Cukrzyca ciążowa: objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie
Cukrzyca ciążowa dotyka 1 na 10 przyszłych mam. Może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u dziecka, dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie. Na pytania pacjentek dotyczące niezbędnych badań i zaleceń odpowiada ekspert – obejrzyj film edukacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia z nowego cyklu „Zdrowie na pierwszym planie”.
W 2023 roku około 10% przyszłych mam w trakcie ciąży miało zdiagnozowaną cukrzycę ciążową. Przypadłość może wystąpić nawet u kobiet, które przed ciążą nie miały problemów z poziomem cukru we krwi. To pokazuje, jak ważne jest monitorowanie poziomu cukru w ciąży.
Problem dotyka 1 na 10 kobiet w ciąży. Co więcej, statystyki pokazują, że liczba ta pozostaje na podobnym poziomie od co najmniej 5 lat.
Cukrzyca ciążowa to zaburzenie glikemiczne, które może wpłynąć na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone. Może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak makrosomia płodu (zbyt duża masa urodzeniowa), czy problemy metaboliczne u noworodka. Warto o tym wiedzieć i podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec negatywnym skutkom. W przypadku 30–50 % kobiet, u których wystąpiła cukrzyca w ciąży, w ciągu 5–10 lat po porodzie rozwija się nietolerancja węglowodanów lub jawna cukrzyca.
Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film edukacyjny, który jest częścią cyklu Zdrowie na pierwszym planie. Dowiesz się z niego jakie są objawy cukrzycy ciążowej, kto jest szczególnie narażony na jej rozwój, jakie badania i testy warto wykonać w trakcie ciąży oraz jak dieta i styl życia wpływają na zdrowie mamy i dziecka?
źródło: NFZ