Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 lipca 2025 napisz DONOS@

Na czas zagrożenia specustawa obronna

Główne zdjęcie
Żołnierze 2. Brygady Pancernej 1.Dywizji Piechoty Legionów w Czerwonym Borze

Ma skończyć z „niemocą administracyjną” i dać przyśpieszenie projektom obronnym. Specustawa przeszła praktycznie jednogłośnie przez Sejm i czeka już tylko na prezydencki podpis.

„To nie jest zwykła ustawa. To przełom. W cieniu rosnących napięć geopolitycznych Polska przestawia zwrotnicę swojej historii obronnej – przyjmuje „specustawę” czyli ustawę o kluczowych i strategicznych inwestycjach państwa, która zrewolucjonizuje tempo i sposób budowy infrastruktury wojskowej i obronnej” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Dzięki jednej, zintegrowanej decyzji administracyjnej wydawanej przez wojewodę czas potrzebny na przygotowanie inwestycji wg MON skraca się o 70%. Specustawa upraszcza wszystkie etapy inwestycji: od lokalizacji, przez nabywanie nieruchomości, aż po uzyskiwanie zezwolenia. „Żadnych wieloletnich procedur, żadnych biurokratycznych labiryntów. Wyłączamy też kluczowe inwestycje z długotrwałych decyzji środowiskowych. Robimy to jako pierwsi w Europie”.  Nowe przepisy obejmą zarówno jednostki MON i MSWiA, jak i spółki przemysłowego potencjału obronnego.

„Od teraz każda inwestycja wpisana na specjalną listę ministra obrony narodowej – czy to nowa baza, fabryka zbrojeniowa czy radar – będzie mogła powstać z pominięciem dotychczasowych uzgodnień z wieloma instytucjami. Nie będzie już opinii konserwatora zabytków, nie będzie biurokratycznych spięć o hałas, nie będzie opóźnień z powodu formalności”. W ramach ustawy uprzywilejowane mają zostać inwestycje realizowane w programie Tarcza Wschód.

O ile sprzęt przeszedł wojskowe testy i uzyskał rekomendację MON, specjalne przepisy pozwalają na zakup dronów czy systemów antydronowych z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych. Testy będą mogły robić wyspecjalizowane instytuty wojskowe. „To koniec czasochłonnych postępowań i wygrywania „papierem”. Liczy się sprawdzona skuteczność, odporność na zakłócenia, ochrona informacji niejawnych i realna wartość bojowa. Wojsko będzie decydować o potrzebnym sprzęcie” - pisze MON.

„Ustawa wprowadza także możliwość tworzenia stref ochronnych wokół terenów zamkniętych, gdzie obowiązywać będą nowe reguły zagospodarowania – tak, aby nic nie zakłócało działania radarów, systemów obrony czy infrastruktury logistycznej”. „Wszystkie te zmiany to nie kosmetyka prawa - to fundamentalna zmiana filozofii działania państwa w czasach zagrożenia. Nowa specustawa jest jasnym sygnałem, że Polska wkracza w tryb inwestycyjnej gotowości – i nie zamierza się zatrzymywać” - podsumowuje Ministerstwo Obrony Narodowej w komunikacie podpisanym przez Sekretarza Stanu Cezarego Tomczyka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę