Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podlaski NFZ zorganizował pięć dodatkowych wyjazdowych punktów szczepień

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym i nie mogą być z uwagi na stan zdrowia transportowani do punktów szczepień przez transporty finansowane na zasadach odrębnych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Pięć dodatkowych wyjazdowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. 

W naborze, który POW NFZ zakończył w lutym, wyłoniono 5 zespołów wyjazdowych utworzonych przez 4 podmioty, by zabezpieczyć wszystkie subregiony województwa podlaskiego: 

Szczepieniami pacjentów leżących w subregionie białostockim (grupa powiatów: powiat siemiatycki, powiat hajnowski, powiat bielski, powiat moniecki, powiat sokólski, powiat białostocki, miasto Białystok) zajmie się Revita Centrum Medyczne oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. 

Pacjentów z subregionu łomżyńskiego (grupa powiatów: powiat grajewski, powiat kolneński, powiat zambrowski, powiat wysokomazowiecki, powiat łomżyński, miasto Łomża) będą obsługiwały zespoły utworzone przez Szpital Ogólny w Kolnie i Revita Centrum Medyczne. 

Pacjenci z północy regionu (powiat augustowski, powiat sejneński, powiat suwalski, miasto Suwałki) będą szczepieni w domach przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej w Suwałkach.  

- Takie szczepienia przysługują pacjentom, którzy są obłożnie chorzy, których stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepiennego i którzy jednocześnie nie mogą skorzystać z transportu oferowanego przez jednostki samorządu terytorialnego – tłumaczyła podczas briefingu z dziennikarzami Agata Dyszkiewicz, Zastępca Dyrektora ds. Świadczeniobiorców i Służb Mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.

Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej. Jeśli pacjent lub jego opiekun skontaktują się z punktem wyjazdowym, ten skieruje takiego pacjenta lub opiekuna w pierwszej kolejności do POZ / pielęgniarki opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień rozpoczną szczepienia przeciwko COVID-19 w domach pacjentów
- Mamy zasoby kadrowe, sprzętowe, pojazdy, know-how, jesteśmy gotowi do podjęcia tego zobowiązania, czekamy na zgłoszenia pacjentów - dr Mirosław Rybałtowski,  Zastępca Dyrektora ds. Medycznych w SP ZOZ WSPR w Białymstoku.

Identyczne wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień
Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Chodzi o kadrę i wyposażenie, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w warunkach domowych.

Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo.
Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

 

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej Podlaskiego OW  NFZ


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę