Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Święto Wojska Polskiego

- 23. sierpnia 1920 r. przybył do Łomży Naczelny Wódz Józef Piłsudski - opowiada prof. Krzysztof Sychowicz. Marszałek dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w walkę z bolszewikami Armii Czerwonej, gdy przeciwko 3 tysiącom walczyło na fortach w Piątnicy ok. 1700 żołnierzy 33. Pułku Piechoty i 101. Pułku. Przez 5 dni między 28. lipca a 1. sierpnia lokalna historia stawała się częścią wielkiej. Obrona Łomży skończyła się niepowodzeniem, ale pozwoliła na wycofanie się oddziałów Wojska Polskiego i reorganizację przed Bitwą Warszawską. Egzamin życiowy zdali też mieszkańcy Łomży i okolicy, broniąc Ojczyzny i swoich domów przed agresorami. Po 102 latach od dramatów w konflikcie wojennym odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej z Rosją bolszewicką, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny zorganizował z Miastem Łomża kilka wydarzeń, aby czas nie zatarł i niepamięć...

Uroczystości Święta Wojska Polskiego zaplanowano na od 11. do 15. sierpnia. W miniony czwartek przed Domek Pastora przybyli przedstawiciele Garnizonu Łomża, samorządowcy miasta i powiatu, parlamentarzyści. Pod tablicą dla Józefa Piłsudskiego (1867 - 1935), który tu bywał, złożyli biało-czerwone kwiatów. Między uczestnikami był Jerzy Wnorowski, 82-letni inicjator ufundowania w 2015 r. takiej pamiątki dla Marszałka. W ratuszu oficerów Garnizonu gościł wiceprezydent Andrzej Garlicki i starosta Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską. Mówiono w wydarzeniach z 2022 r.: szturmowania przez migrantów ze wschodu granicy Polski z Białorusią oraz wojny Rosjan przeciw Ukraińcom. Po pół roku od inwazji, na jesieni lub w początku grudnia 2022 może dojść do spotkania wojskowych z władzami Łomży, w celu wskazania największych zagrożeń w mieście. To na wypadek ataku Rosji na Polskę, np., żeby przed dywersją uchronić źródła wody, gazu i energii... 

W ratuszu

Wiceprezydent życzył żołnierzom, aby sprostali oczekiwaniom mieszkańców i deklarował pomoc. Zastępca dowódcy Garnizonu ppłk. Krzysztof Rabek przypomniał, że 18. Pułk kultywuje tradycje 33. Pułku Piechoty i nosi od 2020 r. imię dowódcy sprzed II wojny Mariana Raganowicza. Kończy się formowanie docelowe jednostki. W koszarach przy Alei Legionów zachodzą duże zmiany z racji budowy hali remontu sprzętu i ruchu maszyn inżynierskich. 18. Pułk służy zapewnieniu transportu i materiałów dla 18. Dywizji, a batalion remontowy odpowiada za naprawy czołgów, wozów i broni.

W spotkaniu uczestniczył ppłk. Adam Olszewski, nowy komendant (od grudnia 2021) Wojskowego Centrum Rekrutacji. Por. Michał Korzeniecki, dowódca 1. kompanii 13. batalionu lekkiej piechoty OT, dziękował mieszkańcom Łomży: - Bez łomżyniaków moja kompania by nie istniała". - Mamy wspólnych pracowników - skomentował wiceprezydent zapowiedź porucznika o potrzebie ustalenia (np. do początku grudnia), "gdzie Miasto widzi największe zagrożenia". W rocznicowej rozmowie o wojnie i pokoju zabrali głos: senator PiS Marek Komorowski i poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski.

4 proporce

18. Łomżyński Pułk Logistyczny zatrudnia w sierpniu 2022 r. około 600 pracowników: ponad 440 żołnierzy i 130 cywilów w administracji i warsztatach remontowych przy Alei Legionów i w Białej Podlaskiej, gdzie stacjonuje batalion transportowy. W Katedrze w piątek rano bp Janusz Stepnowski dla żołnierzy i ich rodzin odprawił mszę. Mówił o satysfakcji z awansów i gwiazdek i o miłości w kochającej się rodzinie, gdzie czekają żona albo mąż i dzieci. Zdaniem biskupa, kariera nigdy nie da satysfakcji, co kochająca rodzina. W NATO trzeba mieć wykwalifikowaną armię z właściwą bronią. Biskup dziękował żołnierzom za to, że pilnują granic Polski, bezpieczeństwa i pokoju w Ojczyźnie.

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny otrzymał 4 proporce na znak samodzielności bojowej i odrębności oddziałów. Podczas apelu na Placu Niepodległości dostał je: dowódca Pułku płk. Paweł Gałązka i bataliony: zabezpieczenia, remontowego i transportowego. Gośćmi byli,  np.: płk Wiesław Wołoszko, reprezentujący dowódcę 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, do której należy 18. Pułk; wojewoda Bohdan Paszkowski i poseł Stefan Krajewski z PSL. Rozdano odznaczenia. Ciekawostkę stanowił oddział NATO z Cluj w Rumuni, stacjonujący w Bemowie Piskim. Pierwszy raz wręczono prawie 30 odznak 18. Pułku (niebieski krzyż maltański z żółtą obwódką i herbem Łomży). Odznakę nr 000 przekazano do Muzeum WP; nr 001 otrzymał płk Gałązka. Obdarowano odznaką znawców historii: prof. Krzysztofa Sychowicza z ANS Łomża i IPN Białystok, dr. Jerzy Jastrzębskiego, kolekcjonera Kazimierza Szczechurę i Józefa Babiela z TPZŁ. 

Bohaterom...

Na starym cmentarzu dowódca 18. Pułku oddał honory na symbolicznym grobie generała brygady Mariana Raganowicza (1892 - 1940), dowódcy 33 Pułku sprzed wojny. Odwiedził w głównej alei grób ppłk. Jerzego Sawy - Sawickiego (1886 - 1922), dowódcy od maja 1920 do listopada 1922 r., któremu żołnierze postawili z szacunku pomnik z orłem rozpościerającym skrzydła. Pułk wystawił warty honorowe, jak przy odnowionym z funduszy IPN grobie Majora Gwido Bursy (1897 - 1924). Pochodził spod Sanoka, wstąpił do Legionów jako 17-latek. 3-krotnie ranny, a za każdym razem po leczeniu wracał do walk. Zaniedbany grób odnalazł Gwidon Świątkowski: nadano mu imię, bo jego dziadkowie przyjaźnili się z Bursą, który od wiosny 1919 do jesieni 1924 r. był dowódcą kompanii i później III batalionu 33 Pułku Piechoty. Niestety, zabił go w grudniu 1924 r. niepoczytalny oficer... Razem z dowódcą 18. Pułku i odkrywcą grobu, odsłaniali nagrobek, pociągając za biało-czerwone wstążki: prezes TPZŁ Józef Babiel, starosta łomżyński Lech Szabłowski i Jacek Hryniewicki z IPN.

W Filharmonii w niedzielę wieczorem śpiewali: Edyta Krzemień i Damian Aleksander na koncercie pieśni wojskowych i patriotycznych przy licznej publiczności, śpiewającej także "Serce w plecaku". 

15. sierpnia

W poniedziałek na plac Jana Pawła II przybyły delegacje Miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego. Byli z kwiatami senator Marek Komorowski i poseł Lech A. Kołakowski, wiceprezydent Andrzej Stypułkowski, wojskowi, harcerze, politycy, społecznicy itd. W powadze składali biało-czerwone znaki pamięci. W Katedrze mszę z udziałem sztandaru, oficerów, żołnierzy i dowódcy 18. Pułku odprawił ks. Jan Sołowianiuk. Homilię głosił ks. Krzysztof Chodkowski. O Bitwie Warszawskiej mówił, że "zaważyła na duszy narodu. Potem była II wojna światowa, komunizm, wiele cierpień. Dzięki bohaterskiej wojnie 1920 nie wydarto z serc Polaków wiary. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy szli w pierwszym froncie, zginęli, oddali młode życie. Modlimy się za tych, którzy stoją na straży Niepodległej". Tysiące łomżyniaków, dorosłych, dzieci, młodzieży, bawiło się na pikniku18. Pułku „Wojsko na swojsko” w Parku Jana Pawła II. Częstowano grochówką, a strzelano z karabinków na wirtualne kule i łuków. Na parkingu stały kolejki do czołgu, wyrzutni rakietowej, wieży z uprzężą do wspinaczki. Na trawnikach odbyły się pokazy sprzętu armii, konkurencje sprawnościowe. WCR i WOT oraz 18. Pułk miały stoiska, przyjaźnie łączone z namiotami Miasta Łomża. O atrakcjach jak lody i watka cukrowa też warto wspomnieć, bo smakowały małym i dużym, żołnierzom i cywilom. 

Konsternację rodziców z dziećmi wywołała projekcja filmu "Wyklęty" o wydarzeniach po wojnie, w którym nagromadzono masę przemocy i wulgarnego słownictwa. Gigantyczne głośniki poniosły słowa na k... itp. po parku Świętego w Święto Wojska Polskiego. Inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej nie zdołała obronić kilkuletnich dzieci i starszych przed atakiem ordynarnych dialogów, więc oburzeni okrucieństwem scen i słów z 1945 r. rodzice uciekali z pobliża "przeklętego" ekranu.

Pamiątki 33. Pułku

W Łomży znajduje się  kilka symbolicznych znaków pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 102 lat: Aleja Legionów z koszarami 33 Pułku Piechoty i pamiątkową tablicą na ceglanym budynku, gdzie byli przetrzymywani legioniści; Aleja Józefa Piłsudskiego (poprzeczna do Legionów - z pomnikiem w pobliżu skrzyżowania z rozerwanym schronem bojowym); ul. Mariana Raganowicza (równoległa do Legionów, między Przykoszarową a Strzelniczą), który jest patronem 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, gdzie znajduje się na parterze Sala Tradycji z pamiątkami, zdjęciami, dokumentami. O bohaterach przypominają murale: na ścianie szczytowej bloku przy ul. Polowej Marszałek pędzi na rozbuchanym koniu, a przy Rządowej Marian Raganowicz z piechotą walczy z Armią Czerwoną.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę