Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

2015 - Rok Adama Chętnika w województwie podlaskim

W 2015 roku przypada jubileusz 130-lecia urodzin Adama Chętnika 1885 -1967) – etnografa, muzealnika, badacza kultury regionalnej Ziemi Łomżyńskiej. Sejmik Województwa Podlaskiego przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku badacza kultury kurpiowskiej, ogłasza rok 2015 Rokiem Adama Chętnika w województwie podlaskim. Jego spuścizna stanowi fundamentalną część tożsamości, kultury i historii województwa.

Adam Chętnik żył w latach 1885 – 1967. Był współwydawcą pisma dla młodzieży wiejskiej pt. „Drużyna”, a także książeczek o tematyce krajoznawczej, etnograficznej, historycznej z serii „Biblioteka Drużyny” i współredaktorem m. In. „Liryka wioskowego”. Pisał artykuły do prasy ludowej. W czasie I wojny światowej prowadził ożywioną działalność społeczno – polityczną na Kurpiowszczyźnie i pograniczu kurpiowsko – mazurskim.

Był wydawcą „Gońca Puszczańskiego” oraz „Gońca Pogranicznego”. Po odzyskaniu niepodległości był posłem ziemi łomżyńskiej na Sejm I kadencji. Około 1926 roku wycofał się z działalności politycznej na rzecz pracy naukowej i etnograficznej. W 1927 roku otworzył Muzeum Kurpiowskie na wolnym powietrzu w Nowogrodzie (obecnie Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika), które współpracowało z wieloma instytucjami kulturalnymi, naukowymi i społecznymi jak np. Uniwersytet i Instytut Etnograficzny w Warszawie czy Polska Akademia Umiejętności w Krakowie. Adam Chętnik był organizatorem placówki naukowej pn. Stacja Naukowo – badawcza Dorzecza Narwi Środkowej, która odegrała bardzo istotną rolę w uaktywnieniu badań naukowych, prowadzonych na ziemiach północno – wschodniej Polski. Adam Chętnik jest autorem wielu publikacji poświęconych Kurpiom. Dorobek naukowy liczy ponad 100 prac, około 500 artykułów, kilka tytułów o charakterze monograficznym. Założył miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz kurpiowskiego zespołu artystycznego. Podczas II wojny światowej cały dorobek muzealny i naukowy zgromadzony w Nowogrodzie uległ zniszczeniu, a on sam musiał się ukrywać w Warszawie i okolicach pod zmienionym nazwiskiem. Po 1945 roku podjął się odbudowy placówek naukowo – badawczych i muzealnych. W 1948 roku staraniami Adama Chętnika zostało otwarte w Łomży Muzeum Północno – Mazowieckie. Pracował w Muzeum Kultur Ludowych w Warszawie oraz w Muzeum Ziemi w Warszawie. Przez niemal całe dorosłe życie zajmował się gromadzeniem historycznych i etnograficznych materiałów dotyczących regionu. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Złotym Krzyżem Zasługi, a pod koniec życia Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla muzealnictwa regionalnego.Adam Chętnik jest niezwykle ważną częścią tożsamości kultury i historii Ziemi Łomżyńskiej, a ustanowienie roku 2015 Rokiem Adama Chętnika w województwie podlaskim stanowi uhonorowanie jego zasług.

 

Przewodniczący Sejmiku

Bogdan Dyjuk

 

 

Grzegorz Gwizdon
pon, 23 czerwca 2014 14:28
Data ostatniej edycji: nie, 15 marca 2015 22:57:36

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę