Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Marsz Pamięci Sybiru

12 września w Białymstoku odbył się XIV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W uroczystości religijno-patriotycznej, przypominającej historię wywózek na Wschód i upamiętniającej tych, którzy z zesłania nie wrócili, uczestniczyła młodzież z naszej szkoły pod opieką p. Anety Zadrogi i p. Piotra Rogalskiego.

Ponad siedemdziesiąt lat temu tysiące ludzi wyrwano ze swoich domów i rodzin, wywieziono  w głąb ZSRR, tylko za to, że byli polskimi obywatelami.

W tym roku marsz szczególnie upamiętniał Sybiraków - uczestników walk pod Monte Cassino w 1944 roku. "Nędzarze, tułacze, zesłańcy Sybiru, którzy przybyli do miejsc organizowania armii polskiej na szlaku bojowym, wykazali niespotykaną determinację w walce o wolną, niepodległą i suwerenną ojczyznę" - powiedział prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru już po raz czternasty  przemaszerował ulicami Białegostoku. Jego uczestnicy zebrali się w piątek przy Pomniku Katyńskim, skąd poszli pod kościół Ducha Świętego i stojący obok niego pomnik Grób Nieznanego Sybiraka.

Wśród maszerujących tradycyjnie już dominowała młodzież, przyjechały także delegacje z zagranicy, m.in. z polskich szkół działających na terenach stanowiących przed II wojną światową kresy Rzeczpospolitej. Głównymi bohaterami jednak byli  deportowani w latach 1940-41 przez NKWD w głąb ZSRR.

Według historyków w czterech falach deportacji, jakimi od lutego 1940 do czerwca 1941 NKWD objęło tereny przedwojennej Rzeczpospolitej okupowane wówczas przez ZSRR, wywieziono około 350 tysięcy osób, w tym blisko 20 tysięcy z samego Białegostoku. Sybiracy są zdania, że liczba ta była wielokrotnie wyższa.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru ma przypominać nam o Golgocie Wschodu sprzed lat, bo:
BEZ PRZESZŁOŚCI NIE BĘDZIE PRZYSZŁOŚCI.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
nie, 14 września 2014 19:20
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 22:31:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę