Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kiedy boli szyja – badania obrazowe

Ból okolicy szyi nie należy do rzadkości. Za tę dolegliwość odpowiadać może wiele czynników, w tym m.in. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, urazy mechaniczne, stan zapalny okolicznych tkanek (np. tarczycy lub gardła), naciągnięcie lub naderwanie mięśni. Aby określić, co jest przyczyną bólu szyi, trzeba przeprowadzić badania obrazowe.

RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym

Badanie rentgenowskie wykorzystuje promieniowanie X. Przeprowadza się je głównie w projekcji przednio-tylnej i bocznej. W szczególnych sytuacjach wykonuje się zdjęcia także w specjalnych projekcjach (np. skośnej), ponieważ pozwala to na uwidocznienie zmian niemożliwych do przedstawienia w klasycznych projekcjach. RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym umożliwia zobrazowanie m.in. zmian zwyrodnieniowych kręgów, przemieszczenia krążków międzykręgowych, i guzów nowotworowych. Dodatkowo RTG pozwala sprawdzić, czy za ból szyi odpowiada powstałe po urazie powikłanie, czy też występują jakieś wady rozwojowe (np. obecność żebra szyjnego).

Badanie ultrasonograficzne szyi

Badanie ultrasonograficzne szyi to kolejna metoda obrazowania pomocna w określeniu podłoża dolegliwości bólowych tej okolicy. Wykorzystuje ultradźwięki, które są w pełni bezpieczne dla pacjenta, więc badanie może być wielokrotnie powtarzane. Ultradźwięki emitowane przez głowicę USG rozchodzą się w badanym ośrodku, po czym odbijają na jego granicy i wracają, aby zostać przetworzone na obraz. W badaniu USG ocenia się najczęściej funkcjonowanie ślinianek przyusznych i podżuchwowych, tarczycy, przytarczyc, węzłów chłonnych oraz okolicznych tkanek miękkich (ścięgien, mięśni). USG szyi pozwoli zdiagnozować takie jednostki chorobowe jak m.in.: kamica ślinianek, torbiele, ropowica szyi, zmiany nowotworowe czy stany zapalne.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa szyi

Jeżeli wymienione wyżej badania nie pozwoliły na postawienie diagnozy, prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie bardziej specjalistycznych badań obrazowych, jakimi są rezonans magnetyczny szyi i tomografia komputerowa. Najczęściej stanowią one uzupełnienie wcześniejszej diagnostyki. W celu uzyskania jeszcze lepszego zobrazowania tkanek w trakcie badania pacjentowi podaje się środki cieniujące, czyli tzw. kontrast. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym zweryfikowaniu poziomu kreatyniny, gdyż środki cieniujące usuwane są z organizmu wraz z moczem, a sama kreatynina służy do oceny pracy nerek odpowiadających za produkcję moczu.

Rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy szyi uwidaczniają struktury anatomiczne umiejscowione między szczytem płuc a podstawą czaszki. Rezonans wykorzystywany jest szczególnie w kontekście takich chorób jak: przepuklina krążków międzykręgowych, zaburzenia pracy tarczycy, tętniaki i zmiany miażdżycowe, zmiany nowotworowe. Badania pozwalają nie tylko na określenie lokalizacji zmian, lecz także ustalenie ich charakteru i rodzaju (ogniska pierwotne, wznowy i przerzuty) oraz tego, czy naciekają na sąsiednie struktury. Tomografia komputerowa z kolei sprawdza się bardzo dobrze w przypadku obrazowania naczyń krwionośnych i tkanek kostnych oraz wykrywania, a następnie oceny procesów nowotworowych.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę