Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dobry plakat

Plakat to stosunkowo młoda dziedzina sztuki należąca do tzw. grafiki użytkowej ( a więc spełniającej , obok estetycznej , także inne funkcje: jak informacyjna, ilustracyjna, propagandowa czy reklamowa). Plakat narodził się w latach 80-tych XIX wieku. Od końca XIX wieku wyparł on już niemal całkowicie znany wcześniej afisz. Zasadnicza różnica między nimi polega na odwróceniu proporcji dotyczących stosowania tekstu pisanego i elementów czysto plastycznych. Plakatem rzecz ma się dokładnie odwrotnie: podstawowym nośnikiem treści są tu plastyczne środki wyrazu (kreska, plama barwna, kształt itd.). Plakat szybko „ dorobił się” własnych metod docierania do odbiorców za pomocą umownych znaków, metafor, kontrastów plastycznych ( form, barw, kierunków ). Równocześnie z pojawieniem się nowych kierunków i technik w sztuce i wraz z rozwojem nowych technologii, wzbogaca się też język plakatu.

Gwałtowny jego rozwój jako praktycznie samodzielnej dziedziny sztuki, nastąpił w okresie dwudziestolecia międzywojennego i po II wojnie światowej .Po 1945 roku plakat artystyczny stał się też naszą , polską specjalnością. Sława tej tzw. polskiej szkoły plakatu dotyczyła m.in. takich jej cech jak: doskonała narracja i umiejętność czytelnego zapisywania wydarzeń, wysoka kultura wizualna i niepowtarzalny ich klimat, łączący w sobie poczucie humoru z elementami nostalgii i zadumy, potrafiący jednocześnie i zaciekawić, i skłonić do refleksji. Dzięki tym cechom plakat polski, odwołując się zarówno do wrażliwości jak i inteligencji odbiorców, potrafił nawiązać z nimi więź. Stał się ważną częścią kultury.
Tę polską szkołę plakatu reprezentują artyści różnych pokoleń, debiutujący zarówno przed wojną jak i po. Do jej przedstawicieli należą m.in.: Tadeusz Trepkowski, Henryk Tomaszewski, Eryk Lipieński, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Roman Cieślewicz i wielu, wielu innych.
Plakat to sztuka wychodząca do odbiorcy. To sztuka miasta: jego ulic i placów. To ważny element jego pejzażu, pojawiający się najczęściej w specjalnie przeznaczonych do ekspozycji miejscach: na różnego kształtu, i różnej wielkości tablicach i słupach, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie ulice dzisiejszych miast. Także i ... Łomży.
O plakatach właśnie, miejscach i warunkach ich prezentacji na terenie Łomży , jest miedzy innymi ta strona.
Zapraszamy.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę