Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Z cukrzycą da się żyć

W Łomży Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pod hasłem „Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu cukrzycy” obchodzono podczas konferencji, zorganizowanej przez oddział rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wzięło w niej udział 88 osób, które w sali starostwa łomżyńskiego w czwartek, 14 listopada br. wspólnie modliły się, słuchały wykładów i rozwiązywały test wiedzy o cukrzycy – zbiorze kilkunastu różnych, uwarunkowanych genetycznie i nabytych chorób.


Modlitwę poprowadził ks. Andrzej Mikucki, wicedyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Następnie przyjął odznakę Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którą Zarząd Główny PSD uhonorował także Tomasza Szlagę, przedstawiciela firmy medycznej Roche. Dyplom uznania od ZG PSD otrzymała Renata Wierzba, pracownica starostwa powiatowego.
Łomżyński oddział rejonowy PSD, istniejący od września 1993 r., wystosował podziękowania za życzliwość, ofiarność i pomoc w działalności. Przyjęli je: wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, Ireneusz Gesinowski, redaktor wydawanego w Białymstoku magazynu społeczno-medycznego „Pen”, i Anna Karwowska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży.
Uczestnicy konferencji wysłuchali poruszających wyznań „pt. „Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu cukrzycy”. Wygłosiła je mama chorej gimnazjalistki Dorota Chaberek. Dyrektor PCPR w Łomży Edward Jarota przedstawił uprawnienia osób niepełnosprawnych, m.in., prawo do korzystania z turnusów rehabilitacyjnych i wsparcia w zakupie sprzętu do rehabilitacji. Doc. dr hab. nauk med. Wiesław Zarzycki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przybliżył groźne powikłanie cukrzycy, tzw. stopę cukrzycową. To często prowadzący do amputacji zespół zmian w obrębie nerwów, naczyń krwionośnych, mięśni, kości i skóry.
- Cukrzyca to choroba przewlekła, która wymaga przystosowania się do trudnej, wręcz kryzysowej sytuacji – powiedziała psycholog Agnieszka Filipczuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Łomży. - Zaburza dotychczasowy tryb życia człowieka, gdyż wpływa na wszystkie sfery: fizyczną, psychiczną i duchową.
Na cukrzycę cierpi w Polsce 2, 5 miliona rodaków. Spośród czterech jej odmian (insulinozależna, typu 2, kobiet ciężarnych i wywołanych uszkodzeniem trzustki) druga jest najbardziej podstępna: może rozwijać się bezobjawowo nawet 10 lat!
- Nasz oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków skupia ponad 500 osób z byłego województwa łomżyńskiego – poinformowała jego prezes Teresa Gołębiewska. - Przypominam, że w tej chorobie bardzo ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie, ponieważ nieleczona może prowadzić nie tylko do utraty wzroku, ale i życia.

Mirosław R. Derewońko   

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę