Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk: jakich zasad należy przestrzegać?

Wydawać by się mogło, że mycie rąk to czynność tak prosta, że nikomu nie trzeba jej szczegółowo objaśniać. To jednak tylko pozory. Aby prawidłowo dezynfekować dłonie – nie tylko w czasie pandemii – należy stosować się do kilku istotnych zasad. Myjąc ręce regularnie i zachowując przy tym standardy dezynfekcji, jesteśmy w stanie znacząco zminimalizować skalę transmisji niebezpiecznych dla zdrowia i życia bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów.

Kiedy trzeba myć ręce?

Biorąc pod uwagę to, jak często w ciągu każdego dnia dotykamy różnych powierzchni, będących siedliskiem groźnych patogenów, regularne mycie rąk powinno być nawykiem każdego z nas. Nie bez znaczenia jest również to, że kilkanaście razy na godzinę dotykamy dłońmi twarzy. Każdy z takich kontaktów to ryzyko zakażenia poprzez błony śluzowe. Z tego powodu, warto myć ręce po:

  • powrocie do domu,

  • zakończeniu wykonywanych prac,

  • skorzystaniu z łazienki,

  • zabawach ze zwierzętami,

  • wyrzucaniu śmieci,

  • kasłaniu, kichaniu lub czyszczeniu nosa,

  • dotykaniu pieniędzy oraz innych przedmiotów będących nośnikiem patogenów, np. elektroniki lub narzędzi warsztatowych.  

Oprócz tego, ręce powinno się myć każdorazowo przed wykonaniem opatrunków lub zabiegów pielęgnacyjnych, przed jedzeniem czy zakładaniem szkieł kontaktowych.   

Kiedy mycie rąk, a kiedy dezynfekcja?

Celem mycia rąk jest oczywiście usunięcie z powierzchni skóry zabrudzeń oraz zanieczyszczeń organicznych, takich jak bakterie czy mikroorganizmy. To najbardziej podstawowa czynność, jaką możemy wykonać, używając ciepłej wody z mydłem. Dezynfekcja dłoni to zabieg stosowany w sytuacji, gdy konieczny jest szczególnie wysoki poziom higieny. Dotyczy to nie tylko sytuacji pandemicznej, ale także m.in. pracy kosmetyczek, osób wykonujących tatuaże, chirurgów czy fryzjerów. Dezynfekcja to proces neutralizacji szkodliwych drobnoustrojów za pomocą specjalistycznych preparatów, takich jak płyn do rąk czy żel antybakteryjny. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wytwarzający środki do dezynfekcji producent - https://www.products.pcc.eu/pl/srodki-dezynfekujace/ - zobowiązany jest uzyskać specjalne zezwolenie na wprowadzenie ich do obrotu.

Jak myć i dezynfekować dłonie

Aby skutecznie usunąć ze skóry dłoni bakterie i zanieczyszczenia, należy myć je pod ciepłą, bieżącą wodą, przez około 1 minutę. Warto pamiętać o starannym czyszczeniu kciuków, pozostałych palców oraz przestrzeni pomiędzy nimi. Nie można zapominać także o nadgarstkach. Lepiej sprawdza się tutaj mydło w płynie, ponieważ to w kostce może okazać się siedliskiem drobnoustrojów. Szczególnie niebezpieczne bywa używanie jednej, wspólnej kostki przez kilka osób.

Środki higieny osobistej oraz instrukcja mycia rąk w miejscu pracy

Bardzo ważny jest dostęp do środków czyszczących oraz dezynfekujących w zakładach pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego zaplecza sanitarno-higienicznego. Dotyczy to również środków ochrony osobistej, takich jak mydło oraz ręczniki w ilościach dostosowanych do specyfiki wykonywanego zawodu.

W pomieszczeniach sanitarnych w widocznym miejscu powinna również znajdować się instrukcja dezynfekcji rąk - https://www.products.pcc.eu/pl/blog/codzienna-pielegnacja-dloni-kluczem-do-zdrowia/ -  oraz ich prawidłowego mycia. Wszystko po to, by nie tylko w czasach epidemii COVID-19 pracownicy rozumieli, jak ważne jest regularne dbanie o higienę.  

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę