Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kolejne sukcesy uczniów łomżyńskiej szkoły muzycznej

Główne zdjęcie
Paweł Jacak.

Aż 13 nagród i wyróżnień zdobyli w ostatnich tygodniach uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Młodzi akordeoniści, klarneciści, saksofoniści i skrzypkowie pokazali się z jak najlepszej strony podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Słupcy, Elblągu, Grudziądzu i Suwałkach. – Zdobyte nagrody świadczą o tym, że talenty naszych uczniów rozwijają się prawidłowo – podkreśla dyrektor PSM Mirosław Korona, zaznaczając, że można spodziewać się po nich następnych sukcesów, bo zdolności i chęci do pracy im nie brakuje.

Uczniowie łomżyńskiej PSM odnoszą konkursowe sukcesy już od lat, każdego roku wzbogacając konto szkoły kolejnymi nagrodami. Tegoroczna wiosna jest jednak pod tym względem rekordowa, bowiem aż 13. młodych muzyków wróciło z czterech konkursów z nagrodami i wyróżnieniami. 

Wszystko zaczęło się w Słupcy, gdzie pod koniec marca w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia odbywał się Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. O nagrody w trzech kategoriach rywalizowało 31 solistów i pięć zespołów z całego kraju. Jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Kaszuby z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy uznało, że w kategorii I na drugie miejsce ex aequo zasługują Jędrzej Graca z Poznania i Paweł Jacak z łomżyńskiej PSM, jeden z najbardziej utalentowanych podopiecznych Wiesławy Staniszewskiej. 

Niemal jednocześnie, bo 30 marca, w Elblągu rozpoczął się czterodniowy Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych. Rywalizowali w nim młodzi skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści i kontrabasiści – każdą z kategorii oceniało oddzielne jury. Niemal stu skrzypków przesłuchiwała komisja pod przewodnictwem prof. Krystyny Jureckiej, wybitnej skrzypaczki i pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W grupie drugiej  wyróżniono Gabrielę Małachowską, uczennicę Beaty Stankiewicz, a miejsce III zajął Szymon Krajewski, podopieczny Moniki Zarzyckiej, wyróżnionej również wśród pedagogów. W ten sam sposób doceniono również Emilię Vytlacil, ale w kategorii pianistów-akompaniatorów. 

Akordeoniści po raz kolejny mogli sprawdzić się podczas XVII Grudziądzkiego Konkursu Akordeonowego, odbywającego się w dniach 21-22 kwietnia. Jury pod przewodnictwem prof. Bogdana Dowlasza z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi przesłuchało 57 uczestników z 30 szkół muzycznych, podzielonych na trzy kategorie.  

W kategorii pierwszej miejsce III, dzielone z dwojgiem innych uczniów, zajął Tymon Karasek vel Karasiewicz. W kolejnej wyróżnienia zdobyli Alan Karasek vel Karasiewicz i Konrad Korytkowski, zaś w trzeciej Mateusz Obrycki. Wszyscy są uczniami Stanisława Morawskiego. 

Pod koniec kwietnia przyszła zaś pora sprawdzianu dla klarnecistów i saksofonistów, którzy wzięli udział w IV Festiwalu Saksofonowo-Klarnetowym w Suwałkach, imprezie o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, organizowanej przez tamtejszą Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Złożone z wybitnych instrumentalistów i pedagogów jury pod przewodnictwem Karela Dohnala z Uniwersytetu w Ostrawie przesłuchało ponad 70. uczestników i doceniło aż sześcioro reprezentantów łomżyńskiej szkoły. W grupie pierwszej wyróżnienie I stopnia zdobył klarnecista Stanisław Zaręba, a wyróżnienie klarnecistka Emilia Sarnacka, oboje uczniowie Henryka Marszałka. W tej samej grupie wyróżniono również saksofonistę Wojciecha Masłowskiego, podopiecznego Wiesława Wasika. W grupie drugiej II miejsce zajął saksofonista Marek Jankiewicz, uczeń Urszuli Gosk-Baranowskiej. Podobnie było w grupie czwartej, w której drugie miejsca zajęli klarnecista Piotr Rogalewski, uczeń Henryka Marszałka i saksofonista Paweł Rogalewski, podopieczny Urszuli Gosk-Baranowskiej.

– Jestem niezwykle zadowolony, że ciężka praca naszych nauczycieli i uczniów jest doceniana i przynosi tak znakomite efekty – podsumowuje Mirosław Korona, dyrektor łomżyńskiej PSM I i II stopnia. – Zdobyte nagrody świadczą o tym, że talenty naszych uczniów rozwijają się prawidłowo i są właściwie „dopilnowane”. Świadczą o tym, że nasi młodzi artyści są mocno zmotywowani do pracy i znajdują czas na wielogodzinne ćwiczenia, a wspaniali nauczyciele znajdują właściwą receptę na rozwój ich talentów. Chciałem też zaznaczyć, że nie odbywa się to kosztem szkół

ogólnokształcących, co świadczy o dużym wkładzie pracy uczniów i opanowaniu przez nich (i ich rodziców) sztuki zarządzania czasem. Cieszę się również niezwykle z tych osiągnięć, gdyż zdaję sobie doskonale sprawę, że sukcesy młodych artystów są wspaniałą promocją Łomży i łomżyńskiej szkoły.

O tym, na jakim poziomie grają uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej, będzie można przekonać się już 2 i 3 maja, podczas koncertów majówkowych. Podczas wtorkowego występu Filharmonii Kameralnej zaprezentuje się kwartet saksofonowy PSM, zaś trzon składu, grającej następnego dnia w Hali Kultury, Łomżyńskiej Orkiestry Dętej również stanowią uczniowie szkoły. 

 

Wojciech Chamryk

Fot.: PSM Łomża

Foto: Paweł Jacak.
Foto: Laureaci Słupca 2023

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę