W Podlaskiem przedsiębiorcy złożyli już prawie 14 tysięcy wniosków o wakacje składkowe
Każdy uprawniony przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z wakacji składkowych w grudniu tego roku, powinien złożyć wniosek do końca listopada. W okresie od 1 do 18 listopada w województwie podlaskim złożono prawie 14 tys. wniosków, a w całym kraju ich liczba wyniosła 525,4 tys.
- Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający do 9 osób, którzy są wpisani do rejestru CEIDG, a także komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w danym roku. W tym roku mogą uzyskać zwolnienie jedynie za grudzień, pod warunkiem, że złożą wniosek w listopadzie – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Obejmuje ono składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, takie jak emerytalne, rentowe i wypadkowe, a także składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Dodatkowo zwolnienie z opłacania składek obejmie również ubezpieczenie chorobowe, pod warunkiem że przedsiębiorca był objęty tym ubezpieczeniem przynajmniej przez jeden dzień w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku oraz w miesiącu, w którym wniosek został złożony. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie dotyczy składek opłacanych przez przedsiębiorcę za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy.
Aby skorzystać z wakacji składkowych kluczowym wymogiem jest podleganie, choćby przez jeden dzień, dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o wakacje składkowe. Istotny jest także limit rocznego przychodu, który w 2023 lub 2022 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć 300 tysięcy euro (pomoc de minimis).
- Możliwość skorzystania z wakacji składkowych nie jest obowiązkowa. Przedsiębiorca sam podejmuje decyzję, czy chce skorzystać z tej pomocy. Musi jednak pamiętać, że składki zostaną sfinansowane od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę wnioskującą o ulgę. Składki objęte zwolnieniem zostaną pokryte z budżetu państwa i będą uwzględnione do przyszłej emeryturze lub rencie – wyjaśnia rzeczniczka.
Jak wnioskować
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, wyłącznie z konta płatnika, co najmniej miesiąc przed planowanym okresem zwolnienia. Na przykład, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą chciałaby uzyskać zwolnienie za grudzień, musi złożyć wniosek w listopadzie. Wniosek RWS jest edytowalnym dokumentem, w którym automatycznie zostaną pobrane dane identyfikacyjne płatnika składek. Dodatkowo okres zwolnienia będzie domyślnie wypełniony. Do miesiąca złożenia zostanie dodana cyfra 1. W skład wniosku wchodzi również sekcja zawierająca dane potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania zwolnienia, w tym m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis oraz informacje dotyczące osiągniętego przychodu.
Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie odpowiednią decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika w systemie eZUS. Od decyzji przysługuje prawo odwołania do sądu za pośrednictwem ZUS.
źródło: ZUS