Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Edward Dwurnik - malarstwo i rysunek

Dwurnik-2.gif

Panorama muzeum: Edward Dwurnik- Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży 1

Edward Dwurnik- Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży 1

Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. Mieszkał i pracował w Warszawie, gdzie zmarł 28 października 2018 roku. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa oraz – czasowo – na Wydziale Rzeźby. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983) oraz nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992). Jego dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów i około 10 tysięcy rysunków. „Rodowód sztuki Edwarda Dwurnika ma złożony charakter, bo z jednej strony ukończył warszawską ASP – i to mając jeszcze za profesora klasyka polskiego koloryzmu, Eugeniusza Eibischa – ale z drugiej najważniejszą inspiracją, cechą składową i zasadniczym pomysłem na twórczość było spotkanie z obrazami Nikifora, czyli malarza nieprofesjonalnego, samouka, którego malarski sposób okazał się niezwykle pojemny i adoptowalny dla bardzo wielu artystycznych wyzwań, które w przyszłości Dwurnik miał rozwiązywać w swoich licznych malarskich cyklach. Owe cykle to również specyficzna formuła Dwurnika. Do tego należy dodać objawianą od dzieciństwa fascynację obrazami Matejki, a także kontakt z twórczością Bernarda Buffeta, zapomnianego dziś francuskiego malarza, z którego sztuką zetknął się w Paryżu w 1967 roku. (Bogusław Deptuła: „Dwurnik, albo nieoczywiste” , fragm. tekstu z katalogu wystawy „75 x 75 Dwurnik”, wydawca: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2018). Na wystawę w Łomży składają się prace z zakresu malarstwa i rysunku stworzone przez Edwarda Dwurnika w różnych okresach jego twórczości, w większości powstałe w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Pochodzą z wielu cykli, w tym najbardziej znanych, jak: „Robotnicy”, „Błękitne” i „Sportowcy”, ale są też inne, które przypisać można najogólniej tematyce krajobrazu miast, realizowanej w specyficznej dla artysty quasinikiforowej stylistyce. Są też prace abstrakcyjne, inspirowane twórczością Jacksona Pollocka. Na prezentację zostały wybrane obrazy pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna, innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu oraz ze zbiorów Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (jak np. „Archanioł”). Wystawę przygotowała PGS w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart specjalnie dla Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Ekspozycję uzupełniają dwa obrazy Edwarda Dwurnika znajdujące się w Łomży: „Panorama Warszawy” będąca własnością Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży oraz „Włoskie miasto” ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej.

Panorama muzeum: Edward Dwurnik- Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży 2

Edward Dwurnik- Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży 2

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 02 stycznia 2020 14:20
Data ostatniej edycji: so, 29 lutego 2020 13:34:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę