Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Kwesta 2013

Po raz 24. zorganizowana została Kwesta "RATUJEMY ŁOMŻYŃSKIE ZABYTKI CMENTARNE" przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Kwestujący wolontariusze to Łomżyńscy Radni, Prezydent Miasta i jego zastępcy, działacze społeczni, dyrektorzy szkół i instytucji, ludzie dobrej woli, którym nie są obojętne sprawy naszego miasta.

Dzięki nim zebrane w dniu Wszystkich Świętych datki pomogą uratować najcenniejsze nagrobki na cmentarzu w Łomży.

Od wielu lat w Kweście bierze udział Dyrektor szkoły - Pan Paweł Drożyner oraz Elżbieta Szleszyńska, opiekun Młodzieżowego Koła TPZŁ działającego przy ZSEiO nr 6 w Łomży. Po kilkuletniej przerwie członkowie koła zauczestniczyli w tegorocznej zbiórce.

Dla Klaudii Bazydło i Agnieszki Cholewickiej kwesta była niesamowitym doświadczeniem. Miały kontakt z różnymi ludźmi z całej Polski, którzy odwiedzali groby. Wspólna kawa w Teatrze Lalek z dyrektorem szkoły, po oddaniu puszek to nie lada frajda. Pan Dyrektor nawiązał do wystawy w Teatrze i bardzo ciekawie opowiedział o formach zabaw młodzieży sprzed kilkudziesięciu lat.

Wieczorem wszyscy Kwestarze zostali zaproszeni na seans filmowy "Wałęsa człowiek z Nadziei" i ogłoszenie częściowych wyników Kwesty 2013 do Kina Millenium.

Pierwszego dnia trwania kwesty zebrano ponad 35 tysięcy złotych.

W ubiegłym roku zebrano prawie 44 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono 7 kamiennych nagrobków, renowacji poddawana jest także metalowa, ażurowa nagrobna kaplica secesyjna, której odnowienie będzie kosztowało najwięcej, bo około 60 tys. zł.

Odnowione kamienne nagrobki pochodzą z różnych lat. Np. odrestaurowany nagrobek z 1903 r. wykonany z piaskowca upamiętnia łomżyńskiego nauczyciela geografii Józefa Wilkowskiego, a o rok młodszy jest nagrobek Anny Staniszkis' nagrobek rodziny Milbergów z 1893 roku wykonany z jasnego granitu.

Odnowiono również m.in. metalowy krzyż na nagrobku znanej łomżynianki Heleny Czernekowej, zasłużonej działaczki kultury, bibliotekarki, założycielki Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego imienia Wagów.


Początki łomżyńskiego cmentarza sięgają 1801 roku. Dzisiejszy zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej" sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855). Spośród około pięciuset nagrobków 60 jest w rejestrze zabytków.


Więcej:

Łomżyńska zabytkowa Nekropolia, nieopodal "Ekonomika" jest "Oczkiem w Głowie" Dyrektora ZSEiO nr 6 w Łomży. Spoczywa tu wiele osób, które na trwałe zapisały się w historii naszego miasta.

Dlatego cała szkoła uczestniczy w porządkowaniu zabytkowych i opuszczonych grobów, odbywają się lekcje i spotkania o zabytkach cmentarnych.

Nauczyciele i młodzież każdego roku zapalają znicze na grobach nauczycieli i pracowników szkoły.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
nie, 03 listopada 2013 16:24
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:37:53

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę