Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zmiany z języka polskiego na ustnej maturze

O zmniejszeniu liczby pytań jawnych z 227 do maksymalnie 120 na maturze ustnej z języka polskiego poinformował minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu MEiN Dariusz Piontkowski oraz dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Ułatwienie dla tegorocznych maturzystów ma być wsłuchaniem się w głos środowiska.

Na konferencji prasowej minister Czarnek tłumaczył, że tegoroczni maturzyści zaczęli swoją przygodę z liceum od pandemii koronawirusa i od nauki zdalnej. Przez te kilkanaście miesięcy ten dostęp do szkoły i nauczycieli był ograniczony i to wpłynęło na decyzje ministerstwa. 

- W przypadku nowej matury w części dotyczącej znajomości historii i literatury, i która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych zamieszczanych przez CKE, postanowiliśmy zmniejszyć na razie liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120 – mówił Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski.

Na egzaminie ustnym z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne). 

- To dobry ruch, ale nie rozwiązuje podstawowego problemu – mówi polonistka z dużym stażem. - Młodzież we wcześniejszych egzaminach maturalnych przygotowywała i referowała jedno zadanie, a teraz w tym samym czasie musi przygotować się i przedstawić odpowiedź na dwa obszerne/problemowe zadania. To jest podstawowy problem – dodaje.

W tym roku na liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej CKE. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę