Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dęby pamięci Katynia i Smoleńska i nowy sztandar „Dwójki”

Główne zdjęcie
Dyrektor szkoły dr Grażyna Ważny – Zwierzyńska

„Oby sztandar był dumą społeczności szkolnej na każdej uroczystości i reprezentował szkołę na zewnątrz...” - napisała szóstoklasistka Zuzanna Jurkiewicz w księdze pamiątkowej do ceremonii nabijania symbolicznych gwoździ na drzewcu nowego sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Władysława Broniewskiego w Łomży. Czterogodzinne uroczystości połączone były ze złożeniem kwiatów pod dwoma dębami pamięci przy szkole: jeden upamiętnia policjanta z Łomży Stanisława Jabłońskiego (1909 – 1940), zamordowanego przez NKWD w Twerze, drugi – ofiary katastrofy lotniczej w okolicach Smoleńska 10. kwietnia 2010 roku.

Bp Janusz Stepnowski
Bp Janusz Stepnowski
Poseł Lech Kołakowski
Poseł Lech Kołakowski
Zastępca prezydenta Mirosława Kluczek
Zastępca prezydenta Mirosława Kluczek
Zbigniew Jakacki przekazuje nowy sztandar dyrektor SP nr 2 dr Grażynie Ważny – Zwierzyńskiej
Zbigniew Jakacki przekazuje nowy sztandar dyrektor SP nr 2 dr Grażynie Ważny – Zwierzyńskiej
Ślubowanie społeczności SP nr2 na nowy sztandar
Ślubowanie społeczności SP nr2 na nowy sztandar

Ponad 40 lat służył społeczności SP nr 2 poprzedni sztandar, który teraz zastąpiono nowym, wartym ok. siedmiu tys. zł, na co złożyły się fundusze z kasy miejskiej Łomży, Rady Rodziców „Dwójki” i związanych z placówką przy pl. Kościuszki sponsorów. Wielu z nich zasiadało w kościele Ojców Kapucynów, gdzie mszę św. odprawili biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski i proboszcz, ojciec gwardian Mirosław Ferenc OFM. Poświęcenia nowego sztandaru „Dwójki” dokonał ksiądz biskup.

„Historię musimy godnie kształtować...”
Biskup Janusz Stepnowski w homilii podkreślał ważność – jak to określił - „kultywowania historii. Nie tylko powszechnej, jako nauczycielki życia na błędach poprzednich pokoleń, ale także historii regionów, „naszych małych ojczyzn”. - Historia nie zostawiła w dotychczas dostępnych archiwach zbyt wielu informacji o aspirancie Policji Państwowej, który swoje jedyne życie oddał za Ojczyznę.
Biskup nawiązał też w kazaniu do czytania z Dziejów Apostolskich, ukazujących historię Kościoła w jego początkach i zaapelował, żeby współcześni starali się pozostawiać materialne ślady swojej działalności. - Naszą historię musimy godnie kształtować i utrwalać jej ślady – przekonywał biskup. - Dzięki temu, po nas również coś trwałego i wartościowego pozostawimy następnym pokoleniom.
W sali gimnastycznej SP nr 2, niedopuszczonej do użytku z powodu niebezpieczeństwa zawalenia, przekazanie szkole sztandaru odbyć się nie mogło, więc skorzystano z sali pobliskiego „Medyka”. Na ścianach wyeksponowano zdjęcia z historii istniejącej od 1946 r. „Dwójki”, w tym najnowsze jej dzieje, kiedy cztery lata temu posadzono dęby pamięci. Początkowo miał urosnąć jeden w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. - Niestety, kiedy mieliśmy zasadzić drzewo, doszło do kolejnej tragicznej katastrofy: z samolotem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z 95-oma osobami polskiej delegacji na 70-lecie tragedii katyńskiej – wspomina ucząca historii Katarzyna Bałazy-Rydelska. - Postanowiliśmy przed szkołą posadzić również drugi dąb, poświęcony ofiarom.
Dlatego na udekorowanej ścianie wyrosły brzozy – jak żywe... - a wśród mchów i głazów znicze...

Rośnie pokolenie Polaków jak młode dęby
Na takim skłaniającym do zadumy tle recytatorzy, przygotowani przez polonistkę Ewę Czarnowską, deklamowali prozę i poezje patriotyczne, zaś chór szkolny śpiewał pod batutą Małgorzaty Szyszki.
Awers sztandaru na amarantowym tle przedstawia orła haftowanego srebrnym szychem z koroną, dziobem i pazurami z szychu złotego. Zmienił się natomiast znacznie rewers, w porównaniu z tym sprzed ponad 41 lat. Obecnie na szafirowym tle leży rozłożona księga z podobizna patrona, piórem, kałamarzem i słowami z wiersza Władysława Broniewskiego „Mnie ta ziemia od innych droższa”. 
- Obowiązkiem naszej szkoły jest wychowywać młode pokolenie w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny – zadeklarowała dyrektor SP nr 2 dr Grażyna Ważny – Zwierzyńska. - Dzisiaj nie musimy walczyć i umierać za Ojczyznę. Patrioci mają szacunek do ludzi, są wierni prawdzie i jednoczą się...
Rodzice dzieci z „Dwójki” Iwona Łada i Zbigniew Jakacki przekazali sztandar na ręce dyrektor, dziękującej im za ten „symbol wartości”, które są i będą fundamentem wychowania w SP nr 2, oraz za widomy znak szacunku dla minionych pokoleń. Symboliczne nabijanie „gwoździ” młoteczkiem rozlegało się w ciszy sali pełnej ludzi, zatopionych w rozmyślaniach o tym, co minęło i co nastąpi.
- Dopiero rok '89 stał się czasem, gdy zaczęliśmy otwarcie mówić o tym, co wcześniej przez ponad pół wieku było zakazane – mówił historyk prof. Krzysztof Sychowicz. - Dopiero wyrasta jak młode dęby przed szkołą pokolenie Polaków, niebojących się odróżniać, kto był ofiarą, kto zbrodniarzem.

Mirosław R. Derewońko

Fot. Jarosław Targoński


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę