Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Finał drugiej edycji Przystani Świętego Mikołaja łomżyńskiej biblioteki

Spotkanie mikołajkowe połączone z koncertem zakończyło kolejną odsłonę projektu „Łączy nas kultura” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Został zrealizowany dzięki dotacji Fundacji Świętego Mikołaja w ramach programu „Przystań Świętego Mikołaja”, a łomżyńska biblioteka znalazła się wśród zaledwie 32 kontynuujących go placówek i fundacji z całego kraju. Ponownie przygotowano bardzo ciekawy program zajęć integracyjno-edukacyjnych dla dzieci z Polski i z Ukrainy oraz ich rodziców i opiekunów, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na drugą edycję projektu „Łączy nas kultura”, realizowanego w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, złożyło się dziewięć spotkań i wydarzeń, adresowanych do uczestników w różnym wieku, jednak przede wszystkim do dzieci, najbardziej poszkodowanych przez wojnę, przeżywających traumę z powodu opuszczenia domu i rozłąki z walczącymi ojcami czy dziadkami, którzy musieli pozostać w Ukrainie. Podobnie jak w pierwszej odsłonie programu do udziału zaproszono również dzieci z Polski, dzięki czemu ich ukraińscy rówieśnicy mieli większe możliwości aklimatyzacji i nie czuli się osamotnieni, co dało efekty bardzo dobre efekty już podczas pierwszego spotkania. Były to prowadzone przez Iwonę Rafałowską warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci wykonały różne wyroby z gliny, w tym symboliczne gołąbki pokoju – część z nich została wysłana do uczestników pierwszej edycji projektu, którzy w międzyczasie wrócili na Ukrainę.
Nie mogło również zabraknąć warsztatów muzycznych: te z instruktorką gordonowską, skrzypaczką i wokalistką Żakliną Olchowik umożliwiły dzieciom poznanie ukulele i podstaw gry na tym modnym obecnie instrumencie, zaś kolejne z wokalistą i gitarzystą Przemysławem Kamińskim stały się okazją do wspólnego śpiewania kolęd i świątecznych piosenek, z „Jingle Bells” na czele.
Była też integracja językowa, mimo tego, że we wszystkich zajęciach uczestniczyła tłumaczka Hanna Zlahodukh; dwukrotnie odbyły się warsztaty językowe pod kierunkiem bibliotekarki z Filii nr 6 i anglistki Marty Skrodzkiej. Dzieci brały udział w zabawach edukacyjnych, prowadzonych w języku polskim, ukraińskim i angielskim, wykonały tematyczne słowniczki do nauki tych trzech języków, poznały również opisane nimi cztery pory roku.
Równie ciekawie było na warsztatach plastycznych, które prowadziła ilustratorka i graficzka Svietlana Radchuk: dzieci zrobiły w ich trakcie kolorowe albumy, które mogą służyć jako fotoksiążka lub pamiętnik, zaś na kolejnych aniołki ze styropianu i materiału, co rozwijało ich kreatywność i umiejętności plastyczne.

– Przez trzy miesiące byliśmy Przystanią Świętego Mikołaja – mówi Elżbieta Piasecka-Chamryk, kierownik Filii nr 6 MBP oraz koordynator projektu. – Cieszy zarówno to, że nasza praca i zaangażowanie w pierwszej edycji zostały docenione, dzięki czemu Miejska Biblioteka Publiczna znalazła się w gronie wybranych placówek i fundacji realizujących ten program w kolejnym etapie, ale przede wszystkim to, że mogliśmy pomóc. Wojna jest czymś strasznym, a jej największymi ofiarami są najmłodsi, więc udział w przygotowywanych przez nas spotkaniach pozwalał dzieciom z Ukrainy oraz ich mamom chociaż na krótko o niej zapomnieć. Równie ważne były integracja i nawiązywanie kontaktów z polskimi rówieśnikami, wzajemne poznawanie się, czego efektem było pogłębienie koleżeńskich relacji i przyjaźni. Do tego uczestnicy projektu z Ukrainy zapisywali się do naszej biblioteki, ponieważ niektórzy zaczęli uczyć się języka polskiego, co ułatwiał im fakt, że w księgozbiorze mamy również książki w języku ukraińskim oraz w wersji dwujęzycznej.

Akcentem finałowym było spotkanie mikołajkowe. Wszyscy jego młodzi uczestnicy otrzymali od świętego Mikołaja prezenty, mogli też posłuchać i zaśpiewać wraz z Agnieszką Żemek-Pawczyńską piosenki dla dzieci oraz świąteczne. Drugą odsłonę projektu „Łączy nas kultura” w łomżyńskiej bibliotece zakończyła wizyta w Teatrze Lalki i Aktora, połączona z obejrzeniem spektaklu „Czerwony Kapturek”.

– Udział w dwóch edycjach projektu „Łączy nas kultura” był dla naszej instytucji, ale również dla mnie osobiście niezwykłym doświadczeniem – podsumowuje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Oprócz wymiernych efektów – spotkań edukacyjnych, integracyjnych, arteterapii, projekt wniósł wartości najważniejsze – humanitaryzm. Wiem, że obecnie tematy związane z pomocą uchodźcom są przez niektórych krytykowane, ale dla mnie sprawdzaniem człowieczeństwa, jest to, jak podchodzimy do osób potrzebujących pomocy, nieważne czy są naszymi rodakami, czy emigrantami. Nie życzę nikomu doświadczania takich przeżyć, które są udziałem matek z dziećmi z Ukrainy i cieszę się, że mogliśmy w Filii nr 6 naszej biblioteki stworzyć przyjazną Przystań Świętego Mikołaja. Uczymy się pomagać mądrze, tak jak patron Fundacji – biskup św. Mikołaj. Ze wzruszeniem patrzyłam na twarze dzieci: Makarego, Timy czy Marusi. Na początku rysował się na nich dystans i niepewność, teraz radość i rezolutny błysk w oku. Dziękuję za to wszystko moim współpracownikom, szczególnie bibliotekarkom z Filii na ulicy Małachowskiego, ale również wrażliwym osobom i instytucjom, które życzliwie wspierały nasze działania.

Projekt "Łączy nas Kultura" w całości sfinansowany został ze środków Fundacji Świętego Mikołaja.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę