Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 10 listopada 2024 napisz DONOS@

Quadem bezpiecznie!

Coraz częściej na naszych drogach można zauważyć czterokołowe pojazdy tzw. quady. Te małe, bardzo mocne i często niebezpieczne pojazdy mają coraz więcej zwolenników. Doświadczenia policjantów wskazują, że ich użytkownicy często naruszają przepisy, często też tłumaczą się ich nieznajomością.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2005 r.w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów, pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej.

Motocykl trójkołowy, to jest pojazdy posiadające trzy koła umieszczone symetrycznie (kategoria L5e), wyposażone w silnik o pojemności skokowej większej niż 50 cm3, w przypadku silnika ze spalaniem wewnętrznym, lub o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej większej niż 45 km/h. Poruszając się takim pojazdem należy spełniać wymagania techniczne oraz posiadać wyposażenie określone dla motocykli tj. np.: należy używać hełmów ochronnych.

Quady poruszające się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane, posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu, a ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania.

Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ust. 2 pkt. 4 określono, że do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ona niższej rangi niż kat B, więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem.

Jeżeli quad będzie zarejestrowany, jako motorower (pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) osoba pełnoletnia, czyli taka, która skończyła 18 lat nie musi posiadać uprawnień do kierowania motorowerem, jednakże osoba w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową.

Kierujący pojazdem samochodowym czterokołowym zarejestrowanym jako ciągnik rolniczy będzie zmuszony do korzystania z tego pojazdu jak z typowego ciągnika rolniczego, z pełnymi konsekwencjami np. zakazu ruchu po drodze ekspresowej, do konieczności doposażenia pojazdu np.: w trójkątną tablicę wyróżniający pojazd wolny, dwa boczne lusterka, gaśnicę itp.

Na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy, gdyż zgodnie z art. 96 § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który min. dopuszczaa do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzwny.
Ponadto zgodnie z art. 105 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
§ 3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.
W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

  • Quad niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale pamiętać trzeba, że wówczas po drogach trzeba wozić go na przyczepie, lawecie, ciężarówką.
    Ponadto zgodnie z przepisami ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może kara grzywny.

 Pamiętajmy, nie wszystkie bezdroża można zdobywać quadem - np. na terenie parków narodowych wolno jeździć tylko drogami publicznymi i po wyznaczonych traktach. Złamanie zakazu wiąże się z karą aresztu do 30 dni albo grzywny do 5 tysięcy złotych.

Trzeba też zwracać wagę na znaki ustawione przy lasach - często zdarza się, że ograniczają one swobodę poruszania się po nich pojazdem.

Policja przypomina - jeżdżąc quadem trzeba zadbać o bezpieczeństwo, używać hełmu i ochraniaczy. Dobrze jest wybierać się na przejażdżkę w towarzystwie, w razie wypadku znajomy wezwie pomoc. Warto też sprawdzić, czy tam, gdzie jeździmy, jest zasięg sieci komórkowej.
  

 Quad w pigułce

W przypadku, jeżeli taki pojazd porusza się po drogach publicznych musi spełniać następujące wymagania: 

  • quad jest pojazdem samochodowym albo motorowerem (decyduje pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć), dlatego musi być zarejestrowany - tylko wówczas może poruszać się po drogach;

  • by kierować quadem - pojazdem samochodowym, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B lub B1;

  • by kierować quadem - motorowerem (pojemność silnika nie przekracza 50 cm^3 , a konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h) trzeba mieć kartę motorowerową; obowiązek ten dotyczy kierujących między 13 a
    18 rokiem życia;

  • zarejestrowany quad nakłada na jego właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej;

  • kierowanie niezarejestrowanym bądź nieubezpieczonym quadem skutkuje odholowaniem pojazdu i niemałymi kosztami (zapłata za holowanie i kara za brak ubezpieczenia OC, równowartość 100 euro)

  • kierowanie quadem bez uprawnień to mandat w kwocie 500 złotych.

Wykorzystano materiały ze strony www.policja.pl




 
Ruch Drogowy
wt, 17 czerwca 2008 20:21
Data ostatniej edycji: pt, 27 czerwca 2008 18:28:56

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę