Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przestępczość rośnie, a ukaranych sprawców coraz mniej

W Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego rośnie przestępczość – alarmują prokuratorzy. W 2004 roku popełniono tu ponad 5 tys. przestępstw. Gro z nich – około 16% - to kradzieże z włamaniami. Co gorsza przestępstw tego typu jest coraz więcej, a coraz mniej ich sprawców ponosi karę. W ubiegłym roku na ogólna liczbę ponad 800 popełnionych w Łomży i najbliższej okolicy takich czynów sprawców znaleziono tylko w 130 przypadkach.

Prokurator Rejonowy Jacek Cholewicki podsumował rok pracy podległych mu prokuratorów. Ze statystyk wynika, że przestępczość rośnie, a tym samym przybywa pracy prokuratorom. W ubiegłym roku na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego stwierdzono dokładnie 5002 przestępstwa. Niestety większość z ich sprawców nie została ukarana. Efektywność łomżyńskich prokuratorów wyniosła około 25%. Oznacza to, że co czwarta rozpatrywana przez nich sprawa kończyła się sporządzeniem aktu oskarżenia. Najwięcej spraw z jakimi mieli w 2004 roku do czynienia prokuratorzy to kradzieże z włamaniem. Było ich 810. Jak podkreśla prokurator Jacek Cholewicki – prawdziwym dramatem prokuratury i policji jest zaś to, że w ogromnej większości z nich nie wykryto sprawców. W sumie z tego powodu umorzono 682 sprawy.
W 2004 roku dużo było rozbojów i przestępstw narkotykowych. Tych pierwszych zanotowano w sumie 48, z których 37 stwierdzono na terenie Łomży. Prokuratorzy prowadzili także 20 spraw o tzw. udzielanie innym narkotyków (dealerstwo) i 10 o posiadanie narkotyków.
W minionym roku łomżyńskie sądy na podstawie aktów oskarżenia sporządzonych przez prokuratorów rejonowych osądzili 1567 przestępców - to o 120 więcej niż rok wcześniej. W 22 przypadkach sądy orzekały uniewinnienia.
Prokuratorzy podkreślają, że z roku na rok mają coraz więcej pracy. W 2004 roku ich obciążenie pracą było najwyższe w okręgu łomżyńskim. Przeciętnie każdy z zatrudnionych w „rejonówce” prokuratorów prowadził 38 spraw miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć także udział prokuratorów w posiedzeniach sądowych, który w minionym roku wynosił od 70 do 90 posiedzeń na każdego z prokuratorów rocznie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę