Historyk i biegaczka dostali Nagrodę Starosty
Starostwo Łomżyńskie zorganizowało w Drozdowie uroczystość Święta Niepodległości, w czasie której wręczono nagrody i stypendia za osiągnięcia w nauce i sporcie oraz za promowanie powiatu. Goście stanęli przed Muzeum Przyrody - Dworem Lutosławskich, od strony tarasu z salonem, bo na kwarantannie jest kilkoro pracowników placówki. Chociaż zimno i szarawo było w Drozdowie, lecz nie smutno. Na przekór aurze, laureaci i goście oficjalni mieli pogodne nastroje, a delegacje złożyły biało-czerwone kwiaty przy tablicy współtwórcy odzyskania Niepodległości Romana Dmowskiego.
Święto zaczęto ok. godziny13. zaśpiewaniem 4 zwrotek "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" z 1797 roku. Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski powitał kilkadziesiąt osób wielu profesji i stanowisk, wyrażając myśl, że "wszyscy pracujemy dla Naszej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej". W krótkiej przemowie starosta przypomniał zasługi Romana Dmowskiego, człowieka wykształconego i światłego, który był 28. czerwca 1919 r. z Ignacym Paderewskim w Wersalu. Podpisali w imieniu Polski traktat pokojowy, kończący I wojnę światową. "Nigdy, jak w owej sali, nie odczuwało się historycznej powagi chwili, dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek" - wspominał tak dziejowe zdarzenie Dmowski. "Na stole leżał tekst traktatu, który Niemcy mają podpisać, traktatu, który uznaje niepodległe państwo polskie, mocą którego Niemcy zwracają Polsce nie wszystko wprawdzie, co jej zagarnęli w przeszłości, ale prawie wszystko to, czego nie zdołali zniemczyć".
Wolność nie na zawsze
Starosta Szabłowski przypomniał, że jeden ze współtwórców Niepodległości ostanie miesiące życia spędził w dworze Rodu Lutosławskich w Drozdowie, "otoczony opieką i miłością". Wyrazem hołdu 11. listopada 2021 była warta honorowa żołnierzy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Starosta dziękował "Bohaterom za Polskę i Polsce za bohaterów". Zauważył, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej (chodzi o tysiące migrantów z Arabii, chcących nielegalnie wejść do UE) wiąże się ze słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze. Ten dramat czuli na własnej skórze nasi dziadowie, gdy w 1939 Niemcy i Rosja zaatakowały Ojczyznę.
Przed tablicą R. Dmowskiego wiązanki kwiatów złożyli, m.in.: marszałek podlaski Marek Olbryś i radny sejmiku Piotr Modzelewski, Wojsko Polskie z dowódcą 18. Pułku płk. Pawłem Gałązką, ZHP Hufiec Nadnarwiański z komendantem Wiesławem Domańskim, ŁPKDN z dyrektorem Mariuszem Sachmacińskim, TPZŁ z prezesem Zygmuntem Zdanowiczem i wiceprezesem Józefem Babielem. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku kwiaty składał prof. Krzysztof Sychowicz. W czasie uroczystości zebranym towarzyszył sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Drozdowie.
22 książki i 140 publikacji
Wicestarosta Maria Dziekońska przewodniczyła kapitułom, przyznającym nagrody i stypendia. Z podziwem i uznaniem zwróciła się do laureatów, że są ludźmi uzdolnionymi, wymagającymi bardzo dużo od siebie, dążącymi do celu codzienną pracą. - Pokładamy nadzieję w każdym z Was - mówiła Pani Dziekońska, wskazując na wartości, oprócz wyników i osiągnięć: godność osobista, dążenie do prawdy, umiłowanie Ojczyzny, szacunek dla ludzi i świata. Podziękowała im "za pasję i pracę".
7-osobowa Kapituła Konkursu Nagród Starosty Łomżyńskiego, z wicestarostą Marią Dziekońską na czele, jednogłośnie wybierała laureatów w środę, a to na posiedzeniu w czwartek zatwierdził Zarząd Powiatu Łomżyńskiego.
W kategorii kultura nagrodę otrzymał dr hab. Krzysztof Sychowicz, autor dwudziestu dwóch publikacji książkowych oraz stu czterdziestu publikacji w pracach zbiorowych i pismach naukowych. Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Białymstoku Oddział IPN w Białymstoku pochodzi z Łomży i jest absolwentem "Mechaniaka". 53-letni profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży należy do Towarzystwa Naukowego im. Wagów. To też redaktor rocznika "Studia Łomżyńskie" i monografii „Łomża na przestrzeni dziejów” (2018).
Ambitna i zawzięta
W kategorii sport Nagrodę Starosty Łomżyńskiego otrzymała Martyna Krawczyńska, zawodniczka Klubu Sportowego PREFBET – SONAROL, która w 2020 r. zdobyła 3. miejsce na Mistrzostwach Polski U18 w biegu na 800 m. W Radomiu oiągnęła drugi wynik w kraju na 800 m – 2 : 11, 06 w 2020 jako junior młodszy. Wywalczyła srebrne medale w sztafetach mix: 4 x 400 m i 4 x 800 na MP w Łodzi i jest w zapleczu Kadry Narodowej na 800 m. Trener Andrzej Korytkowski chwali Martynę jako wychowankę i zawodniczkę posiadającą dobre cechy: dyscyplinę, systematyczność, ambicję.
- Jestem ambitna i zawzięta - mówi Martyna Krawczyńska w stylowym salonie Lutosławskich. Do gości chwilę wcześniej przed dworem powiedziała: - Cieszę się, że ktoś docenił to, co robię... Za 10 dni kończy 17 lat, z czego 3 poświęciła na treningi. Czasem 40 minut, czasem półtorej godziny lub dwie, z rana i po południu. Uczy się w Liceum Mistrzostwa Sportowego, w przyszłym roku matura i decyzja, jakie wybrać studia. Posłucha rad rodziny i przyjaciół, a decyzję podejmie samodzielnie. Ma siedmioro rodzeństwa od 29 do 12 lat, ale nikt nie biega tak szybko. Talent odkrył na zawodach międzyszkolnych w Ostrowi Mazowieckiej trener Andrzej Wardaszka. Był maj 2018 r. Dlaczego z takim zapałem trenuje i startuje? - Bieganie sprawia mi radość - uśmiecha się słodko sympatyczna i skromna Martyna. - Ciężka praca, poświęcenie czasu i sił, przynosi mi satysfakcję i daje szczęście.
Świetne wyniki
Na stypendia w roku szkolnym 2021/2022 wpłynęło ok. 150 wniosków. Komisja wyłoniła trójkę uczniów, którzy w poprzednim roku osiągnęli wysokie wyniki w nauce i sporcie. Zarząd Powiatu Łomżyńskiego zatwierdził kandydatury i przyznał stypendia - 2 i pół tys. zł, czyli tyle, co nagrody. Dominika Szabłowska, 8-klasistka Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Śniadowie wyróżniła się wysoką średnią ocen - 5,5; I miejscem w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Biologicznej Olimp School – „10 plag egipskich”, wynikami w konkursach: „Zapomniani naukowcy i wynalazcy” i Eko-Planeta. Hanna Faryna jest uczennicą klasy 7. Szkoły Podstawowej w Drozdowie i zawodniczką UKS 4 w Łomży. Wygrywała mecze koszykówki na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w kategorii U-13.
Krystian Kadłubowski, uczeń klasy 8. Szkoły Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia" w Konarzycach ma osiągnięcia futbolowe, np. II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Irzyk CUP w Warszawie. Reprezentant Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej dobrze radził sobie w dyscyplinach LA: biegu na 300 m, biegu na 1000 m, skoku w dal.
Kapituła wyróżniła nadto Sandrę Karwowską nagrodą edukacyjną. Tegoroczna absolwentka ZSS w Jedwabnem osiągnęła średnią aż 5,9 i jest laureatką w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym. Zasłużyła na dysk zewnętrzny do komputera.
Gościom gali zaśpiewali patriotycznie młodzi wykonawcy. Miał też śpiewać i grać 100-letni Tadeusz Grabowski z Wizny, jednakże było mu za zimno i prosił o wybaczenie, że nie wystąpi.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146