Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 listopada 2024 napisz DONOS@

Kolonoskopia także w Łomży

Łomżyński szpital będzie realizował badania przesiewowe raka jelita grubego. Podlaski Oddział NFZ poinformował o podpisaniu z jednostką umowy. Pacjenci mogą już skorzystać z tego programu w 6 placówkach medycznych w województwie, w tym w Łomży.

Aby skorzystać z badań przesiewowych nie trzeba skierowania, a wykonanie kolonoskopii jest możliwe w znieczuleniu. Wystarczy, że pacjent w wieku od 50 do 65 lat (w niektórych przypadkach do programu kwalifikuje się osoby od 40 r. życia) zgłosi się do placówki.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w grudniu podpisał kolejne trzy umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Od teraz pacjenci będą mogli wykonać takie badania w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, Fundacji „Pomóż im” w Białymstoku oraz w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

 Łącznie w województwie podlaskim program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje już 5 podmiotów medycznych, ale pacjenci do dyspozycji mają 6 miejsc. Z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym mamy umowy na dwa miejsca realizacji świadczeń przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz przy ul. Żurawiej. 

- Celem zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego województwa prowadzimy kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację programu w powiecie białostockim i augustowskim. Liczba podmiotów może się więc zwiększyć - mówi Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

Rak jelita grubego to istotny problem zdrowotny. Na ten rodzaj nowotworu  zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Najskuteczniejszym badaniem diagnostycznym w kierunku wykrywania raka jelita grubego jest kolonoskopia z uwagi na wysoką czułość badania. Dzięki tej metodzie badań aż w 60-90% zapobiega się rozwojowi raka jelita.

 

Populacja objęta Programem Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego

Program skierowany jest do osób  w wieku:

- od 50 do 65 lat, 

- od 40 do 49 lat - posiadających krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. 

Na czym polega badanie?

Program obejmuje wykonanie badania przesiewowego polegającego na realizacji pełnej kolonoskopii, w tym:

- pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,

- usunięcie polipów wielkości do 15 mm,

- poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usunięciu polipów,

- wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową. 

 

W zależności od wskazań medycznych badanie kolonoskopii może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym. Badanie jest precyzyjne i trwa od 15 do 40 minut.

Należy pamiętać, że do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki medycznej realizującej program badań przesiewowych raka jelita grubego:

1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A, tel. do rejestracji 85 831 84 30.

2. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. Żurawia 14, tel. do rejestracji 85 831 64 94.

3. Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, ul. Ogrodowa 12, tel. do rejestracji 85 664 68 88

4. Fundacja „Pomóż Im” w Białymstoku ul. Mazowiecka 33, tel. do rejestracji 609 230 120.

5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, ul. Janusza Korczaka 23, tel. do rejestracji 85 814 24 12.

6. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 tel. do rejestracji 86 473 32 46.

 

Warto pamiętać, że do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.

źródło: NFZ 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę