Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

18. Pułk zasłużył na sztandar

- Cieszę się niezmiernie z inicjatywy ufundowania sztandaru przez społeczeństwo miasta Łomży i Ziemi Łomżyńskiej dla 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego imienia generała brygady Mariana Raganowicza, który dowodził obroną Łomży na fortach w 1920 i walczył we wrześniu 1939 - mówi pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Pułku, stacjonującego w koszarach przy alei Legionów. 18. Pułk przejął teren jednostki po przedwojennym 33. Pułku Piechoty i tradycję, którą symbolizuje sztandar. Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru zbiera wpłaty pieniędzy na konto Klubu Fort.

18. Łomżyński Pułk Logistyczny został spadkobiercą historii po 33. Pułku Piechoty. Z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. powstał Łomżyński Okręg Wojskowy, a w połowie listopada  zaczęło się tworzenie 33. Pułku Piechoty. Początkowo miał ok. 2 tysięcy żołnierzy, m.in., z kręgów POW, z czasem powiększył się dwukrotnie. W przedwojennej Łomży działał Dom Żołnierza - gdzie obecnie stoi bank na rogu Polowej i Legionów - jako instytucja kulturalna. Wojsko miało orkiestrę, której przemarsze i koncerty np. w parku miejskim stanowiły nie lada atrakcję. Pułkownik Gałązka opowiada, że 33. Pułk Piechoty miał w 20-leciu dwa sztandary, ufundowane przez społeczeństwo: jeden z 1918 r., zaprawiony w boju lat 1919 i 1920, a drugi z 1925, pamiętający kampanię września '39. Sztandary stały się symbolem męstwa żołnierzy. Nie wpadły w ręce wroga i przechowane przez prywatną osobę w Białymstoku z Lidy trafiły do Wilna, gdzie przetrwały obie okupacje: radziecką i niemiecką. Pod koniec lat 50. znalazły się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Na 2. rocznicę
10 lat temu na istnieniu jednostki Wojska Polskiego w Łomży cieniem położyły się zmiany w armii, wprowadzane centralnie przez MON, co skutkowało zmniejszaniem stanu kadrowego. Praktycznie uratowały się tylko warsztaty napraw pojazdów i broni batalionu remontowego. Poprzednia dekada obfitowała w aktywność posła Lecha A. Kołakowskiego (z PiS), wielokrotnie w różnych gremiach zabiegającego o powrót wojskowych do Łomży.
I powiodło się: minister obrony narodowej powołał 18. Pułk Logistyczny do wspierania 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pamiętną data jest 17. września 2019 r., gdy na Starym Rynku zaprezentowano odradzająca się formację WP. Miesiąc później istniał komitet społeczny, złożony z przedstawicieli samorządu miasta, powiatu łomżyńskiego i jego gmin, TPZŁ i Klubu Fort. Na przewodniczącego wybrano prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, który wystąpił o zgodę do MON na ufundowanie przez społeczeństwo sztandaru 18. Pułkowi. Na wniosek dowódcy 18. Pułku komisja historyczna MON zbadała możliwość nadania praw do nazwy 18. Łomżyński Pułk Logistyczny, kontynuowania tradycji 33. Pułku Piechoty, patrona oraz święta 14. sierpnia. Dla tożsamości i identyfikacji jednostki ważne było też nadanie odznaki pamiątkowej i rozpoznawczej i proporczyków na berety żołnierzy 18. ŁPL. Żołnierze w Łomży nazwali to wręcz noworocznym prezentem, bo była to pierwsza w 2021 r. decyzja ministra obrony w Polsce. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować i gdzie zostanie wykonany sztandar dla 18. ŁPL. Dowódca ma nadzieję, że komitetowi urzędników i społeczników wszystko uda się zorganizować, aby uroczyste przekazanie sztandaru Pułkowi nastąpiło w 2. rocznicę inauguracji Pułku, czyli 17. września 2021.

Wpłaty na płaty
Stowarzyszenie Klub Fort prowadzi konto bankowe: 91 8757 0001 0001 4368 2000 0030 - można na nie wpłacać, zaznaczając cel wpłaty: sztandar. Fundatorzy, którzy przekażą  2 i pół tys. zł albo więcej, będą mogli przybić swój gwóźdź honorowy - tabliczkę na drzewcu symbolicznej chorągwi. Na stronie głównej kwadratowego sztandaru będzie krzyż czerwony z polskim orłem pośrodku w laurze, zaś w 4 rogach na białym tle liczba 18. w laurach. Strona odwrotna płatu sztandaru to krzyż, w którego centrum w laurze są jedno nad drugim słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. W 4 kątach umieszczono w laurach odznaki: 33. Pułku i 18. Pułku oraz herby: Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę