

mm so, 01 kwietnia 2023 08:41

Magdalena Głębocka to jedna z najbardziej utalentowanych artystycznie młodych osób z Łomży na przestrzeni wielu lat. Jest aktualną stypendystką marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie osiągnięć artystycznych. Ma na koncie liczne sukcesy w ogólnopolskich konkursach plastycznych, z powodzeniem występuje w młodzieżowych grupach teatralnych, ale przede wszystkim śpiewa. Do mnóstwa nagród w tej dziedzinie dołączyła ostatnio bardzo znaczącą, pierwsze Grand Prix dla reprezentanta Łomży w 17-letniej historii Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Dalsze plany niespełna 18-letniej uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki są związane ze sceną, co nie dziwi w kontekście już przez nią reprezentowanego, bardzo wysokiego poziomu.

Afirmacja zwykłego życia tuż obok Moniki Sawionek

mm pon, 27 marca 2023 14:08

Wystawę malarstwa Moniki Sawionek otwarto w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT na Starym Rynku. „Tuż obok” to obrazy z różnych lat, wykonane w odmiennych technikach, głównie sceny rodzajowe i pejzaże. Ich cechą wspólną jest nie tylko świadome uproszczenie kompozycji, ale też ciekawe wykorzystywanie żywych, umiejętnie podkreślanych światłem, barw. – Moją inspiracją jest świat dziecka, który na co dzień obserwuję, szczególnie w momentach afirmacji świata przyrody i zabawy – podkreśla Monika Sawionek.

Inna w walce o człowieczeństwo i godność

mm pon, 27 marca 2023 10:58

Poznały się przed laty na warsztatach teatralnych. Pięć lat temu założyły własny teatr, nazwany BaWiMo od pierwszych sylab imion Barbary Niewińskiej, Wioletty Karczewskiej i Moniki Wiśniewskiej. Kiedy dołączyły do nich kolejne pasjonatki teatru przygotowały pod kierunkiem cenionego reżysera Dariusza Szady-Borzyszkowskiego pierwszy spektakl „Inna” Aleksieja Słapowskiego. W sobotni wieczór zaprezentowały go w Hali Kultury ponad stu widzom, potwierdzając, że mimo formalnego amatorskiego statusu są w pełni profesjonalnym teatrem z prawdziwego zdarzenia. Reżyser zadedykował ten pokaz „Innej” Słapowskiemu i scenografowi Przemysławowi Karwowskiemu, zmarłym na początku tego roku artystom-rówieśnikom.

Wielkanocne rozmaitości na jarmarku w Regionalnym Ośrodku Kultury

mm pon, 27 marca 2023 09:50

Doroczny jarmark wielkanocny przyciągnął w niedzielę do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży sporą liczbę wystawców oraz jeszcze więcej kupujących, zainteresowanych pisankami, palmami, koszyczkami, świątecznymi ozdobami i artystycznym rękodziełem. Wszystko oryginalne, hand made i oryginalne, co podkreślali zadowoleni klienci. W trakcie imprezy odbywały się również warsztaty robienia palm wielkanocnych oraz wręczono nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Tradycje wielkanocne 2023”.

Skarby przyrody Warmii i Mazur na wystawie w Drozdowie

mm pon, 27 marca 2023 08:36

Czasową wystawę fotograficzną „Przyroda Warmii i Mazur” otwarto w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Przyrody w Olsztynie, oddziału Muzeum Warmii i Mazur, a jej autorami są najwybitniejsi polscy fotografowie przyrody, z Tomaszem i Grzegorzem Kłosowskimi na czele. – Warmię i Mazury niby znamy, ale raczej jako turyści – mówiła dyrektor muzeum Ewa Sznejder, podkreślając, że na tej wystawie można zetknąć się z piękną fauną i florą tego regionu oko w oko. Wystawę dopełnił wykład „Skarby przyrody Warmii i Mazur” Mariana Szymkiewicza, kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Stypendia marszałka województwa dla utalentowanych uczniów I LO

mm nie, 26 marca 2023 13:29

Wśród ponad 300 laureatów stypendiów marszałka województwa podlaskiego za osiągnięcia artystyczne jest aż ośmioro uczniów łomżyńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Amelia Andrychowska, Magdalena Głębocka, Szymon Krajewski, Paulina Krupa, Maciej Mieczkowski, Igor Paduch, Maja Polkowska i Oskar Żebrowski już teraz odnoszą liczne sukcesy w skali regionu, województwa i ogólnopolskiej. Roczne stypendia, w łącznej wysokości trzech tysięcy złotych, pozwolą im rozwinąć się jeszcze bardziej.

Młody artysta z „Plastyka” doceniony w Polsce

mm cz, 23 marca 2023 14:38

Oskar Chludziński ma prawie 18 lat, biega po 5-10 kilometrów, jeździ rowerem i na rolkach, i lubi grać w piłkę nożną. Jednak to nie sport wyróżnił aktywnego nastolatka w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, a jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Oskar maluje i rysuje tak dobrze, że może zdobyć indeks Akademii Sztuk Pięknych.

Kurpiowskie bartnictwo na przestrzeni wieków

mm cz, 23 marca 2023 11:46

Dr Urszula Kuczyńska przedstawiła tradycje kurpiowskiego bartnictwa podczas prelekcji w ramach cyklicznych spotkań Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Mówiła choćby o unikalnych zbiorach prawa bartnego Krzysztofa Niszczyckiego z 1559 roku i Stanisława Skrodzkiego z 1616 roku, pochodzących ze starostw przasnyskiego i łomżyńskiego. – Oba te kodeksy to jedyne zachowane w skali Polski tak duże zbiory, dotyczące funkcjonowania bartnictwa – podkreślała Urszula Kuczyńska, dodając, że inne zbiory prawa bartnego z tego okresu liczą po kilkanaście paragrafów, gdy ten Stanisława Skrodzkiego ma ich aż 115, a do tego wiele wskazuje na to, że oba zbiory są znacznie starsze niż się przypuszcza.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę