Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Miasto przyjazne przedsiębiorcom. Czy Łomża jest przyjazna przedsiębiorcom?

Główne zdjęcie
Dr inż. Stanisław Kaczyński

Każde miasto może dynamicznie się rozwijać, jeśli posiada lub przyciąga na swoim terenie lub w najbliższym otoczeniu prężnie rozwijające się firmy, które płacą podatki i zatrudniają ludzi powiększając ich dochód osobisty. Aby firmy rozwijały się dynamicznie i chciały inwestować, muszą czuć opiekę i wsparcie ze strony Władz miasta. Powiększanie dochodów w budżecie miasta sprzyja zrównoważonemu rozwojowi i umożliwia realizację wielu inwestycji zmierzających do poprawy komfortu życia mieszkańców.

Wtedy zaciągane kredyty nie są przejadane i nie służą spłacaniu wcześniej zaciągniętych kredytów, a są wkładem do inwestycji, która w znacznym stopniu poprawia atrakcyjność miasta, regionu, a w dłuższej perspektywie przyczynią się do wzrostu dochodu oraz majątku miasta.

Miasto przyjazne przedsiębiorcom to takie, które rozumie potrzeby przedsiębiorców (tych, którzy funkcjonują w mieście od tych jednoosobowych działalności poprzez duże firmy) i wybiega w przyszłość w tworzeniu warunków infrastrukturalnych, które umożliwią inwestowanie przyszłych, potencjalnych Inwestorów. Tworzy między innymi: konkurencyjne podatki wobec innych regionów, łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry, dobrą infrastrukturę gospodarczą i społeczną, wsparcie dla inwestycji. Obecnie należy skupić się na dobrej infrastrukturze drogowej (Via Balitica to droga dojazdowa do Łomży – tak to należy przedstawiać na zewnątrz). Aby miasto było atrakcyjnym miejscem do życia musi mieć dobrą ofertę mieszkaniową, ciekawe propozycje pracy oraz bogatą ofertę spędzania czasu wolnego. Szczególnie ważnym działaniem w tym obszarze jest zaangażowanie inwestorów, którzy otwierając swoje firmy bądź filie z jednej strony dając pracę naszym mieszkańcom, a z drugiej odprowadzają tu swoje podatki. W dzisiejszych czasach silnej i drapieżnej konkurencji, prowadzenie działalności gospodarczej nie jest zadaniem łatwym. Do tego dochodzą kłopoty z pozyskiwaniem kreatywnych i kompetentnych ludzi do pracy. Nie należy zapominać o edukacji przedsiębiorczej młodzieży. To w jaki sposób będziemy edukować pod względem rozwoju postaw przedsiębiorczych naszą młodzież, zależą przyszłe losy nie tylko nas ale i pokoleń. Trzeba w różny sposób (nie tylko poprzez edukację szkolną) mówić młodzieży w jaki sposób zdobywa się pieniądze, obalić mit wśród młodych, że „pieniądze biorą się z banku lub bankomatu”. Młodzież powinna wiedzieć, w jaki sposób tworzony jest budżet miasta, ze szczególnym naciskiem na rolę przedsiębiorczości i przedsiębiorców w tym zakresie. Stworzenie mini budżetu dla Młodzieżowej Rady Miasta było by początkiem uczenia efektywnego gospodarowania środkami finansowymi, na co przeznaczyć w pierwszej kolejności środki, jak obyć się bez kredytu itd.

Za wszelką cenę należy wykorzystać potencjał, jakim dysponują łomżyńskie uczelnie, które są miejscem kształcenia przyszłej nowoczesnej kadry. W rozmowach z potencjalnymi inwestorami powinien to być ważny argument przemawiający na korzyść Łomży. Według badań Forbesa wykształcone kadry przyciągają biznes. Zmienne i dynamiczne otoczenie, które zaburza tworzenie rozwojowych strategii na przyszłość dodatkowo utrudnia prowadzenie biznesu. Pozyskanie zatem przyszłych inwestorów dla miasta nie będzie zjawiskiem łatwy, ale nie niemożliwym. Trzeba ogromnej determinacji i wysiłku w poszukiwaniu w różnych miejscach kontaktu z przedsiębiorcami (sympozja, konferencje, targi, wystawy, spotkania branżowe, nie tylko w kraju, ale i za granicą). Oczywiście do tych spotkań trzeba być perfekcyjnie przygotowanym ze zwięzłą i konkretną ofertą oraz propozycją, co uzyska przedsiębiorstwa inwestujący w Łomży lub okolicy. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy to ludzie zajęci i szanujący czas, zatem konkretna, czytelna i przejrzysta oferta to to, czego potrzebują. Przedsiębiorcy uwielbiają mówienie do nich językiem korzyści.

Trzeba przedstawiać Łomżę, jako miasto przyjazne przedsiębiorcom, stworzyć w Urzędzie Miasta stanowisku Rzecznika do Spraw Przedsiębiorców, którego zadaniem będzie skuteczna praca na rzecz przedsiębiorców w stosunkach z Urzędem, walka z nadmierną biurokracją, usprawnienie prac związanych z inwestycjami przez przedsiębiorców i szybka reakcja Urzędu na potrzeby Przedsiębiorców.

Urząd Miasta musi być otwarty dla Przedsiębiorców, a Prezydent dostępny w każdej chwili. Nie może być sytuacji, gdzie Przedsiębiorca będzie zabiegał o spotkanie z Prezydentem. Chcąc wytworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości to Prezydent zabiega o kontakt z Przedsiębiorcami, ponieważ są oni płatnikami różnego rodzaju podatków i w pewnym sensie utrzymują Państwo, miasto i urzędy (jeśli pominie się wszelkiego rodzaju dotacje). Powoływanie wszelkiego kalibru rad społecznych ma tylko wtedy sens, gdy Prezydent ze swoimi służbami wsłuchuje się w ich głos, jeżeli zaś tego nie ma to są to twory martwe – nie funkcjonujące, tyle że są. Miasta, które to rozumieją są liderami przedsiębiorczości.

Jeśli zarząd miasta będzie rozumiał przedsiębiorców, zechce z nimi współpracować, współpracować z okolicznymi samorządami, to w Łomży nastąpi rozwój. Wszelkie dotychczasowe prognozy GUS i innych instytucji badawczych zostaną odwrócone i liczba mieszkańców nie będzie spadać, a zacznie rosnąć dzięki napływowi nowych mieszkańców. Zmianie też ulegnie zdanie wypowiedziane przez Prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w wywiadzie w radio Nadzieja (30.08.2023), że Łomża wypada słabo pod względem inwestycji na tle województwa ( cała Polska jedną strefą ekonomiczną). Łomża może być w najbliższych latach takim liderem.

Reasumując zawarte treści i analizując obecną sytuację miasta sami Państwo dokonajcie oceny, czy Łomża jest miastem przyjaznym przedsiębiorcom?

 

Dr inż. Stanisław Kaczyński, Ekspert zarządzania, kandydat do Rady Miejskiej Łomży z KWW Przyjazna Łomża Dariusza Domasiewicza

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę