Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Moja biblioteka” opisana, namalowana i na zdjęciu

- Spodobało mi się robienie kartek świątecznych i okolicznościowych oraz podziękowań, a na studniówkę zaprojektowałam i wykonałam aż sto zaproszeń – opowiada Anna Martyna Duda (lat 19), maturzystka Technikum Geodezyjnego i Bursy Szkolnej nr 3 w Łomży, która zdobyła nagrodę specjalną III edycji powiatowego konkursu literacko-plastyczno-fotograficznego „Moja biblioteka”. Do komisji wpłynęło ponad 230 prac przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Praca Ani zrobiła wrażenie na jury, które nagrodziło oryginalną artbook z jej poematem o wartości lektur, ilustracjami i fotografiami.

Pomysłodawcą konkursu „Moja biblioteka” na Ziemi Łomżyńskiej jest Andrzej Kubrak, nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Ogłaszaną co dwa lata rywalizację na pióra, pędzle i aparaty zorganizowały: Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych oraz łomżyński oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dlatego ok. 150 gości, laureatów, ich rodziców i nauczycieli. powitały dyrektor ZSDiG Irena Zwornicka i prezes ZNP Aleutyna Kołos. Dyrektor Zwornicka w udekorowanej rysunkami i fotografiami sali gimnastycznej gratulowała dzieciom i młodzieży, zaś pedagogom dziękowała za „prowadzenie rączek dzieci, aby mogły pisać, rysować i fotografować”. Na szczególne pochwały zasłużyła Ewa Kowalik, pracująca w szkolnej bibliotece ZSDiG, gdyż jako koordynatorka konkursu dopięła wszystko na ostatni guzik. Były występy recytatorki Anny Bekisz, wokalistki z gitarą Diany Kurpiewskiej, której w poprowadzeniu gali towarzyszył Grzegorz Choromański, dziesiątki dyplomów i książek w nagrodę, poczęstunek. Ale - co może najważniejsze – malowała się radość i wzruszenie na twarzach dzieci i młodych, których docenili profesjonaliści.

Książki na tabliczkach glinianych i nośniku elektronicznym
W dziedzinie literatury komisji przewodniczył Radosław Wszędyrówny z Biblioteki Pedagogicznej w Łomży, w komisji plastycznej – artystka Anna Bureś z Miejskiego Domu Kultury DŚT, zaś w fotograficznej – znany fotografik Zbigniew Ciborowski, z którym zdjęcia oceniał, m.in., fotoreporter portalu 4lomza.pl Marek Maliszewski. Pierwszą nagrodą uhonorowali w kategorii klas 4–6 podstawówek Natalię Kamińską z SP w Miastkowie. - To mój pierwszy konkurs i od razu pierwsza pierwsza nagroda – cieszy się Natalka. - Fotografuję z własnej inicjatywy od dwóch lat. Na moim zwycięskim zdjęciu przeniosłam się w krainę baśni z Jasiem i Małgosią. Poprosiłam, aby w szkolnej bibliotece pozowali mi koleżanka Martyna i Adam. Ale nie spodziewałam się nagrody...
Tak samo nie spodziewali się Milena Modzelewska i Maciej Prosiński z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży. Ona wymalowała 1. miejsce plakatówkami, ukazując regał książek i otwartą księgę, on zatriumfował suchym pastelem, dając barwnym książkom szansę udanego lotu w stronę widza.
Liczba prac w trzeciej edycji przekroczyła ponad dwukrotnie liczbę zgłoszonych w pierwszej, co dało asumpt do snucia planów rozszerzeniu formuły na wojewódzką, a może nawet i ogólnopolską. Zadowolenia nie kryła prezes ZNP Aleutyna Kołos. Jej zdaniem, konkurs promuje działalność bibliotek i ukazuje ważną pracę bibliotekarzy, ale także służy utrwalaniu nawyków czytelnictwa i wartościowego spędzania wolnego czasu. Koordynatorka Ewa Kowalik zauważyła, że konkurs „przybliża uczniom rolę czytelnictwa i bibliotek w społeczeństwie sieciowym”. Czytanie książek ma wartość i wówczas, gdy są w postaci tabliczek glinianych, i gdy są na nośniku elektronicznym.

Oryginalna i dopieszczona w detalach artbook maturzystki

„Gdy z nudów na lekcji zamykają się Twoje powieki, 
Nie czekaj i skieruj swe kroki do biblioteki.
Tam świat zupełnie inny od rzeczywistego poznasz, 
Wielu przyjemnych chwil i momentów doznasz.
Gdy tylko wejdziesz, poczujesz zapach słów na stronach,
Pisanych w wierszach, nowelach, bajkach i powieści tomach...”
To tylko fragment z poematu „bibliotecznego” własnego autorstwa, jaki pomieściła w zilustrowanej swymi pracami plastycznymi i fotografiami Anna Martyna Duda. Jej przygoda ze sztuką zaczęła się dwa lata temu, dzięki fascynacji zajęciami z Urszulą Bielicką – Gronek, wychowawczynią w Bursie Szkolnej nr 3. Prowadząca od 19 lat pracownię plastyczną instruktorka natchnęła zdolną i pracowitą dziewczynę do rozwijania talentu. - Kartki i jajka decoupage na kiermasz wielkanocny potrafiłyśmy robić do wpół do piątej rano, kiedy pani Ula miała nockę – śmieje się Ania. - Wymieniamy pomysły i oceniamy swoje prace nawzajem. Ale jak dojdę do perfekcji, to będę mogła powiedzieć, że uczeń przerósł mistrza. To będzie wtedy, kiedy moja mistrzyni sama uzna, że udało mi się jej dorównać...

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Jacek Sokołowski

P.S. Zdobywcy pierwszych miejsc w III konkursie „Moja biblioteka”
Literatura: klasy 1-3 – Oliwia Szymańska (SP 4 Łomża); klasy 4-6 – Aleksandra Jabłońska (SP 4 Łomża); gimnazja – Izabela Trzaska (PG 3 Łomża); szkoły ponadgimnazjalne – Katarzyna Kaszuba (PG Śniadowo).
Plastyka: klasy 1-3 – ex aequo Weronika Żelazny (SP Kupiski) i Gabriela Wawrzyniak (SP 10 Łomża); klasy 4-6 – Aleksandra Jastrzębska (SP Kupiski); gimnazja – ex aequo Milena Modzelewska i Maciej Prosiński (oboje PG 1 Łomża); szkoły ponadgimnazjalne – Magdalena Grabowska (ZSWiO Łomża).
Fotografia: klasy 4-6 – Natalia Kamińska (SP Miastkowo); gimnazja – Agata Kruszewska (PG 9 Łomża); szkoły ponadgimnazjalne – Karolina Gawkowska (III LO Łomża).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę