Przedmaturalny krajobraz po bitwie
Dyrektorzy łomżyńskich szkół średnich wyrażali optymizm co do przeprowadzenia matur, jeszcze zanim prezes ZG ZNP Sławomir Broniarz ogłosił zawieszenie ogólnopolskiego strajku. Po prawie 3 tygodniach protestu z żądaniem podwyżki płac dla nauczycieli kierujący liceami i technikami: I LO, II LO, III LO, „Ekonomikiem” i „Mechaniakiem” w Łomży zdołali zorganizować wszystkie rady klasyfikacyjne, w czasie których nauczyciele podejmowali decyzję o promocji i ukończeniu przez maturzystów szkół. Dzięki temu, wszyscy dostaną świadectwa i mogą od 6. maja zdawać matury.
Nauczyciele zawieszają strajk
Strajk nauczycieli zostanie zawieszony od 27 kwietnia (soboty). O decyzji poinformował przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Strajk trwa od 8 kwietnia. W czwartek w Łomży i najbliższej okolicy był prowadzony w 18 placówkach. ZNP opublikowało oświadczenie prezesa Broniarza. Czytamy w nim m.in.: Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień!
Coraz trudniejszy strajk nauczycieli
W Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży po świątecznej przerwie uczniowie rozpoczęli normalne zajęcia. Wszyscy strajkujący przez ostatnie dwa tygodnie nauczyciele wrócili do pracy. Zajęcia pomimo trwającego strajku części nauczycieli rozpoczęły się także SP nr 4 i „Mechaniaku”. Napięta sytuacja jest zwłaszcza w szkołach średnich, gdzie w piątek ma być zakończenie roku szkolnego najstarszych klas. Wcześniej muszą się odbyć posiedzenia „rada klasyfikacyjnych” zatwierdzających stopnie uczniów na koniec nauki i dopuszczające ich do matury.
256 strajkuje nadal
256 nauczycieli z Łomży najbliższej okolicy we wtorek podjęło trwający od ponad dwóch tygodni strajk szkolny. Z danych ZNP wynika, że dziś, choć w szkołach nad trwa tzw. „wiosenna przerwa świąteczna”, w 16 placówkach oświatowych miasta i najbliższej okolicy, prowadzony jest strajk. Na liście strajkujących nie ma m.in. Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży. Na razie nie wiadomo czy jutro, po wiosennej przerwie świątecznej, dzieci będą mogły wrócić do nauki we wszystkich szkołach.
Historyk Katarzyna Lipska ma olimpijczyka w I LO
- Z ogromną przyjemnością chciałabym poinformować, że nasz maturzysta Mateusz Tyszka uzyskał tytuł laureata na LX Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – napisała do redakcji portalu 4lomza.pl lubiana przez uczniów nauczycielka historii w I LO w Łomży Katarzyna Lipska. - Zajął w rozgrywkach centralnych 4. miejsce w Polsce. Jednocześnie chciałabym przypomnieć, że kilka miesięcy temu zdobył drugie miejsce w kraju w Olimpiadzie o Unii Europejskiej. Informuję z satysfakcją, że jestem od 6 lat nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie Mateusza Tyszki. To niezwykle ambitny, bystry, dociekliwy i pracowity uczeń, ze zmysłem obserwacji i dobrą pamięcią.
Szkoła Podstawowa dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi.
1 września 2015r utworzyliśmy Szkołę Podstawową dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży przy ul. Sybiraków 20/6U. W wrześniu br. planujemy przenieść siedzibę do nowo budowanego budynku przy ul. Sybiraków 24. Mieścić będzie się w nim nasza szkoła oraz Przedszkole Niepubliczne Nutka.
Strajkują pomimo „wiosennej przerwy świątecznej”
Pomimo, że w szkołach rozpoczęła się, trwająca od dziś do wtorku włącznie, „wiosenna przerwa świąteczna” związana ze Świętami Wielkiej Nocy, w części szkół w Łomży i regionie nauczyciele nadal prowadzą akcję strajkową. Według danych łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, o godzinie 10. strajkowało 270 nauczycieli w 17 placówkach w mieście i regionie. - Część nauczycieli zawiesiła akcję strajkową na czas świąt, ale deklarują, że powrócą do strajku po świętach, jeśli nic się nie zmieni – przekazują działacze ZNP.
Słówka i zdania angielskie na egzaminie w SP nr 7 w Łomży
Wiktor Modzelewski z promiennym uśmiechem wyszedł przed szkołę. Słoneczna środa Wielkiego Tygodnia jest dla niego znamienna: oto trzeci i ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty. 15-latek jest w dobrym humorze i w dobrym towarzystwie koleżanek i kolegów, którzy niebawem rozproszą się jak poderwane do lotu śmigłe ptaki. - Niektórzy uczniowie nie zdają sobie jeszcze sprawy, jak ważne są w ich życiu te dni, poświęcone egzaminom z języka polskiego, matematyki czy języka angielskiego – opowiada Wiktor po 90 minutach sprawdzianu z rozumienia i umienia języka ojczystego Stefani Germanotta (lat 33), czyli śpiewającej mocnym kontraltem Lady Gaga from New York (USA).
Strajkujących szkół ubywa
- Wczoraj w Łomży i najbliższej okolicy strajkowało ponad pół tysiąca nauczycieli – informuje dr Ewa Chludzińska, wiceprzewodnicząca łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dziś rano, trwający od poprzedniego poniedziałku strajk szkolny rozpoczął się w 23 placówkach na ternie Łomży i okolicznych gmin. - Poparcie wśród nauczycieli dla strajku jest duże – mówi Chludzińska podkreślając, że wszyscy strajkujący liczą na to, że zapowiedziane na jutro rozmowy z rządem doprowadzą do zmian.
Wiedzą, co jedzą w PWSIiP
– Pytania wymagały logicznego myślenia, łączenia zróżnicowanej wiedzy – mówiła Aleksandra Opęchowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. Licealistka zwyciężyła w pierwszej edycji popularnonaukowego oraz interdyscyplinarnego konkursu „Zasmakuj w zdrowiu”, który zorganizowały dwa wydziały Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży: Wydział Informatyki i Nauk o Żywności oraz Wydział Nauk o Zdrowiu.
Jurorzy w „Wecie” zachwyceni kapuśniaczkiem na bulionie
Marek Gruszfeld z sentymentem wraca w dawne szkolne mury, z których jako technolog żywności wyfrunął w wielki świat, aby rozpocząć dorosłe życie. Tutaj poznał małżonkę w 1. klasie technikum i powrócił jako juror sztuki kulinarnej. O dwa razy starszym koledze z „Wety” nie wiedział 18-letni Jakub Chojnowski z Łomży, który z przejęciem w nowoczesnej kuchni przygotowywał przystawkę, danie i deser w wojewódzkim konkursie gastronomicznym „Gotuj z klasą”. Jakubowi do gotowania ze smakiem wystarczył jak on zręczny i pomysłowy kolega Robert Stępkowski. Tylko czy wygrali?
Matematyka królowała na egzaminie w SP 2 w Łomży
Na całym świecie od tysiącleci matematyka jest królową nauk, lecz królowe matematyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży są dwie: Agata Bagińska i Barbara Kiełczewska. Dwie wszechstronne nauczycielki, o których w superlatywach wyraża się piątka 15-letnich abiturientów - nie wiedzą, jak wesoło uśmiechnięte miny mają wychowankowie w słoneczne przedpołudnie po udanym egzaminie ósmoklasisty. Nic dziwnego, bo rozwiązali po 20 albo 21 zadań, czyli wszystkie w egzaminacyjnym arkuszu. Do tego porównane przez uczennice i uczniów wyniki się zgadzają, więc nastroje piątka z „Dwójki” ma znakomite. A to dobry prognostyk na jutrzejsze zmagania z językiem Dawida Bowie.
Strajk trwa nadal
24 placówki oświatowe w Łomży i najbliższej okolicy prowadzą nadal strajk szkolny – wynika z najnowszych danych oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Dziś rano na listy strajkowe wpisało się 356 osób – mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprzewodnicząca ZNP w Łomży podkreślając, że to dane poranne i nie uwzględniają np. nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, która pracuje głównie popołudniami i codziennie, od ubiegłego poniedziałku, strajkuje w niej 15 - 20 nauczycieli.
Demonstracja poparcia dla strajkujących nauczycieli
- Jak to jest możliwe, że nauczyciela nie stać, aby kupić sobie książkę – pytała publicznie jedna z nauczycielek podczas poniedziałkowego wiecu poparcia dla strajkujących od tygodnia nauczycieli i pracowników szkół. W poniedziałkowe późne popołudnie na Stary Rynek w Łomży przyszło około 400 - 450 osób. W większości to nauczyciele, ale byli także uczniowie i ich rodzice. - Chcieliśmy pokazać nasze wsparcie, że nauczyciele nie są sami – mówiła Natalia Kościelecka, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta. To właśnie MRM wraz nauczycielami „nie byli organizatorami” łomżyńskiego „protestu symbolicznego” czy „zebrania spontanicznego” jak nazywano demonstrację popierających strajk szkolny.
Ponad tysiąc uczennic i uczniów na egzaminie 8-klasisty
- Dobre wieści mamy: egzamin 8-klasisty odbywa się spokojnie we wszystkich szkołach w Łomży, powiecie łomżyńskim i województwie podlaskim – cieszy się w słoneczny poniedziałkowy poranek Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. O godzinie 9. zaczął się 3-dniowy sprawdzian wiedzy i umiejętności 15-nastolatków, również ze szkół podstawowych w mieście nad Narwią. Najpierw mają 120 minut egzaminu z języka polskiego, we wtorek CKE dała 100 minut na matematykę, a w środę ledwie 90 minut na język obcy, którym jest głównie angielski.
Oferty na salę gimnastyczną przy SP 2
Dwie firmy złożyły oferty na budowę nowej sali gimnastyczne przy Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Firma z Piątnicy za jej zbudowanie chce nieco ponad 7 milionów złotych, a firma z Białegostoku blisko 11 milionów. Przed otwarciem kopert miejscy urzędnicy poinformowali, że na realizację tego zadania przeznacza się tylko 6 mln zł.
Strajk się zmniejsza
Ponad godzinę trwało spotkanie prezydenta Łomży z kilkudziesięcioma nauczycielami łomżyńskich szkół. Po rozmowach, za zamkniętymi drzwiami, ani prezydent Mariusz Chrzanowski, ani szefowa łomżyńskiego oddziału ZNP Aleutyna Kołos nie chcieli komentować spotkania. Przekazywali, że tak się umówili wyznaczając następną turę rozmów po Wielkanocy. Na pewno rozmowa nie zakończyła strajku w miejskich szkołach. Ten trwa nadal w 27 placówkach z Łomży i regionie. To o 5 strajkujących mniej niż w piątek i o 11 mniej niż zaczynało strajk na początku ubiegłego tygodnia. Dziś o godzinie 18.00 na Stary Rynku w Łomży ma się odbyć wiec wspierający strajkujących nauczycieli. Na Facebooku promuje go Młodzieżowa Rada Miejska Łomży.
Piotr, Grzegorz, Inga, Damian i Staś after easy exams
Kiedy po ostatnim egzaminie gimnazjalnym wychodzili ze szkoły, mocno świeciło słońce, choć w cieniu było nadal zimno. Mają wesołe miny i uważają zgodnie, że egzamin poranny z angielskiego podstawowego był łatwy, a przedpołudniowy z rozszerzenia nie był trudny. Ponad tysiąc uczniów z Łomży i powiatu łomżyńskiego zdawało obowiązkowo język nowożytny, czyli głównie angielski na poziomie podstawowym i - rozszerzonym, skoro uczyli się go 6 lat w podstawówce. W Publicznym Gimnazjum nr 6 przy Bernatowicza zdawało około 80-orga trzecioklasistów i 80-oro w Katolickim Gimnazjum. W PG 6 kilka osób pokonywało niemiecki, 9 w KG. Nasza piątka miała dobre humory.
Piąty dzień strajku w szkołach
- Sytuacja jest bardzo stresująca, bardzo męcząca, bardzo napięta. Mamy doniesienia, z jednej ze szkół, że nauczyciele strajkujący są szykanowani – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału ZNP w Łomży. Dziś piąty dzień strajku szkolnego. Tak jak wczoraj od pracy powstrzymują się nauczyciele w 32. placówkach w Łomży i najbliższej okolicy. - Rano na listy strajkujących wpisało się 435 osób, ale będzie to się zmieniało, bo kolejni nauczyciele przychodzą do pracy na późniejsze godziny więc w południe na pewno będzie więcej strajkujących – mówi Kołos, która zapowiada, że w poniedziałek rano delegacje łomżyńskich szkół mają spotkać się z prezydentem Łomży.
Wspomnienie nauczycielki z pasją
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi – przywołują słowa św. Jan Pawła II nauczycie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży wspominając zmarłą pod koniec marca wieloletnią dyrektor i nauczyciela mgr Janinę Czerepowicz. Zmarła po ciężkiej chorobie 27 marca 2019 r. pozostawiając żal i pustkę w naszych sercach.