sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sukces Malwiny Szewczyk na Olimpiadzie Głuchych w Turcji

Malwina Szewczyk

Podczas XX Zimowej Olimpiady Głuchych w Erzurum, Malwina Szewczyk z Łomży zdobyła złoty i srebrny medal w szachach. Reprezentanci Polski wywalczyli aż dziewięć medali i zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji.

XX Zimowe Igrzyska Głuchych rozgrywane były 2-12 marca w tureckim Erzurum. Zawodnicy rywalizowali w siedmiu dyscyplinach sportu: biegi narciarskie, curling, futsal, hokej na lodzie, - narciarstwo alpejskie, snowboard, szachy. I właśnie w szachach doskonale spisała się nasza reprezentantka, która wydatnie przyczyniła się do sukcesu Polski.

Złoty medal zdobyła w kategorii „Chess Rapid Mix”, gdzie w 6-osobowej mieszanej drużynie (2 kobiety + 1 rez. i 2 mężczyzn + 1 rez.) zwyciężyła w 8 pojedynkach (na 10 możliwych) będąc jednym z filarów drużyny. Z kolei srebrny medal wywalczyła  w kategorii „Chess Clasical Women”, 3-osobowej drużynie (2 kobiety + 1 rez.) zdobyła 4,5 pkt. na 6 możliwych.

W kategorii „Chess Blitz Women” zajęła 4 miejsce, dzieląc z tą samą ilością 8 pkt. (na 11 możliwych), co srebrna i brązowa medalistka, tylko dodatkowa punktacja pozbawiła ją medalu.

19-letnia Malwina Szewczyk uczy się w klasie maturalnej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, a szachy trenuje w Akademii Szachowej Sobocińscy pod okiem dziadka Sławomira Sobocińskiego.

Od 1924 roku w Zimowych Igrzyskach Głuchych, Polska zdobyła tylko srebrny i brązowy medal (szachiści w XIX ZIG w 2019 r we Włoszech). W XX Olimpiadzie  szachiści rekordowo zdobyli 2 złote i 3 srebrne medale. Do polskiej reprezentacji dorzucili 4 medale narciarze (w sumie 5 złotych i 4 srebrne medale), dało to Polsce 4 miejsce w klasyfikacji medalowej. W Igrzyskach wystartowało 532 reprezentantów z 34 krajów m.in.: Ukraina, Chiny, Japonia, Korea, Brazylia, Austria, Francja, Niemcy, Korea, Chorwacja, Węgry, Serbia, Kazachstan, Indie i wiele innych.