Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Szpital ma kontrakt na 2010 rok, ale kolejki do lekarza będą jeszcze dłuższe...

Główne zdjęcie
Zimowy szpital wojewódzki w Łomży

- Starego roku nie kończymy w szampańskich nastrojach, ale za to z poczuciem bezpieczeństwa – mówi rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego, Jan Kwasowski. Zdecydowano, że dyrektorzy szpitali podległych samorządowi województwa powinni jednak podpisać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Propozycje utrzymania warunków z czerwca 2009 r. uznano za przyzwoite i wszystkie placówki solidarnie przystąpiły do podpisywania umów. Szpital Wojewódzki w Łomży nie podpisał tylko kontraktu na dializoterapię. - Bo był zbyt niski – tłumaczy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski. Zapewnia, że pacjenci nadal będą dializowani, a w ciągu dwóch miesięcy, gdy NFZ ogłosi ponowny konkurs, szpital będzie walczył o lepsze warunki umów.

Kontrakt na szpital główny i leczenie ambulatoryjne dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży zaakceptował najszybciej, więcej problemów przysporzyło mu podpisanie umów na oddzielnie kontraktowaną psychiatrię i rehabilitację. Mimo, że NFZ podniósł liczbę świadczeń o ok. 2%  to i tak warunki leczenia będą znacznie gorsze niż w starym roku. W niektórych pionach wykonań w 2010 r. może być nawet o 20 proc. mniej niż w tym roku. A to oznacza wydłużenie kolejek.
- Po nowym roku trudniej będzie można dostać się na gastroskopię, tomografię komputerową czy USG dopplerowskie – zapowiada Jaszewski.
Jak tłumaczy walka o lepszy kontrakt się nie powiodła, bo inne szpitale podpisały umowy.
- Jesteśmy za słabi, żeby samodzielnie walczyć, nie mieliśmy więc wyboru, jako jedyny szpital stanąć do konkursu to za duże ryzyko – mówi Jaszewski.
Ryzyko było znacznie mniejsze przy odrzuceniu kontraktu na dializoterapię, bo na ten pion umowy nie podpisał też – jak mówi Jaszewski – największy monopolista, szpital na białostockich Dojlidach. A przy takim wsparciu łatwiej jest wywrzeć presję na NFZ.

Póki co, nie ma zagrożenia zdrowia i życia pacjentów, wszyscy potrzebujący otrzymają natychmiastową pomoc. „Mniej chorzy” będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo kolejki na badania diagnostyczne będą dłuższe. Placówki nie mogą bowiem pozwolić sobie na wykonywanie większej liczby świadczeń, niż przewiduje kontrakt, mając na uwadze już i tak wielomilionowe nadwykononania za ten rok. W przypadku szpitala w Łomży świadczenia ponad limit opiewają na kwotę ponad 5 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę