W połowie stawki miast uczących się
Fundacja Schumana opublikowała pierwszy w Polsce ranking 66 miast uczących się. Łomża w tym zestawieniu znalazła się w połowie stawki – na 32 miejscu – między Płockiem a Częstochową. Twórcy rankingu definiując pojęcie miast uczących się wykorzystali pojęcie ukute m.in. przez urbanistę Richarda Floridę. Według niego miasta funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego.
Miasta sklasyfikowano za pomocą różnorodnych danych pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji. Na tej podstawie wyodrębniono pięć kategorii: infrastruktura produkcyjna, kapitał ludzki, infrastruktura podstawowa i informacyjna, współpraca, oraz łatwość prowadzenia biznesu, w których byli oceniani wszyscy uczestnicy Rankingu.
Łomża zebrała 30,069 pkt. co dało jej 32 miejsce wśród 66 ocenianych polskich miast. Tuż przed nami jest Płock (30,075 pkt.), a za nami Częstochowa (30 pkt.)
Łomża najsłabiej wypadła w infrastrukturze produkcyjnej – zdobywając tylko 9,2 pkt., najlepiej w kategorii współpraca 52,5 pkt. (kapitał ludzki – 26,1 pkt., infrastruktura podstawowa i informacyjna - 22,4, łatwość prowadzenia biznesu – 40,1),
Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Warszawa z 54,9 pkt. (na 100 możliwych), a na drugim z 53,3 pkt. Rzeszów, który wyprzedził Poznań (51,0) i Kraków (46,5).