Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej
Stowarzyszenie zostało erygowane 14. X. 1992 r. dekretem biskupa łomżyńskiego Juliusza Peatza w duchu nadziei i zaufania, aby inicjatywa zespołowego apostolstwa stanowiła „znak wspólnoty i jedności Kościoła w Chrystusie” (DA, n.18) - zgodnie z nauka Vaticanum II.
Jako pomocnicy Kościoła podjęliśmy służbę na rzecz rodzin katolickich. W skład Komitetu Założycielskiego wchodzili wówczas: Edward Odojewski, Teresa Grużewska, Edward Zieliński, Eugeniusz Smułkowski i Stanisław Morka. Współtwórcą ze strony kościelnej był Ks. Mirosław Orłowski, mianowany asystentem kościelnym Stowarzyszenia. Odegrał kluczową rolę, abyśmy byli wierni Magisterium Kościoła i nie utracili depozytu wiary w Chrystusa Pana. Przez siedem lat, jako robotnicy winnicy Pańskiej, spełnialiśmy pragnienie rodzin katolickich Diecezji Łomżyńskiej, aby reprezentowane one były w życiu publicznym i narodowym.
Obecnie SRK DŁ zrzesza około ok.530 członków, pracujących w 8 oddziałach dekanalnych (Ostrołęka, Wyszków, Łapy, Kolno, Jedwabne, Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie) i 40 kołach parafialnych. Dzieło to rozszerza się - zachodzi więc potrzeba, aby wspólnota Stowarzyszenia i jej otoczenie znały istotne przejawy działań formacyjnych i organizacyjnych poszczególnych ogniw. Pragnieniem Stowarzyszenia jest budowa wspólnoty duchowej poprzez formację poszczególnych jej członków. Wszystko w duchu ewangelicznej troski o każda rodzinę polską. Nasza praca mając błogosławieństwo pasterskie Biskupa Ordynariusza będzie uwzględniać podstawowe aspekty programu duszpasterskiego w Diecezji Łomżyńskiej. Oprócz prezentacji uchwał, wniosków i wszelkich decyzji Zarządu Głównego, mile będzie widziana publicystyka i sprawozdania tworzone w kołach parafialnych. Wymiana doświadczeń i przemyśleń nas wszystkich ubogaci, a przede wszystkim zintegruje wokół wzorców ewangelicznych.
Z duma należy przypomnieć, iż od początku istnienia Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (1993 r.) SRK DŁ aktywnie uczestniczy w jej pracach, jako część blisko 23 - tysięcznej wspólnoty między diecezjalnej, mającej 22 - osobowa reprezentację w Parlamencie RP w ramach AWS. Zarząd Główny oczekuje na szeroką współpracę członków SRK i zachęca do niej. Owocem tego niech będzie żywe kształtowanie „środowiska do nauki miłości i pobożności” (KPK, Kan. 215), bo takim środowiskiem jest każda chrześcijańska wspólnota. W naszej wspólnocie powinniśmy pisać i mówić o wartościach płynących z wiary i tradycji narodowej. Główną treścią rozważań i modlitw każdego z nas winna być troska o „kształtowanie życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie z nauka Kościoła Katolickiego oraz wspieranie członków Stowarzyszenia w tym zakresie”.