Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w niedzielę 27 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 na otwarcie wystawy “Polska biżuteria ludowa”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów własnych łomżyńskiego Muzeum. Scenariusz wystawy przygotowała Pani Elżbieta Piskorz-Branekowa. Ekspozycję można zwiedzać do 26 lutego 2012 roku. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorami wydawniczych rarytasów oficyny MUZA SA, które ukazały się w serii „Ocalić od zapomnienia”. Elżbieta Piskorz-Branekowa, Alicja Mironiuk-Nikolska i Tomasz Czerwiński napisali ciekawie i zajmująco o różnych zagadnieniach z dziedziny tradycyjnej kultury ludowej w Polsce, między innymi: haftach i koronkach, biżuterii i strojach ludowych, budownictwie i wyposażeniu domu wiejskiego, a także sztuce ludowej. Poszczególne publikacje zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym oraz znakomicie opracowane graficznie. Książki dobrze się czyta i ogląda. W serii „Ocalić od zapomnienia” ukazało się dotychczas kilkanaście pozycji. Po spotkaniu autorskim będzie można nabyć zaprezentowane tytuły.

Get Adobe Flash player

Na wystawie biżuterii zgromadzono ponad 450 obiektów z różnych regionów Polski, od Kurpi po Śląsk i Podhale. W dużej obfitości występują zwłaszcza naszyjniki, a wśród nich okazałe wyroby z bursztynu, pochodzące z liczącej ponad 1200 eksponatów kolekcji Działu Bursztynu łomżyńskiego Muzeum. Z ozdób użyczonych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie niezwykle efektownie prezentują się sznury korali i pierścionki z korala naturalnego oraz naszyjniki ze szkła i innych tworzyw. Są także krzyże oraz medaliony (ze srebra i innych metali), a także małe krzyżyki i medaliki (metalowe, drewniane i z mas plastycznych) będące przykładem elementów zdobniczych, które mocowano do naszyjników. Do bursztynów, natomiast, noszono medaliony. Miały one wielkość od półtora do czterech centymetrów i sercowaty kształt, z rzeźbionym na awersie wizerunkiem Chrystusa na krzyżu. Bursztynowe medaliony pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Łomży. Odrębną grupę ozdób stanowi biżuteria metalowa służąca do spinania ubiorów damskich i męskich. Są to, charakteryzujące się wyjątkowym bogactwem wzorów, spinki, klamry, zapinki i guziki. Na wystawie znajdują się także stroje ludowe. Przyozdobione klejnotami doskonale ilustrują sposób noszenia biżuterii, podobnie jak umieszczone na ścianach liczne reprodukcje starych rycin oraz pocztówek przedstawiających tradycyjne ubiory i ozdoby.

Zaprezentowana biżuteria, choć tworzona zwykle przez wiejskich specjalistów, jest nader szlachetna w wyrazie i może stanowić znakomitą inspirację dla współczesnych projektantów.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 28 listopada 2011 13:40
Data ostatniej edycji: nie, 02 lutego 2014 12:18:42

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę