Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 19 LISTOPADA:


- Święta Mechtylda z Helfty (+1298)- patrz: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-19b.php3
=
Święty Atto z Tordino (+1010)
=
Święty Jakub z Sassesau (+865)
=
Święty Toton z Ottobeuron (+815)

patrz poniżej
======
Zwierciadło Duchowney Łaski To iest Dziwne Cudowney Pannie, Zakonnicy y Xieniey Reguły Benedykta [...] Mechtildzie [...] niebieskie Obiawienia [...] Z przydatkiem O Zywocie y Smierci Giertrudy [...]- patrz: https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/11614/edition/10431/content

Święta Mechtylda z Helfty (+1298)

<br><br>  MODLITWA

<br>Boże, nasz Ojcze, Ty oświeciłeś świętą Mechtyldę, dziewicę, światłem łaski i objawiłeś jej swoje tajemnice, † spraw, abyśmy w niebieskim widzeniu bez osłony oglądali Twój majestat, * który poznajemy przez wiarę. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Święta Mechtylda z Helfty (+1298)

MODLITWA
Boże, nasz Ojcze, Ty oświeciłeś świętą Mechtyldę, dziewicę, światłem łaski i objawiłeś jej swoje tajemnice, † spraw, abyśmy w niebieskim widzeniu bez osłony oglądali Twój majestat, * który poznajemy przez wiarę. Przez Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, naszego Pana i Boga, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * przez wszystkie wieki wieków. Amen.

======

Święta Mechtylda z Helfty (+1298)

                 Urodziła się około r. 1241 w szlacheckiej rodzinie w Turyngii. Gdy miała siedem lat, oddano ją na wychowanie do klasztoru w Rodersdorfie, w którym przebywała już jej starsza siostra, Gertruda. Dzięki niej Mechtylda otrzymała niezwykle gruntowne wykształcenie. W 1258 r. klasztor przeniesiono do Helfty. Ksienią była wówczas Gertruda, która na stanowisko kierowniczki szkoły i chóru wysunęła Mechtyldę. Mimo tych zajęć, a może dzięki nim, Mechtylda żyła nieustannie chwalbą Bożą, łącząc w harmonijną całość swe prace, rozważania i udział w liturgii. Stawała się w ten sposób jedną z wielkich późnośredniowiecznych mistyczek niemieckich, o których poniekąd wspominaliśmy, mówiąc o św. Gertrudzie Wielkiej. Ta to właśnie Gertruda stała się jakby jedną z sekretarek naszej Mechtyldy. W 1292 r. ksieni Zofia z Kwerfurtu nakazała Gertrudzie spisywać zwierzenia Mechtyldy, która początkowo nic o tym nie wiedziała, ale zapewne później sama zgodziła się na to. Gertruda też się zatroszczyła o ostateczną redakcję Księgi łaski szczególnej (Liber specialis gratiae), dziełka, które postępując zgodnie z rokiem kościelnym wyrażało głęboką naukę duchowną o charakterze zarówno trynitarnym, jak i chrystocentrycznym. Mechtylda była również autorką wielu modlitw. Poczynając od w. XIV były one wraz z modlitwami ułożonymi przez św. Gertrudę szeroko rozpowszechniane i używane. One to zwłaszcza przyczyniły się do rozwoju i pogłębienia kultu Najśw. Serca Jezusowego. Mechtylda zmarła 19 listopada 1298 r. Przypuszczają niektórzy, iż ją to umieścił Dante w 28 pieśni swego Czyśćca.
 
======

Święty Atto z Tordino (+1010)

                    Opat w benedyktyńskim klasztorze w Tordino.
 
======

Święty Jakub z Sassesau (+865)

                     Urodził się w Konstyntynopolu. Wstąpił do wojska  i awansował. Udał się do Francji. Tam wstąpił do opactwa w Clermont. Później wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru w w pobliżu Bourges. Następnie wybrał życie puastelnicze w Sasseau.
 
======

Święty Toton z Ottobeuron (+815)

                  Wywodził się ze szwabskiej rodziny rycerskiej. Wedle tradycji klasztornej on to razem ze swym ojcem Silachem oraz braćmi Gaucipertem i Tagebertem założył w rodzinnych dobrach opactwo benedyktyńskie. Dwunastu mnichów sprowadził do niego ze szwajcarskiego Saint-Maurice. Był potem pierwszym opatem nowego ośrodka. Późne utwory hagiograficzne nazywają go wzorem bogobojnego życia, ojcem ubogich, roztropnym i wiernym włodarzem Pańskim. Zmarł 19 listopada 815 r. W 1163 r. opat Isengrin złożył jego relikwie przed głównym ołtarzem kościoła. Zniszczono je w XVI stuleciu, w czasie tzw. wojny chłopskiej.

 

 

S. Stefania OSB
nie, 18 listopada 2018 23:34
Data ostatniej edycji: cz, 24 listopada 2022 08:37:32

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę