Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Weekend koncertów i spektakli

Ostatni weekend sierpnia w Łomży i w jej okolicach zapowiada się nad wyraz imprezowo. Największym wydarzeniem będzie dwudniowy Gościniec Łomżyński – Zasmakuj w Łomży z muzyką taneczną i pop/rock. – To będzie jedyna tego typu impreza w okolicy! – zapowiada dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. Miłośników klasyki zainteresuje inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica Filharmonii Kameralnej, a piosenek autorstwa Witolda Lutosławskiego występ śpiewaczki Małgorzaty Trojanowskiej w drozdowskim muzeum. Odbędą się też spektakle Teatru Lalki i Aktora w Łomży i w Zbójnej, seanse kina samochodowego oraz inne wydarzenia. Na wszystkie, z jednym wyjątkiem, jest wstęp wolny.

Tegoroczny Gościniec będzie mieć dwie odsłony. W piątek 27 sierpnia na muszli przy ul. Zjazd wystąpią wykonawcy z nurtu disco polo/dance. O godzinie 19:00 na scenie pojawi się Extazy, czyli wokalista Kamil Chludziński. Po nim scenę opanują Top Girls pierwszy girlsband wytwórni Green Star, trio występujące w składzie: Paula Karpowicz, Justyna Lubas i Angelika Żmijewska. Gwiazdą wieczoru będzie one-hit wonder Francesco Napoli, przedstawiciel nurtu synth-pop/disco, szerzej znany z wiązanki włoskich przebojów „Balla..Balla!”, wylansowanej w 1987 roku. 

Następnego dnia wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy. Koncert rozpoczną o 17:00 Magda Sinoff i jej podopieczni ze Studia Wokalnego eMDeK. Po ich półgodzinnym występie zaśpiewa Adam Kalinowski, rockowy wokalista pochodzący z Łomży, który w ostatniej edycji programu „The Voice of Poland” przegrał tylko z Krystianem Ochmanem, wnukiem słynnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana. W podobnej stylistyce będzie też utrzymany koncert zespołu Łzy z wokalistką Sarą Chmiel, grupy świętującej w tym roku 25-lecie istnienia. Finałem będzie występ popularnej wokalistki Margaret, która w Łomży odniosła jeden ze swych pierwszych sukcesów, zdobywając w wieku 18 lat, jeszcze jako Małgorzata Jamroży, Grand Prix festiwalu Soundtrack w roku 2009. Poza koncertami w sobotę zaplanowano również pokaz sztucznych ogni. 

Organizatorzy podają, że na teren imprezy będzie można wejść pod warunkiem noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos i stosowania się do wszystkich wytycznych, związanych z ograniczeniami sanitarnymi. Obowiązują też limity liczby widzów: 3 750 osób, wchodzących po okazaniu certyfikatu szczepienia lub kodu QR oraz 250 osób dla niezaszczepionych. 

Również w sobotę 28 sierpnia odbędzie się w katedrze o godzinie 19:00 inauguracja XVII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zagra p/d Jana Miłosza Zarzyckiego, solistami będą sopranistka Iwona Socha i tenor Tomasz Krzysica, a na program koncertu złożą się utwory J.S. Bacha, Vivaldiego czy Mozarta. Festiwal potrwa do 3 października, obejmując aż 15 koncertów w wielu miejscowościach. 

Atrakcję dla melomanów przygotowało też Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie, gdzie w plenerze odbędzie się o godzinie 14:00 niedzielny koncert „Derwid – Piosenki taneczne. Koncert pieśni estradowych Witolda Lutosławskiego”. Sopranistka Małgorzata Trojanowska z towarzyszeniem pianisty Krzysztofa Kulikowskiego wykona przeboje, które w latach 50. i 60. ubiegłego wieku Lutosławski pisał pod pseudonimem dla największych gwiazd polskiej estrady. 

Nie zabraknie też wydarzeń teatralnych. Teatr Lalki i Aktora dwukrotnie zaprezentuje „Małą Syrenkę”: 27 sierpnia o godzinie 17:00 w swojej siedzibie (spektakl biletowany) oraz następnego dnia o godzinie 15:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej (wstęp wolny, impreza w ramach projektu „Podlaskie zasilane kulturą”). Z kolei miłośnicy X muzy mogą wybrać się do kina samochodowego na parkingu przy PWSIiP, w którym w niedzielę 29 sierpnia zaplanowano dwa seanse: o godzinie 19:45 „Przygoda w Paryżu”, o godzinie 21:30 „Teraz albo nigdy”. 

Tego samego dnia do Łomży zawita też mobilna wystawa edukacyjna „Przyszłość jest z miedzi”,  przygotowana z okazji 60-lecia KGHM. „Wystawa pt. „Przyszłość jest z miedzi” zabierze zwiedzających do wnętrza ziemi, a dokładnie do kopalni Rudna na Dolnym Śląsku. Opowie o pracach górników, hutników, ratowników górniczych, zasobach polskich kopalni miedzi i znaczenia tego surowca. Wśród atrakcji „miedzianego tira” jest też infokiosk z grami i zabawami edukacyjnymi” podają organizatorzy. Dostępną na parkingu Parku Wodnego przy ul. Wyszyńskiego wystawę będzie można zwiedzać w godzinach 9:00 – 20:00. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę