Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@

Brąz

Do zbiorów muzealnych trafiła w ub.r. siekierka z epoki brązu. To zaledwie drugie takie przypadkowe znalezisko w okolicach Łomży. Dlaczego tylko tyle w tej części kraju? To efekt braku funduszy na systematyczne wykopaliska, a więc „wypełnianie białych plam” na mapie archeologicznej. Podobny kształt ma jeszcze znalezisko z olsztyńskiego - dokładne badania mogłyby uściślić, czy te 3 egzemplarze są jednego typu. Jan Dąbrowski - autor monografii ”Epoka brązu w północno-wschodniej Polsce” Białystok, 1997, który przez  wiele lat porównywał zbiory polskie, niemieckie i rosyjskie - pierwsze wspomniane siekierki (z terenu łomżyńskiego i olsztyńskiego) zaliczył do typu Węgorza, z okresu II i III epoki brązu - najprawdopodobniej jako import z Pomorza. Niestety przy pierwszej siekierce  pojawiła się trudność z jednoznacznym określeniem chronologii, bo łomżyński wieśniak używał zabytku jako klina, stłukując pierwotny kształt obucha. Nasza „nowa” siekierka sprzed ok. 3 tys. lat, jest również uszkodzona ale niewykluczone, że dawniej. (Fantazja na razie rodem z filmu CSI: może ktoś kiedyś zbada taki rodzaj uszkodzeń komputerowo i porównując skład i rodzaj wgnieceń pomoże określić, czy obuch zetknął się np. z materiałem w dawnym rynsztunku wojennym?) Brąz to mieszanina miedzi z innymi metalami. Ilość tych składników, ich udział procentowy są ważnymi wskazówkami dla archeologów m.in. przy ustalaniu daty i miejsca powstania - to już nie fantazja, a praktyka w rozwiniętych ośrodkach badawczych. Czy podniesienie brzegów służyło wzmocnieniu zdolności bojowej ? Mogły wzbudzał strach u przeciwników jako broń nieznana, mogły służyć bardziej do reprezentacji, np. do podniesienia godności wodza, zwłaszcza z powodu kosztownego wykonania. Jako dość miękkie materiały ( po jednej bitwie mogły być niezdatne do dalszego użytku) wyroby z brązu współistniały z bronią z epoki kamienia. Na zdjęciach - prezentowana z trzech stron siekierka ma wymiary: dł. 9,5 cm.  łukowate ostrze:  dł.7,5 cm. grubość: 0,5 – 1,5 cm.

Czas posumowania 2011 roku:  powstało 30 nowych odcinków prezentujących zbiory Muzeum w Łomży. Całość - 120 odcinków  to wg licznika: ponad 100 tysięcy wizyt. Miła zachęta do dalszej pracy nad odkrywaniem tajemnic historii i różnorodności kultury tej części Mazowsza, a więc do następnego spotkania !



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę