Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 28 WRZEŚNIA:


-Święta Lioba (Leoba, Leobgytha) z Bischofsheim (+ok.782)
=
Święty Marcin z Moyenmoutier (+690)
=
Święta Tetta z Wimborne (+772)
=
Święty Thiemo z Salzburga (+1102)
=
Święty Willigod z Moyenmoutier (+690)
=
patrz poniżej

Święta Lioba (Leoba, Leobgytha) 
 z Bischofsheim (+ok.782)
Święta Lioba (Leoba, Leobgytha) z Bischofsheim (+ok.782)
Święty Tetta z Wimborne (+772)
Święty Tetta z Wimborne (+772)
Święty Thiemo z Salzburga (+1102)
Święty Thiemo z Salzburga (+1102)

 

======

Święta Lioba (Leoba, Leobgytha) z Bischofsheim (+ok.782)

Była jedynym dzieckiem Dynna i Ebby, krewnych św. Bonifacego. Wychowywała się w klasztorze w Thanet, potem sama w Wimborne przywdziała habit mniszki benedyktynki . Utrzymywała kontakt ze swym krewnym i jemu przedkładała swe próbki literackie. Wielkodusznie odpowiedziała na jego wezwanie i udała się na kontynent. W Tauberbischofsheim (w dzisiejszej Badenii) założyła klasztor benedyktyński, a następnie nim zarządzała; stamtąd wspomagała też następne fundacje. Nadal utrzymywała kontakt z wielkim apostołem i wyczekiwała jego wskazówek. Gdy we Fryzji poniósł śmierć męczeńską, pozwolono jej opuścić klauzurę i udać się do Fuldy. Zmarła 28 września około 782 r. w Schorsheim koło Moguncji, ale pochowano ją w Fuldzie obok ukochanego mistrza i przyjaciela. W r. 838 ciało przeniesiono do krypty kościoła
w Petersbergu. Jej życie na zlecenie Rabana Maura opisał mnich z Fuldy, Rudolf.

======

Święty  Marcin z Moyenmoutier (+690)

Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Remont, we Francji, który ufundował. Razem z Willigodem byli opatami następując po sobie. Obaj poświęcili się monastycznym ideałom poprzez wiedzę i duchową doskonałość.

======

Święta Tetta z Wimborne (+772)

Była ksienią w benedyktyńskim klasztorze w Wimborne, w Dorsetshire, w Anglii. . wspierała misję św. Bonifacego w Niemczech, wysyłając swoje mniszki do pomocy w ewangelizacji.

======

Święty Thiemo z Salzburga (+1102)

Wywodził się zapewne z bawarskiego rycerstwa z Megling, a światło dzienne ujrzał około 1040 r. Miał się odznaczać talentami artystycznymi, ale przypisywane mu Madonny pochodzą z XV stulecia. Gebhard, arcybiskup Salzburga, powołał go w 1077 r. na stanowisko opata u św. Piotra, ale już w 1081 r. musiał stamtąd uchodzić. Jako zwykły mnich przebywał wówczas w Hirsau. Do swego opactwa powrócił w cztery lata później. W 1090 r. powołano go na miejscową stolicę arcybiskupią. Okazał się wówczas zdecydowanym zwolennikiem reform gregoriańskich. W 1095 r. wziął udział w synodzie w Piacenzy. Gdy bawarski Welf przeszedł do obozu cesarskiego, przegrał w walce z anty-biskupem Bertoldem z Moosburga i pod Saaldorf dostał się do niewoli. Po swej ucieczce do Szwabii przyłączył się do pierwszej wyprawy krzyżowej. Zmarł prawdopodobnie 29 września 1101 lub 1102 r. Wkrótce potem pojawiła się legenda o jego męczeństwie. Nie mając precyzyjnych danych o jego śmierci, nie przeprowadzono procesu kanonizacyjnego, mimo to w wielu klasztorach wspominano go w martyrologiach, a w Salzburgu wprowadzono także do liturgii.

======

Święty Willigod z Moyenmoutier (+690)

Wstąpił do klasztoru benedyktyńskiego w Remont, we Francji, który ufundował. Razem z Marcinem byli opatami następując po sobie. Obaj poświęcili się monastycznym ideałom poprzez wiedzę i duchową doskonałość.

 

S. Stefania OSB
pt, 28 września 2018 13:57
Data ostatniej edycji: pon, 03 października 2022 08:21:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę