Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

TRWAŁA DEPILACJA LASEROWA

Trwałe, bezbolesne usuwanie niepożądanego owłosienia przy użyciu lasera diodowego LightSheer ET 400

wejdź po więcej informacji

 

Podstawą terapeutyczną działania lasera diodowego LightSheer ET 400 jest fototermoliza selektywna następująca pod wpływem światła. Zasada działania lasera diodowego LightSheer ET 400 polega na niszczeniu włosa za pomocą światła laserowego, które wypala komórki odżywcze włosa (znajdujące się w mieszku włosowym) i tym samym zapobiega ponownej regeneracji włosa i jego odrastaniu.


Każdy włos składa się z trzonu włosa (to, co widzimy na, zewnątrz), który osadzony jest w mieszku włosowym (wewnątrz skóry). Na samym dnie mieszka włosowego, w opuszce, znajduje się macierz-aktywnie wzrastająca część włosa wraz z dostarczającą jej pożywienia brodawką skórną. Aby usunąć włosa należy zniszczyć jego mieszek włosowy wraz z macierzą. Światło laserowe wnika we włos, jego trzon, barwnik zawarty w nim pochłania światło, wydziela się ciepło, które jest przewodzone do mieszka włosowego. Jest to tzw. fototermoliza selektywna.


W celu usunięcia włosa podczerwone światło lasera o“długość fali 800nm wnika głęboko w skórę właściwą, gdzie energia optyczna z wiązki laserowej jest wybiórczo absorbowana przez barwnik znajdujący się we włosie (melaninę), co powoduje szybkie ogrzanie trzonu włosa i mieszka włosowego tak, że następuje uszkodzenie mieszka włosowego. Skutkiem uszkodzenia mieszka włosowego jest usunięcie włosa, brak jego regeneracji i nieodrastanie.

Należy dodać, iż każdy włos przechodzi w ciągu swojego ,,życia przez tzw. trzy fazy wzrostu włosa: anagen, catagen, telogen. Anagen jest fazą wzrostu włosa, gdzie trzon bardzo ściśle tkwi w mieszku włosowym, następują intensywne podziały komórkowe i włos rośnie. Catagen jest fazą, w której włos przestaje rosnąć, włos tkwi w mieszku włosowym, ale już następuje zerwanie połączenia między trzonem włosa a macierzą mieszka włosowego. W telogenie włos nadal pozostaje zakotwiczony w mieszku włosowym, ale już powoli wysuwa się. Równocześnie zaczyna tworzyć się nowy włos.


Anagen      Catagen      Telogen

Na bazie informacji o cyklach wzrostu włosa można łatwo zauważyć, iż dla usuwania owłosienia najbardziej efektywna jest faza wzrostu włosa. Najlepsze ,,połączenie€ pomiędzy trzonem włosa i mieszkiem występuje w pierwszej fazie wzrostu anagenie. Wtedy światło laserowe pochłaniane przez trzon włosa, przewodzone przez niego, bez trudu dostanie się do macierzy mieszka włosowego i skutecznie go zniszczy. W drugiej fazie, katagenie, ponieważ przewodzenie jest gorsze, ze względu na głębsze położenie macierzy, zniszczenie mieszka włosowego będzie dużo mnie efektywne.


Po zabiegu włosy wypadają, ponieważ wszystkie włosy zostały ogrzane (spalone), ale ilość włosów usuniętych na stałe to będzie ilość włosów, w których zniszczono komórki macierzy. Zwykle jest to 30-40 %, jednakże procent ten zależy od miejsca depilacji. Np. pachy jest to 30%, natomiast na ramieniu tylko ok. 16% włosów występuje w tej fazie. Z tego wynika, iż następny zabieg powinien być wykonany w takim odstępie czasu, by włosy nie usunięte (tj. mieszek nie zniszczony) zregenerują się na tyle, aby został utworzony trzon włosa, ale aby włos nadal pozostawał w fazie anagenu. Zwykle jest to 4-6 tygodni po pierwszym zabiegu. Jeśli włosy regenerują się szybciej (np. ramię), zabieg powinno wykonać się wcześniej. Od tego również zależy ilość wykonywanych zabiegów; tam gdzie procent usuniętych włosów wynosi 30% wystarczą 3-4 zabiegi, w innych miejscach potrzebnych będzie więcej zabiegów.

W laserze diodowym LightSheer ET 400 czas trwanie impulsu laserowego jest wystarczająco długi, aby dokładnie zniszczyć mieszek włosowy, a jednocześnie wystarczająco krótki, aby ograniczyć zjawisko przenoszenia ciepła do otaczającej (mieszek włosowy) tkanki.

Szerokość impulsu, czyli czas trwania impulsu musi być równy lub krótszy od czasu relaksacji termicznej obiektu naświetlanego. Dla włosa zależy on od jego średnicy i jest rzędu dziesiątek milisekund. W przypadku skór ciemnych zaleca się wydłużanie impulsu.

Odpowiedniej szerokości impulsu musi towarzyszyć wystarczająca gęstość powierzchniowa dostarczanej energii. Im wyższa wartość gęstości energii tym skuteczniejsze usuwanie włosów. Jednakże wzrasta także prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych efektów ubocznych.

Impuls światła laserowego jaki dociera do mieszka włosowego musi posiadać także odpowiednia wysoką moc. Za słaba moc nie spowoduje skutecznego wypalenia włosa. Dlatego tak istotne dla skuteczności jest, aby laser posiadał odpowiednie parametry.

W laserze LightSheer ET 400 jako źródła światła używa się matrycy diod o bardzo wysokiej mocy – 1600-2900 W, o długości fali 800nm. Kondensator światła miesza promieniowanie i produkuje jednolitą wiązkę wyjściową o wysokiej mocy i gęstości powierzchniowej energii.

Bardzo ważny jest sposób schładzania samej skóry, ponieważ ona sama jest często bogata w barwnik, który podobnie jak w przypadku włosa pochłania światło laserowe i tym samym skóra się nagrzewa. Chłodzenie musi być na tyle efektywne, aby skóra przez cały czas trwania zabiegu była utrzymywana w odpowiedniej temperaturze, w przeciwnym bowiem razie ulegnie poparzeniu. Odpowiednie chłodzenie, obniżając temperaturę w skórze, tym samym dostarcza również znieczulenia. W efekcie zabieg pozostaje praktycznie bezbolesny. Najbardziej efektywna metodą chłodzenia jest tzw. chłodzenie aktywne, poprzez stały kontakt z zimnym obiektem dobrze odprowadzającym ciepło ze skóry. Komórki mieszka będące celem ,,ataku” leżą na głębokości ok. 1-5 mm w głębi skóry. Wystarczający do ich zniszczenia wzrost temperatury wymaga czasu 0.2-1 sek, a chłodzenie aktywne w tym czasie pozwala utrzymać -5 skórę w bezpiecznej temperaturze. Szafir, z którego wykonana jest końcówka rączki laser LightSheer ET 400 – ChillTrip, jest idealnym materiałem do wykonania końcówki chłodzącej, będącym znakomitym przewodnikiem ciepła i przewodzącym światło diody. Dodatkowo ważną rolę odgrywa ucisk stosowany prze aktywnym chłodzeniu kontaktowym, gdyż nie tylko zapewnia dobry kontakt termiczny, ale także wyciska i usuwa hemoglobinę z naczyń krwionośnych zapobiegając ich zamykaniu i przywodząc mieszki włosowe bliżej naświetlanej powierzchni, a więc zwiększając skuteczność zabiegu.

Przed przystąpieniem do wykonania pierwszego zabiegu należy przeprowadzić wywiad, konsultację potrzebną do oceny stanu skóry, określenia typu skóry według 6 stopniowej skali Fitzpatricka (karnacja, szybkość opalania się, reakcje na promienie słoneczne, kolor i grubość włosów-od tych czynników uzależnione jest prawidłowe ustawienie lasera) oraz do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu medycznego. Pacjent poinformowany jest o charakterystycznym oddziaływaniu lasera na skórę“ po zabiegu może wystąpić niewielki rumień lub obrzęk okołomeszkowy. Przy wyjątkowej nadwrażliwości objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni, zazwyczaj jednak ustępują szybciej. Powinno się unikać promieni słonecznych przez około dwa tygodnie po zabiegu; stąd tez biorąc pod uwagę potrzebę trzykrotnego powtórzenia czynności dla całkowitego usunięcia zbędnego owłosienia zaleca się rozpoczęcie kuracji przed okresem letnim.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego:

1. Ciąża
2. Bardzo świeża opalenizna
3. Krem z retinolem (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)
4. Leki światłouczulające, retinoidy
5. Zioła (dziurawiec, nagietek; przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
6. Depilacja woskiem i pensetą (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)
7. Kolor włosów
8. Skłonność do przebarwień
9. Bielactwo, łuszczyca
10. Peeling (przestać używać do 1 tygodnia przed zabiegiem)

Wykonujemy również próbne naświetlanie (tzw. próba) miejsca przeznaczonego do zabiegu w celu ustalenia odpowiednich parametrów do przeprowadzenia zabiegu. Przed zabiegiem włosy należy zgolić, można też użyć krem depilujący, natomiast nie należy stosować wosku, pincety ani depilatora wyrywającego włosy, gdyż mechanizm zabiegu wymaga obecności włosa. Skóra powinna być umyta i niczym nieposmarowana. Wszelkie podrażnienia, zadrapania, wypryski muszą być zagojone-w przeciwnym razie mogą wystąpić okresowe przebarwienia.

Przy dokonywaniu prawidłowego wyboru parametrów do zabiegu bierze się pod uwagę: kolor włosa i kolor skóry: im większy kontrast tj. im jaśniejsza skóra i ciemniejszy włos, tym lepszy efekt depilacyjny. Parametry dobiera się klasyfikując skórę wg typów Fitzpatricka.

Konieczne jest noszenie specjalnych okularów ochronnych przez osoby poddane zabiegowi i osoby obecne w pomieszczeniu, w szczególności osobę prowadzącą zabieg. Jest to niezwykle ważne ze względu na ochronę oka przed naświetleniem. Wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu, w którym znajduje się włączony laser muszą bezwzględnie przestrzegać wymogów bezpieczeństwa, przede wszystkim zaś mieć założone specjalne okulary.

Podsumowując depilacja laserem LightSheer ET 400 jest bardzo skuteczna i bardzo bezpieczna, pod warunkiem, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Laser ten usuwa niechciane włosy na stałe, bezboleśnie, bezinwazyjnie, nie powodując uszkodzeń skóry. Jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce, dając gwarancję skuteczności oraz oczekiwanego efektu. Urządzenie posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez U.S. FDA (Food and Drug Administration) respektowany przez najbardziej wymagające kraje świata takie jak Francja czy Niemcy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę