Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pierwsze listy przyjętych do liceów

Główne zdjęcie
II LO w Łomży

W gabinecie dyrektorskim III LO panuje swobodna wakacyjna atmosfera, bo komisja rekrutacyjna bez problemu poradziła już sobie z uporządkowaniem dokumentacji i przygotowaniem listy przyjętych do jednej z trzech najchętniej wybieranych szkół w Łomży. III LO do siedmiu klas pierwszych formalnie przyjmie po 32 osoby – łącznie 224. Jednak faktyczna liczba uczniów w klasie o konkretnym profilu może się zmieniać, zależnie od zainteresowań pierwszaków, na przykład, w tym roku szkolnym klasa polityczno-społeczna miała 29 uczniów, natomiast medyczna - 34. - Przyjmowaliśmy do klas pierwszych bez podziału na profile – mówi wicedyrektor Katarzyna Życzkowska. - Uczniowie dopiero po przyjęciu złożą deklaracje wyboru, kiedy przyniosą nam 4. lub 5. lipca dokumenty: oryginały świadectw gimnazjalnych i zaświadczenia z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Związane jest to z wymogiem ministerialnym, że każdy uczeń ma obowiązek realizacji dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Dlatego też staraliśmy się, aby oferta była ciekawa i bogata.

W nadchodzącym roku szkolnym będzie mogło z niej skorzystać 181 pierwszaków, którzy „Trzecie” wskazali jako szkołę pierwszego wyboru. Pozostali z 224 uczniów – jako szkołę drugiego wyboru, więc przeniosą swoje papiery z I LO i głównie z II LO.
- Próg punktowy w „Trzecim” nie był najwyższy, gdyż wynosił do każdej z klas 92,8 punktu na 200 możliwych w klasyfikacji, co mają gwarantowane laureaci konkursów przedmiotowych – informuje dyrektor Grażyna Chodnicka. - Oprócz dziś przyjętych, 60 osób nie dostało się do III LO z „pierwszego wyboru”. Ale nie wszystko stracone: muszą poczekać do 8. lipca, kiedy w tzw. drugim naborze wywiesimy aktualne listy.

W II LO wymarzone miejsce dla siebie znajdzie 168 pierwszaków w pięciu klasach 28-osobowych i w jednej 29-osobowej. Spośród łomżyńskich szkół średnich to w „Drugim” najwyższe były progi punktowe – od 129, 6 do nawet 142, 6 punktu w klasie matematyczno-fizycznej - na co złożyły się głównie przynajmniej dwa istotne czynniki: olbrzymie zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej nauką w przyjaznej szkole, która gwarantuje jednocześnie wysoki poziom nauczania. Tutaj zapewnione miejsca miała dwunastka laureatów konkursów przedmiotowych, w tym siedmiu do klasy mat.-fiz.. W szkole stworzonej przez dyrektora II LO Józefa Przybylskiego komisja musiała przesunąć 98 uczniów do innych szkół, w tym 14 do „Pierwszego”.

W I LO dla pierwszaków przygotowano 160 miejsc w pięciu klasach: biologiczno-chemiczna jedna ma 29, druga – 31; społeczna – 32; jedna matematyczno-fizyczna – 27, a druga – 28. Próg punktowy, który pozwał dostać się do „Pierwszego” wynosił 119, 8 punktu, przy czym warto zwrócić uwagę, że to liceum z upodobaniem od lat wybierają sobie laureaci konkursów przedmiotowych, skuszeni wysokim poziomem nauczania: w nadchodzącym roku szkolnym będzie ich aż 47, blisko jedna trzecia w szeregach pierwszoklasistów. Jak potwierdza dyrektor I LO Jerzy Łuba, na korytarzu w „Pierwszym” zostanie wywieszona nie tylko lista szczęśliwców, ale również listy kandydatów przesuniętych do innych szkół, uczniów nieprzyjętych oraz szkół z nadal wolnymi miejscami. Warto nadmienić, że „nieprzyjęci” to niekoniecznie uczniowie o najsłabszych wynikach na świadectwie czy z egzaminu gimnazjalnego. To nierzadko uczniowie z dobrymi świadectwami i o wysokich osiągnięciach ponad 120 punktów, którzy nie wskazali szkoły drugiego i trzeciego wyboru albo celowali w Katolickie Liceum przy Sadowej, nowo powstałe Liceum Akademickie przy PWSIiP bądź do nowych klas „mundurowych” Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej przy WSA.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę