Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 listopada 2024 napisz DONOS@

Przez COVID-19 można obniżyć czynsz za lokal

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

O obniżenie stawek czynszu najmu lokali, stanowiących własność Miasta, mogą ubiegać się także w tym roku najemcy w związku z epidemią koronawirusa. Prezydent Łomży podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z COVID-19 mogą od 1. lutego 2021 roku do końca kwietnia 2021 wnosić o obniżenie czynszu. Dotyczy to lokali miejskich, i tym razem jest to 50%. Oznacza to ulgę na 3 miesiące. Od maja, zgodnie z zarządzeniem, czynsz wraca do normalnej stawki.

Aby utrzymać taką obniżkę należy do 1. marca 2021r. złożyć w Ratuszu odpowiedni wniosek.

Przypomnijmy, w 2020 roku od 14. marca do 30 kwietnia obowiązywało obniżenie o 99% czynszu za „lokale miejskie” najemcom, którzy zaprzestali prowadzenia działalności. O 50% obniżenie stawki czynszu dotyczyło tym podmiotom, których w wyniku pandemii działalność gospodarcza uległa znacznemu ograniczeniu. W okresie od 1 maja do 31 lipca 2020 prezydent obniżył o 99% czynsz tym, których sytuacja pogorszyła się w związku z COVID-19.

- W sumie w 2020 roku ze zniżek skorzystało 135 najemców – podaje Łukasz Czech z Kancelarii Prezydenta Miasta. -  Spodziewamy się, że podobna liczba osób prowadzących działalność gospodarczą może skorzystać z ulgi również tym razem (chodzi o rok 2021 – dop. red.). 

- Przedsiębiorcy, których szczególnie dotknęła kryzysowa sytuacja wynikająca z epidemii koronawirusa, mogą składać indywidualne wnioski do Prezydenta Miasta Łomża o zwolnienie z podatku od nieruchomości na mocy art. 67 a Ordynacji podatkowej – wyjaśnia urzędnik. - Możliwe przy tym jest odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie go na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek oraz umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłatę prolongacyjną – wylicza.

W 2020 roku z tej formy wsparcia skorzystało 13 przedsiębiorców.

Warto przypomnieć, że na podstawie zmiany Ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. nie pobiera się opłaty targowej, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. 

Z tytułu niepobierania opłaty jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje rekompensata ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

http://www.lomza.pl/bip/prawo.php?wiad=8128


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę