Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podwójne preludium do jubileuszu w Galerii Sztuki Współczesnej

Wystawę ceramiki artystycznej „Preludium do jubileuszu” otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Północno-Mazowieckiego. To wstęp do przyszłorocznych obchodów 50 rocznicy utworzenia Biura Wystaw Artystycznych, które z czasem zostało przekształcone w Galerię Sztuki Współczesnej oraz 45-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy. Artystka przygotowała na 50-lecie galerii 50 ceramicznych figurek, a do tego pięć wykonanych specjalnie, które podarowała do zbiorów galerii. Obok prac cenionej krakowskiej artystki na wystawie można również oglądać ceramikę wykonaną przez członków Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, również świętującego jubileusz istnienia.

Marita Benke-Gajda, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przez siedem lat pracowała jako architekt wnętrz. Ceramiką artystyczną zainteresowała się w roku 1980 i rychło dołączyła do najwybitniejszych krajowych twórców rzeźby ceramicznej i ceramiki użytkowej. Jej imponujący dorobek artystyczny, obejmujący liczne cykle, prace pojedyncze, małe formy i monumentalne obiekty przestrzenne, był prezentowany na niezliczonych wystawach zbiorowych i indywidualnych i w kraju oraz poza jego granicami, w tym rzecz jasna w Łomży.

Artystka po raz pierwszy zagościła w Galerii Sztuki Współczesnej wyłącznie z własnym dorobkiem w roku 1999 i od tamtej pory pojawia się w niej regularnie. To również w Łomży świętowała 40-lecie pracy artystycznej, a wyjątkowa więź, jaką nawiązała z pracownikami muzeum i galerii, z nieocenioną kierownik Karoliną Skłodowską na czele, sprawiła, że również nad Narwią po pięciu latach zaczyna świętowanie kolejnego jubileuszu. Tym razem nie osobiście, bowiem z powodu innych obowiązków Marita Benke-Gajda nie mogła przyjechać na wernisaż, ale już wiadomo, że pojawi się na finisażu wystawy 11 października, połączonym ze sporą niespodzianką dla wszystkich miłośników sztuki oraz oczywiście jej twórczości. 

- Jest mi niezmiernie miło gościć w Łomży z wystawą ceramiki artystycznej, przygotowaną z okazji 45-lecia mojej pracy twórczej - napisała Marita Benke-Gajda. - Tym razem jest to wspólna prezentacja z przyjaciółmi-artystami ze Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, którego jestem prezesem i które świętuje 10-lecie działalności. Wystawa zapowiada także przyszłoroczny złoty jubileusz Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, z którą jestem związana od blisko 30 lat. Prezentuję tu własne prace oraz dorobek kolegów z krakowskiego środowiska plastycznego. Z każdej mojej indywidualnej wystawy, a zorganizowałam ich w Łomży siedem, zostają kompozycje ceramiczne, z których tworzę w muzeum kolekcję. Obecnie zbiór liczy 58 obiektów pochodzących z cykli „Pajace”, „Sny o ceramice”, „Bramy”, „Przechodzenie”, „Kochankowie”, „Anioły”, „Pielgrzymi”, „Panie, panny, panienki”, „Projekt Anetka”, „Choinki”, „Ptaki” , „Zielnik”, „Co karmi artystów?”, „Jeszcze żywa natura”. Cieszę się, że pozostawiam w Łomży ślady moich twórczych wędrówek. Po wystawie „Preludium do jubileuszu” powiększy się on o kolejnych pięć prac, ceramicznych figurek, wykonanych przez artystkę specjalnie do zbiorów galerii. 

Marita Benke-Gajda prezentuje również 50 figurek na 50-lecie galerii oraz barwione kafle z cyklu „Las”. Druga część ekspozycji została zatytułowana „Ceramiczna dekada”. Składają się na nią prace wykonane przez członków Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, aktywnie działającego i świętującego jubileusz 10-lecia, a którego Marita Benke-Gajda jest założycielką i osobą prowadzącą. Ona sama oraz Barbara Arabska, Ewa Bielecka, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Magdalena Cisło, Barbara Gajda, Weronika Gajda-Barczyk, Jadwiga Gajda-Lusina, Zbigniew Gierczak, Agata Kardas, Marta Kufel, Bernadeta Marciniec, Elżbieta Rydzewska, Ewa Szlachetka-Depak, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, Elżbieta Urban-Beń, Krystyna Zaboklicka, Aleksandra Zawadzińska-Pawluś i Barbara Zgoda, prezentują efektowne i bardzo różnorodne ceramiczne rzeźby, patery, kafle i obrazy. Łącznie na wystawie, którą można oglądać w siedzibie galerii przy ulicy Długiej 13 do 11 października, znajduje się około 100 ceramicznych prac. 

- Wystawa „Preludium do jubileuszu” stanowi wstęp do przyszłorocznych obchodów 50. rocznicy utworzenia w Łomży Biura Wystaw Artystycznych - obecnie Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz 45-lecia pracy twórczej Marity Benke-Gajdy - podsumowuje Karolina Skłodowska. - Najważniejszym obszarem jej twórczej aktywności jest ceramika. Artystka tworzy w glinie unikatowe figurki, reliefy, kafle, obrazy, rysunki i rzeźby. Zawiera w nich swoje widzenie świata, oparte na bogactwie symbolicznych odniesień i metafor, które splatają się w mozaikę poetyckich znaczeń. Na łomżyńską wystawę artystka przygotowała 50 ceramicznych figurek i kilkanaście barwionych kafli. Liczne figurki nawiązują do przypadającego w 2025 roku złotego jubileuszu Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, z którą artystka jest związana wieloletnią przyjaźnią. Od ponad dwóch dekad organizuje tu wystawy oraz buduje, wyjątkową w skali kraju, kolekcję własnych kompozycji ceramicznych. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę