Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” w Hali Kultury

Łomżyńskie obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy w czwartkowy wieczór impreza „Łomżyńskie Drogi do Niepodległej”. W Hali Kultury zostanie otwarta wystawa „Ślady dawnych lat”, efekt warsztatów plastycznych dla uczniów łomżyńskich szkół, po czym prof. Krzysztof Sychowicz wygłosi wykład „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Akcentem finałowym będzie koncert patriotyczny Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza z udziałem sopranistki Edyty Piaseckiej oraz tenora Sławomira Naborczyka.

Realizowany przez Miejski Dom Kultury–Dom Środowisk Twórczych projekt „Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” łączy wątki historyczne z muzyką i sztukami plastycznymi, a jego głównym celem jest jak najpełniejsze przybliżenie mieszkańcom Łomży w różnym wieku przełomowych dla Polski wydarzeń roku 1918. Stąd pomysł warsztatów plastycznych, wykładu dotyczącego jednego z architektów polskiej niepodległości Romana Dmowskiego, którego ziemska wędrówka zakończyła się w podłomżyńskim Drozdowie oraz łączącego pokolenia koncertu patriotycznego.


Wystawa „Ślady dawnych lat” to rezultat warsztatów plastycznych w Pracowni Plastycznej MDK-DŚT. 28. uczestników, dzieci i młodzież z łomżyńskich szkół, miało okazję lepiej poznać losy bohaterów walk o niepodległość Polski, w tym Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego i wykonać ich portrety oraz dowiedzieć się jak na przestrzeni wieków zmieniał się wizerunek jej godła – orła białego, co też znalazło odbicie w wykonywanych pracach, również w technice batiku i monotypii. Na wystawę wybrano około 30 prac stworzonych przez uczestników podzielonych na trzy grupy wiekowe: do 10 lat, 11-15 lat oraz  powyżej 15 lat.
– W zależności od wieku i umiejętności podejmowali oni różne techniki plastyczne: portrety osób związanych z walką niepodległościową lokalną i ogólnokrajową, kolaże oparte o motywy z malarstwa nurtu patriotycznego z przełomu XIX i XX wieku, odwołujące się do symboli narodowych, godła i flagi. Każde zajęcia opierały się na przekazaniu konkretnej wiedzy o postaciach i wydarzeniach historycznych, będących tematem warsztatów – podają organizatorzy.

Historycznego ujęcia wydarzeń sprzed ponad stu lat nie zabraknie też w wykładzie prof. Krzysztofa Sychowicza „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości”. Jak informuje MDK-DŚT ma on obejmować okres pierwszych dwóch dekad wieku XX do roku 1918 i poruszać temat głównych postaci ruchu niepodległościowego w Polsce, ale też lokalne wątki, choćby wpływ myśli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego na postawy tutejszego ziemiaństwa i mieszczaństwa. Prelegent  przedstawi również fakty dotyczące działań niepodległościowych na Ziemi Łomżyńskiej.


Imprezę zakończy koncert Łomżyńskiej Orkiestry Dętej. Organizowane przez MDK-DŚT w latach 2018-2019 na Starym Rynku plenerowe koncerty „Śpiewajmy dla Niepodległej” cieszyły się bowiem tak dużym zainteresowaniem, że po okresie pandemicznego przestoju nie można było do nich nie wrócić. Tym razem z orkiestrą pod batutą nieocenionego Waldemara Borusiewicza zaśpiewają sopranistka Edyta Piasecka (Opera Narodowa w Warszawie) i tenor Sławomir Naborczyk (Opera Śląska w Bytomiu). Nie będą to jednak w żadnym razie jedyni tego wieczoru wykonawcy utworów patriotycznych i wojskowych pieśni z przełomu XIX i XX wieku, bowiem organizatorzy, wzorem lat ubiegłych, przygotowali  na to święto okolicznościowy „Śpiewnik pieśni patriotycznych”, tak więc z artystami będzie mógł śpiewać każdy, od seniorów do dzieci.

„Łomżyńskie Drogi do Niepodległej” odbędą się w czwartek 11 listopada o godzinie 17:00 w Hali Kultury. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak wejściówki pobrane w Urzędzie Miejskim.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę