Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 napisz DONOS@

„Dęciaki” w Hali Kultury

Łomżyńska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza ponownie zagrała w Hali Kultury. Jak podkreślał założyciel orkiestry jest ona jedyną w regionie i jedną z nielicznych tego typu w Polsce, ponieważ jej stały skład tworzą włącznie lokalni muzycy, przede wszystkim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. W piątkowy wieczór zaprezentowali zupełnie odmienny program niż na niedawnym 15-leciu, perfekcyjnie grając bardzo zróżnicowane utwory, w tym niezmiernie rzadko wykonywane przez orkiestry dęte.

Orkiestry dęte kojarzone są przede wszystkim z muzyką marszową. Istniejąca od roku 2007 Łomżyńska Orkiestra Dęta, obecnie funkcjonująca w strukturach Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych, też ma na koncie tego typu występy, ale to również znakomita orkiestra koncertowa. Nie tylko dlatego, że w jej składzie są cenieni, dorośli muzycy: od samego początku  trębacz Kamil Borusiewicz i tubista Michał Knapkiewicz, od pewnego czasu perkusiści Paweł Warchoł i Paweł Czerwonko, a od niedawna Kajetan Klimaszewski: kiedyś grający w orkiestrze na fagocie, obecnie wspierający ją jako gitarzysta basowy, bowiem młodzież również gra na wysokim poziomie. Dlatego publiczności w piątkowy wieczór, w Hali Kultury nie zabrakło. Początkowo miał to być koncert karnawałowy, ale nie mógł odbyć się w zaplanowanym terminie 16 lutego. Udało się jednak ustalić inną datę, a Waldemar Borusiewicz przygotował równie urozmaicony program, zastępując utwory typowo taneczne innymi, ale równie znanymi i efektownie wykonanymi. 

27-osobowa orkiestra, w tym basista i czteroosobowa sekcja perkusyjna z Jakubem Warchołem na czele, zachwyciła licznych słuchaczy, wykonując łącznie aż 16 utworów. Swoistą uwerturą i wprowadzeniem było słynne Adagio g-moll Tomasa Albinoniego/Remo Giazotto, ale orkiestra szybko przeszła do rozrywkowych evergreenów, popowych przebojów, a nawet jazzowych standardów. Zabrzmiały na przykład dwie wiązanki, melodii z „Władcy pierścieni” oraz przebojów Michaela Jacksona, choćby z wykorzystanym w charakterze klamry „Thrillerem”, „Billie Jean” i „Beat It”.

Filmowych przebojów nie zabrakło również w dalszej części koncertu, za sprawą lirycznych piosenek „(Everything I Do) I Do It For You” Bryana Adamsa czy najpopularniejszego utworu z repertuaru Céline Dion, „My Heart Will Go On”. – Jak oni potrafią pokazać te płaszczyzny brzmieniowe w tych wolnych utworach! – podkreślał Waldemar Borusiewicz, dodając, że równie ważne są w nich rytm i harmonia, do których zawsze miał słabość. Wyrazistych rytmów, za sprawą perkusyjnej, bardzo precyzyjnej sekcji Warchoł/Czerwonko/Warchoł, nie zabrakło w dynamicznych utworach: rhythm 'n' bluesowym „Hit The Road Jack”, który najbardziej rozsławił Ray Charles i bardziej soulowym „It's Raining Men” Weather Girls.

– Obawiałem się, że pomysły rytmiczne w tym utworze mogą być dla nich problemem, ale dla nich nie ma nic trudnego! – mówił Waldemar Borusiewicz, nie tylko dyrygent, ale również aranżer wykonywanych utworów i trudno było się z tym nie zgodzić, słuchając świetnej współpracy oraz wejść drewna i blachy, niesionych pulsem sekcji rytmicznej z wyrazistą partią gitary basowej. Nie zabrakło też wielkiej fascynacji dyrygenta, klasycznego jazzu z ery swingu, to jest „Easy Money” z solówkami Kamila Borusiewicza i Dominika Góralczyka oraz „Walls Of Jericho” z kolejnymi popisami tego pierwszego muzyka, znanego z płyt i koncertów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Młodzież również miała wpływ na program koncertu, dzięki czemu zabrzmiał nostalgiczny, mający coś z folku „You Raise Me Up”. Podobały się również nostalgiczny „Love Is Blue” czy inny, często grany przez orkiestrę evergreen „Bésame mucho”, ale zaaranżowany na modłę lat 70., z żywym rytmem i wejściami instrumentów dętych. Dla kontrastu liryczniej zabrzmiały „Mood Romantic” i „Et si tun'existais pas”, który w połowie lat 70. za sprawą Joe Dassina nuciła cała Europa. W wersji Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, podobnie jak w oryginale, duże pole do popisu miał trębacz, to jest Kamil Borusiewicz, ale już wejście smyczków, powtórzone w końcówce, zostało zastąpione dęciakami, a całość stała się znacznie bardziej dynamiczna.

Podobnie zabrzmiał temat z serialu „Dom z papieru”, a bis był tylko jeden, ale nie lada jaki: evergreen „Copacabana”, niesiony perkusją  Jakuba Warchoła i trąbką Kamila Borusiewicza. 

Publiczność domagała się kolejnych, ale tego wieczoru był to już nieodwołalny koniec – maestro Borusiewicz zaprosił za to wszystkich obecnych na orkiestrowy koncert pieśni patriotycznych 3 maja w Hali Kultury, z udziałem tenora Sławomira Naborczyka i być może, jeśli finanse pozwolą, sopranistki Edyty Piaseckiej.

Wojciech Chamryk

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Prace porządkowe , wycinka samosiejek, usługi rębakiem, glebogryzarką separacyjną, frezowanie pni, sprzątanie posesji, garaży, strychów.
tel. 516549573
usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów, sprzątanie po remontach, kucie posadzek, tynków. Przeprowadzki, transport.
tel. 797632796
auto-moto
Skup Aut Łomża i region. Kupujemy auta w bardzo dobrym, dobrym stanie lub coś do naprawy także powypadkowe. Płacimy od 1500 zł do 20 tys. zł. Umowa i gotówka od ręki.
tel. 511199666
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę