Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Powrót do epoki kamienia

Główne zdjęcie
widok z szałasu,

Kilkadziesiąt osób przez dwa dni - sobotę i niedzielę – przysłuchiwało i przyglądało się jak żyli ludzie nad Biebrzą w epoce kamienia łupanego. „Z pradziejów Doliny Biebrzy” to temat i tytuł pierwszego w tym sezonie spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej. Biebrznięci na wykładach i specjalnych terenowych zajęciach spotykają się już od pięciu lat. W niedzielę w Mamuciej Dolinie - osadzie z epoki kamienia w okolicy wsi Szostaki uczyli się jak przed tysiącami lat tubylcy rozpalali ogień, lepili garnki czy polowali.

W sobotę miłośników Biebrzy w tematykę pradziejów tych terenów wprowadziły wykłady naukowców z kilu ośrodków w Polsce. Mówili oni m.in. o tym jak kształtowało się środowisko przyrodnicze Kotliny Biebrzańskiej?, opowiadali o łowcach reniferów i leśnych myśliwych z epoki kamienia, a także o pierwszych rolnikach nad Biebrzą od mezolitu do wczesnej epoki brązu. Tradycyjnie zorganizowano również wystawę eksponatów archeologicznych, w tym także tych ze zbiorów słuchaczy Wszechnicy.
W niedzielę wszyscy wybrali się do „Mamuciej Doliny” - to agroturystyczne gospodarstwo Marka Dąbrowskiego, a jego cechą charakterystyczną jest odtworzona osada z epoki kamienia łupanego. Współorganizatorką warsztatów była Katarzyna Ramotowska.Tam odbyły się zajęcia terenowe, które biebrzniętym miały przybliżyć życie codzienne mieszkających tu przed tysiącami lat ludzi. Uczyli się krzesać ogień za pomocą zapalniczki łukowej, produkować narzędzia krzemienne, a także przygotowywać pradziejowe strawy, które później mieli zjeść.
Organizatorami Wszechnicy są: Biebrzański Park Narodowy, WWF Polska i Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Biebrza Koneserom”. Udział we wszystkich zajęciach Wszechnicy jest bezpłatny!
Foto: widok z szałasu,
Foto: Znaleziska z naszych okolic
Foto:
Foto: Narzędzia naszych przodków
Foto: Jakie wtedy musiały być ryby, szczupak 1m to normalny o okoń 60 cm to powszechność
Foto:
Foto: Aby wejść trzeba przybrać imię, ale nie słowiańskie
Foto: Bez plastiku, a w skórach
Foto:
Foto: Inny świat
Foto:
Foto: wódz
Foto:
Foto: Najlepszy z trzech w Polsce w łupaniu krzemienia
Foto: ... narzędzia ...
Foto: strawa w metalowym garnku tylko dlatego, że szybciej - głód nam doskwierał
Foto:
Foto: jak posłużyć się toporkiem?
Foto:
Foto:
Foto: krzesanie ognia
Foto: już prawie ...
Foto: lekarstwo na wszystko
Foto: lekarstwo na wszystko, dziegdź
Foto: oszczep leci wyjątkowo daleko, mieli swoje metody
Foto:
Foto: przygotowanie podpłomyków
Foto: mają być cienkie .. i widać Kraków - podpłomyk
Foto: czasem wychodzą smaczne zakalce - podpłomyki
Foto: widok na Biebrzę w Dolinie Mamuciej

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę