Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 01 listopada 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 76

Rzut na nosze

Pogotowie ratunkowe w Łomży tylko na jeden miesiąc podpisało kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie nocnej i wyjazdowej pomocy lekarskiej. Od tego roku od 18 -stej do 6-stej rano również pielęgniarki pogotowia wyjeżdżają do pacjentów.

Nie należy tego mylić z wyjazdami karetek do nagłych wypadków – mówi dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży Grzegorz Wasilewski. Pacjenci mogą być spokojni – finansowanie akcji ratunkowych karetek jest zabezpieczone do końca roku - uspakaja pacjentów Wasilewski. Cała sprawa dotyczy nocnej opieki medycznej, którą pogotowie przejęło po tym, jak na początku ubiegłego roku zrezygnowali z tego lekarze rodzinni. Teraz zamiast do lekarza pierwszego kontaktu po godznie 18 oraz w wolne soboty i niedziele możemy dzwonić na pogotowie. Praktycznie wszystkie sfery funkcjonowania służby zdrowia cierpią jednak na problemy finansowe. Prodobnie jest również w przypadku łomżyńskiej stacji pogotowia. Dochodzi tu jednak inna kwestia. Praktycznie wszystkie porozumienia jakie przychodzi łomżyńskim medykom negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia odbywają się za “pięć dwunasta”. Nie wiem czy NFZ zapomniał, czy takie coś istnieje, czy w białostockim oddziale myślą, że podpiszemy wszystko to co nam do podpisania podsuną – mówi dyrektor Wasilewski.

Pierwsze negocjacje w sprawie finansowego zabezpieczenia nocnej wyjazdowej opieki medycznej na ten rok rozpoczęły się 31 grudnia. Kilkugodzinne rozmowy zakończyły się w tym samym dniu podpisaniem kontraktu na styczeń. Jeżeli by do tego nie doszło, już w Nowy Rok faktycznie nie byłoby pieniędzy na funkcjonowanie karetek i ich załóg. Począwszy od paliwa, przez konieczne leki i sprzęt medyczny, na wypłatach dla pracowników kończąc, nie byłoby pieniędzy (pisaliśmy o tym szerzej w przedsylwestrowym wydaniu Gazety Bezcennej). Wtedy dyrektor Wasilewski zapewniał, że przez kilka dni pogotowie będzie pracować siłą rozpędu. Kontrakt został podpisany tylko na jeden miesiąc. Należy tu dodać, że propozycje i zapytania o termin rozpoczęcia rozmów przedstawiciele pogotowia słali do NFZ-u kilka tygodni wcześniej. Potowie otrzymało zapewnienie, że następna tura negocjacji rozpocznie się wcześniej, I tak się stało. Rozpoczęto negocjować ... trzy dni przed końcem stycznia. Dążyliśmy do tego, żeby tym razem podpisać umowę do końca roku – mówi Grzegorz Wasilewski. Fundusz w ostatniej chwili zmienił jednak warunki umowy. Poszło oczywiście o pieniądze, bowiem utrzymanie tzw.: dobokaretki, czyli pojazdu wraz z całodobową obsługą kosztuje ok 1200 PLN przez 24 godziny na dobę. I jak to zwykle bywa NFZ proponuje mniej. Do portfela łomżyńskiego ratownictwa, doszły jeszcze koszty zatrudnienia pielęgniarek. Od nowego roku pogotowie przejęło bowiem obowiązek utrzymania zespołu pielęgniarek, które wyjeżdżają wieczorami i święta do drobnych iniekcji. Problemy z finansowaniem nocnej wyjazdowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej mają również dwie pozostałe stacja pogotowia ratunkowego w województwie podlaskim w Suwałkach i Białymstoku. Porozumienie tylko na miesiąc podpisali wszyscy ale dopiero po interwencji w NFZ-ecie wicemarszałka województwa podlaskiego Krzystofa Tołwińskiego. Podpisy złożono o godzinie 14, 31 stycznia. Dyrektor Wasilewski nieco ironicznie kwituje, że w sprawie kontraktu na marzec, negocjacje na pewno odbędę się wcześniej, bowiem luty jest wyjątkowo krótki.
Wojewódzka Pogotowie zatrudnia ponad 300 osób, biorąc pod uwagę również ekipy lekarzy, pielęgniarek i kierowców którzy dojeżdżają do pacjentów w ramach nocnej wyjazdowej opieki medycznej liczba ta wzrasta jeszcze o 50 osób. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży, oprócz tego miasta obsługuje pacjentów z praktycznie całego, byłego województwa łomżyńskiego. Swoje oddziały ma w Zambowie, Kolnie, Grajewo i Wysokie Mazowieckie. w sumie jest to ponad 310 tys pacjentów. W samym powiecie łomżyńskim jest to 112 tys osób.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę