Mózg jak każdy nieużywany organ zanika!
Pamięć w ciągu życia, wraz z wiekiem, ulega osłabieniu. Regularny trening mózgu może sprawić, że umysł na długo zachowa sprawność. Aby zatrzymać ten proces możesz wkuwać hasła ze słownika wyrazów obcych, pić lecytynę, jeść natkę pietruszki lub…
Konkurs z matmy dla gimnazjalistów, licealistów, techników
- W czterech edycjach łomżyńskiego konkursu matematycznego wzięło udział kilkuset uczniów, zarówno z Łomży i województwa podlaskiego, jak i z bardziej odległych zakątków kraju – mówi dr hab. Romuald Kotowski, dyrektor Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP w Łomży oraz pomysłodawca matematycznych zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów i techników. – Naszym obowiązkiem jest rozwijać w młodzieży kreatywność i ciekawość świata, dlatego przykładamy olbrzymią wagę do treści zadań, proponowanych uczestnikom V Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego. Przygotowujemy również bardzo atrakcyjne nagrody.
„Drzewna” zostaje... na rok?
Prezydent Łomży nie skierował na lutową sesję Rady Miasta projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Projekt takiej uchwały wraz z uzasadnieniem był przedstawiany przed styczniową sesją, ale na dzień przed obradami Rady Miasta, władze miasta zdecydowały się go wycofać. Miał powrócić - jak sądzono - w lutym, ale go nie ma. To oznacza, że szkoła w tym roku na pewno nie będzie likwidowana, bo prawo wymaga, aby uchwałę o zamiarze likwidacji podjąć pół roku wcześniej. Wiceprezydent ds. oświaty Agnieszka Muzyk powtarza, że nie wycofuje się zamiaru koniecznej likwidacji szkoły, ani reformy całej oświaty w mieście, i mówi, że tylko odsunięto je na rok.
Zmarła niezapomniana polonistka „Trójki” Regina Kokoszko
- Pani Regina Kokoszko była bardzo dobrą polonistką, taka opinia towarzyszyła Jej przez wszystkie lata pracy w wówczas ośmioklasowej Szkole Podstawowej nr 3 w Łomży, dziś już nieistniejącej, na osiedlu „Waltera” - wspomina zmarłą 27. stycznia 2015 Reginę Kokoszko profesor językoznawstwa Henryka Sędziak. - Pracowałam jako metodyk języka polskiego w łomżyńskich szkołach średnich i zawsze było wiadomo, że jeśli jakieś dziecko w liceum czy technikum zna gramatykę ojczystą, to uczyła je Pani Kokoszko. Wiem od męża, że cenili tę polonistkę nauczyciele, rodzice i uczniowie. Msza św. pogrzebowa w intencji Świętej Pamięci Reginy Kokoszko (+ 85) rozpocznie się w kaplicy na starym cmentarzu w Łomży w piątek, 30. stycznia, o godz. 14., po czym nastąpi pochowanie...
Nauczycielskich „czternastek” nie będzie
W tym roku miasto Łomża, po raz pierwszy od wielu lat, nie będzie musiało wypłacić dodatku uzupełniającego nauczycielom. Oznacza to, że średnio pensje łomżyńskich nauczycieli i to ze wszystkich grup, wyniosły powyżej średniej krajowej która wynosiła od 2 717,59 zł w przypadku nauczyciela stażysty do 5 000,37 zł nauczyciela dyplomowanego.
Olimpijczycy z I LO
Przemek Bugnacki i Anna Domian, trzecioklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, triumfowali w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Białymstoku, zajmując dwa pierwsze miejsca i kwalifikując się do etapu centralnego. Dwoje uczestników Olimpiady Biologicznej również weźmie udział w etapie ogólnopolskim: druga w etapie okręgowym Weronika Wiśniewska z klasy III oraz drugoklasista Artur Ramotowski, który zmagania w Białymstoku ze starszymi rywalami zakończył na szóstym miejscu.
Huczna studniówka 2015 do białego rana w I LO w Łomży
- Studniówka to wyjątkowy, jedyny i niepowtarzalny bal w życiu – mówiła do ok. 200 maturzystów, ich partnerek i partnerów, nauczycieli oraz rodziców gospodyni „ze strony rodzicieli” Małgorzata Wojewoda w zabytkowej auli I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, gdzie przed polonezem były podziękowania i wręczanie kwiatów przez młodzież i rodziców dyrekcji i wychowawcom. - Ten bal to podsumowanie Waszej trzyletniej pracy, ale i zapowiedź zbliżającego się egzaminu maturalnego.
Likwidacji „drzewnej” nie będzie. Przynajmniej teraz.
- Podczas jutrzejszej (w środę 21 stycznia) sesji Rady Miasta złożę wniosek o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych – oznajmiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk. Deklaracja padał podczas popołudniowego posiedzenia komisji edukacji RM na której miał być omawiany temat „likwidacji” szkoły. Komisja, na której posiedzeniu zjawiło się kilkunastu nauczycieli z „drzewnej” na wniosek wiceprezydent też przerwała swoje obrady na 3 tygodnie.
Studniówka to jedyny taki bal w życiu
Przewodnicząca samorządu uczniowskiego I LO Magda Szczurek z koleżankami obmyśla projekty eleganckiej dekoracji do sal: klasy i profesorów. Przemek Bugnacki układa mowę gospodarza balu, którą wygłosi na studniówce w „Pierwszym”. Natalia Proniewska, szefowa samorządu w „Drugim”, zabierze głos w czarnej sukience; to niepisana, ale niekwestionowana tradycja. Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży wspomina rok stanu wojennego, z powodu którego nie miała studniówki. Chyba każdy, kto uczy maturzystów lub jest rodzicem, z satysfakcją patrzy na przejęcie młodzieży.
Remont w Muzycznej
Trwa remont stropów w zabytkowym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Został on podjęty właściwie w ostatniej chwili. – Po odkrywkach okazało się, że stropy pomiędzy parterem a pierwszym piętrem, szczególnie podłoga w auli, po remontach wykonanych niezupełnie zgodnie ze sztuką budowlaną w latach 60. grożą zawaleniem – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Ugięcia belek, które były tam pierwotnie zainstalowane, praktycznie zbliżały się do granicy maksymalnego ugięcia – dodaje inż. Andrzej Wszeborowski, szef firmy budowlanej i konserwatorskiej remontującej szkołę. – Może nie spowodowałoby to natychmiastowej katastrofy, aczkolwiek było takie zagrożenie!
Krwiodawcy z Wety
Od kilku lat w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży szkolne koło PCK prowadzone przez nauczyciela religii Lecha Śleszyńskiego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży, organizuje akcje oddawania krwi. W tej ostatniej krew oddało aż 41 uczniów. Łącznie w szkole zebrano około 19 litrów krwi, czyli mniej więcej tyle ile w sobie ma czterech dorosłych ludzi.
Hala II LO otwarta dla sportowców i zakochanych
- Do tej pory żadnych zajęć ani treningów w nowej hali sportowej jeszcze nie mieliśmy, ale nasza hala prezentuje się jako jedna z najlepiej wyposażonych oraz najciekawiej i najatrakcyjniej dla oka wyglądających obiektów w regionie, włącznie z Białymstokiem – twierdzi Michał Runo, 18-letni kapitan szkolnej drużyny koszykówki II LO, który ponad półtorej godziny czekał z kilkunastoma kolegami na pokazowe powrzucanie piłki do kosza podczas uroczystości oficjalnego oddania do użytku wyczekiwanego 23 lata przez dyrektora II LO Józefa Przybylskiego obiektu. - Jest bardzo nowoczesna, spełnia wymogi techniczne i ma walory, jakich oczekujemy, by trenować i wygrywać.
„Drzewna” ocaleje?
- Nie mówimy już o likwidacji. Pracujemy nad kompromisowym rozwiązaniem – mówiła Agnieszka Muzyk zastępca prezydenta Łomży o „problemie” Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, który nowe władze miasta chcą szybko rozwiązać. Tym kompromisem najprawdopodobniej będzie likwidacja wchodzących w skład Zespołu gimnazjum i zawodówki, oraz przeniesienie technikum – w całości do innej placówki. Do której i w jakiej formie organizacyjnej o tym wiceprezydent nie chciała jeszcze przesądzać, ale zaznaczała, że wraz z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim są zdeterminowani aby narastający od lat problem „Drzewnej” rozwiązać.
Wszyscy możemy być z tego dumni
- W całej Polsce istnieje około 2 500 liceów ogólnokształcących, z których najlepszych 500 zostało sklasyfikowanych w rankingu miesięcznika „Perspektywy”, w którym nasze liceum zajęło wysoką i zaszczytną 88. pozycję – cieszy się Jerzy Łuba, dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. - Czekałem na ranking z dużą niecierpliwością i nie omieszkałem nawet od razu po godzinie 24. zajrzeć do Internetu, żeby się uspokoić. To wyróżnienie i satysfakcja nie tylko dla nauczycieli i uczniów, ale także dla rodziców. Wszyscy możemy być z tego dumni.
Po szkole w Łomży pracy niemal nie ma
- W ciągu ostatnich trzech lat w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży zarejestrowało się 400 osób jako bezrobotne, dla których ostatnim miejscem pracy był sektor edukacji, a w samej Łomży takich bezrobotnych było 257 – informuje Maria Gwardys, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej. - Można powiedzieć orientacyjnie, że jedną trzecią w tej grupie stanowili nauczyciele, dla których pracodawcy złożyli u nas w ciągu tych trzech minionych łącznie zaledwie 21 ofert pedagogicznych.
Pierwsze ciągle najlepsze
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży pozostaje najlepszym ogólniakiem w Łomży i drugim w województwie według Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015, który po raz siedemnasty został opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Liceum na Bernatowicza choć spadło na 88. miejsce w zestawieniu to jednak jest jedyną naszą szkołą, która znalazła się w pierwszej setce najlepszych LO w Polsce. Drugie liceum z Łomży sklasyfikowane zostało dopiero na 371 miejscu.
Młodzi twórcy aniołów
Szymon Sobczyński z SP 10 i Magdalena Duchnowska z SP 2 w Łomży zwyciężyli w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt: „Bóg posłał anioła… - anioł z mojej wyobraźni”.
„Drzewna” do likwidacji?
Utworzony 6 lat temu Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży ma być zlikwidowany. Tak planują nowe władze miasta. Wniosek w tej sprawie już trafił do radnych Łomży. Uczniowie z Drzewnej mają trafić do innych miejskich szkół, a nauczyciele... boją się, że tym razem już definitywnie stracą pracę. Złożeniem wniosku o zamiarze likwidacji szkoły zaskoczeni się nauczyciele i dyrekcja szkoły. Jak przekazują do tej pory nie było rozmów na ten temat z wiceprezydent Agnieszką Muzyk, która obok naczelnika wydziału oświaty, podpisana jest pod wnioskiem skierowanym na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta.
„AUTYZM ŁOMŻA”
Fundacja DR OTIS prowadzi przedszkole dla dzieci zdrowych oraz z autyzmem. Planuje także otworzyć pierwszą w Łomży szkołę podstawowa dla dzieci z autyzmem. Jako fundacja DR OTIS od marca 2014 roku prowadzimy Przedszkole Niepubliczne Nutka, które znajduje się na ul. Sybiraków 20/4A. Obok oddziału powszechnego, stworzyliśmy też grupę terapeutyczną dla dzieci ze spektrum autyzmu. Jest to pierwsza poza oddziałami integracyjnymi, tego typu inicjatywa przedszkolna w Łomży, bazująca na indywidualnym podejściu do każdego malucha. Obecnie w Nutce znajdują się dwie grupy przedszkolne. Do pierwszej uczęszcza 12 dzieci z grupy powszechnej oraz 3 dzieci do grupy terapeutycznej, starszaki mają od 4 do 6 lat. W listopadzie 2014 roku otworzyliśmy dodatkowo grupę maluszków (ul. Sybiraków 20/8A). W chwili obecnej jest w niej 8 dzieci z oddziału powszechnego oraz 3 dzieci z grupy terapeutycznej w wieku od 2,5 do 3,5 lat.
Luzacka 18-dniowa przerwa świąteczno-noworoczna
Prawie trzy tygodnie wolnego daje uczniom rozkład w kalendarzu dni wolnych ustawowo od pracy, przeznaczony na świętowanie również przez ich rodziców i nauczycieli: Bożego Narodzenia 24. i 25 grudnia, Nowego Roku 1. stycznia i Trzech Króli 6 stycznia. Oznacza to, że milusińscy młodsi i starsi mają od dziś do 7. stycznia 2015 roku czas wolny od obowiązkowej nauki i zajęć w swoich macierzystych szkołach. Czy pierwsi znajdą w nich przynajmniej opiekę, zaś drudzy – godziwą rozrywkę na swoim poziomie wiekowym...?. Najmłodsi na pewno tak , a starsi – tak nie do końca...