Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@
tekst płatny

Akademicka propozycja „Agrobiznesu” dla gimnazjalistów

Główne zdjęcie
Absolwenci Technikum Informatycznego

- Jestem szczęśliwa i dumna, że naszym uczniom tak dobrze poszła pierwsza matura w historii szkoły – opowiada Bożena Święszkowska, dyrektor Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży, którą właśnie ukończyło 21 absolwentek i absolwentów Technikum Informatycznego. - Do matury przystąpiło 100 procent uczniów ASP na poziomie podstawowym i rozszerzonym z matematyki, fizyki i astronomii, geografii, języka angielskiego i informatyki. Wyniki maturzystów były bardzo dobre. Niektórzy uczniowie uzyskali z angielskiego 98 procent punktów, a z matematyki – powyżej 90. Łącznie nasi absolwenci zdawali 78 egzaminów pisemnych, z czego 75 zdali pozytywnie. W nowym roku szkolnym gimnazjalistom proponujemy miejsca w klasach: informatycznej, mundurowej policyjnej i wojskowej oraz językowej.

Mateusz Dąbrowski
Mateusz Dąbrowski
Magdalena Kalinowska
Magdalena Kalinowska

Gimnazjaliści z Łomży, Piątnicy, Zambrowa, Miastkowa czy Stawisk wraz z rodzicami podejmują życiowe decyzje o dalszej drodze i karierze edukacyjnej oraz przyszłości nastolatka. W tym czasie do liceów i techników składają oryginały świadectw gimnazjalnych i zaświadczenia z OKE o zdanych egzaminach. Akademicka  Szkoła Ponadgimnazjalna (ASP) i Akademickie Liceum Ogólnokształcące (ALO) przy Wyższej Szkole Agrobiznesu mają dla gimnazjalistów jeszcze kilka wolnych miejsc.

Najszczęśliwszy wybór, najlepsze lata
W pierwszym roczniku maturzystów z czteroletniej historii ASP jest Mateusz Dąbrowski (lat 19), trzykrotny stypendysta premiera za osiągnięcia w nauce. Absolwent Technikum Informatycznego miał w czwartej klasie imponującą średnią ocen – 5, 5!
- Decyzja o rozpoczęciu nauki w Akademickiej Szkole Ponadgimnazjalnej w Łomży to najszczęśliwszy wybór, jakiego dokonałem w życiu – twierdzi Mateusz Dąbrowski (lat 19). - Z każdym dniem i miesiącem przekonywałem się o dobrej atmosferze, poznawałem życzliwych ludzi i wśród rówieśników, i wśród nauczycieli. Tu nikt nie był anonimowy, każdy mógł pogłębiać wiedzę i rozwinąć skrzydła. Ja tutaj odkryłem siebie poprzez występy w szkolnym teatrze, kręcenie filmów oraz udane wycieczki.
Mateusz chciałby studiować w Wyższej Szkole Służby Pożarniczej w Warszawie, w której na 827 kandydatów był jednym z pierwszych na egzaminie praktycznym.
Natomiast Magdalena Kalinowska (lat 19) zamierza w stolicy kontynuować kierunek informatyka w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Graficznego „Mój nowy świat”, organizowanego pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych, jeszcze w trakcie nauki w ASP wyróżniała się zdolnościami graficznymi, jednak... Nie to okazuje się najważniejsze w jej wspomnieniu. - Na początku towarzyszył mi strach, że nie poradzę sobie w nowej szkole, że nie sprostam wymaganiom nauczycieli – wyjawia tegoroczna maturzystka. - A okazało się, że poznałam dużo znajomych, a nauczyciele dobrze przygotowali nas do matury. Czas w tej szkole to najlepsze cztery lata w moim życiu: zżyliśmy się jako klasa i narodziły się nowe przyjaźnie. Chciałabym, żeby przetrwały jak najdłużej.

Nowości ASP i ALO na nowy rok szkolny
Czas nie stoi w miejscu: w nowym roku szkolnym kolejne dwie osoby z ASP i ALO mają szansę na stypendium premiera, ze względu na wysokie wyniki w nauce. Z kolei wszyscy uczniowie mają szanse na ciekawe lekcje w przyjaznej atmosferze. Czeka na nich wykwalifikowana, profesjonalna kadra nauczycielska i nowoczesna baza WSA: laboratoria i pracownie informatyczne oraz hala sportowa ze squashem.
- Od 2. września naukę w naszych szkołach rozpocznie okolo 200 uczniów, dla których przygotowaliśmy wiele interesujących propozycji, m.in., autorski program w klasie językowej i zajęcia z native speakerem - dodaje dyrektor Bożena Święszkowska. - Z angielskiego i niemieckiego lub hiszpańskiego będzie łącznie do dziesięciu godzin w tygodniu. Planujemy, że zajęcia z wybranych tematów z niektórych przedmiotów, jak informatyka, będą prowadzone po angielsku. Ponadto planujemy atrakcyjne wyjazdy zagraniczne, żeby uczniowie bliżej poznali język, kulturę i rówieśników z innych krajów. Zajęcia w klasie informatycznej, z podziałem na małe grupy, prowadzimy przy współpracy nauczycieli z Politechniki Białostockiej i z Uniwersytetu w Białymstoku. Będziemy realizować oryginalny projekt oprogramowania robotów matematycznych, które rozwiązują zadania na specjalnej planszy. Szczycimy się tym, że mamy tytuły Szkoły Odkrywców Talentów i Szkoły Nowych Technologii, dzięki współpracy z Microsoft. 

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Ewa Skłodowska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę