Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Prace ekshumacyjne IPN - W Białymstoku odnaleziono szczątki kolejnych osób

Główne zdjęcie
fot. IPN

Szczątki kolejnych dziewiętnastu osób odnaleziono w czasie prac ekshumacyjnych, prowadzonych przez specjalistów IPN w Białymstoku. Prace mają związek ze śledztwem miejscowego oddziału Instytutu, dotyczącym zbrodni funkcjonariuszy miejscowego UB z lat 1944-54.

Pierwszy etap prac miał miejsce jesienią 2017 roku, po przeprowadzonych rok wcześniej sondażach archeologicznych na kilku sąsiednich posesjach (w tym prywatnych), w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego.
Sondaże te potwierdziły informacje z relacji świadków i dokumentów archiwalnych, m.in. raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o tym, że w tych miejscach krótko po wojnie, wiosną i latem 1946 roku, pochowano ofiary zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Historycy IPN zwracali uwagę, że w tym czasie były w tych miejscach okopy. I tam, czasem codziennie, czasem co kilka dni przyjeżdżał samochód, a osoby w mundurach zrzucały do dołów zwłoki, które przysypywano warstwą słomy, a potem piasku.
Jesienią odnaleziono tam szczątki 21 osób i drobne kości dwóch kolejnych. Obecnie trwa drugi etap tych prac; ze względu na wielkość terenu do przebadania już wiadomo, że potrzebny będzie kolejny - planowany jest na jesień. Do poniedziałkowego przedpołudnia odnaleziono tam szczątki 19 osób w trzech jamach grobowych. 
- Na dużym obszarze mamy szereg jam grobowych ze szczątkami wielu ludzi. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach kolejne doły się ujawnią (...). Wykluczamy możliwość, że są to zbrodnie niemieckie. Wszystko na to wskazuje, że są to zbrodnie komunistyczne od 1944 roku poczynając - powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, p.o. dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu, który w poniedziałek wizytował miejsce prac ekshumacyjnych w Białymstoku.
W jednym z dołów odkryto szczątki kilkunastu osób. Według specjalistów, widać ślady postrzałów w głowę. Są też widoczne skrawki ubrań i części obuwia, wśród rzeczy osobistych jest kilka medalików. Niektóre z ofiar miały związane ręce. - Bardzo wyraźnie widać, że dokonano na nich tutaj zbrodni - dodał Szwagrzyk.
W kolejnej jamie są szczątki pięciu osób, tu nie ma śladów po postrzałach stąd przypuszczenie, iż mogą być to ludzie, którzy np. zmarli w areszcie. Szczątki są odkrywane na niedużej głębokości, kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią.
- Nie da się tego wytłumaczyć. To po prostu fizycznie niemożliwe, żeby - prowadząc różnego rodzaju prace tutaj - nikt nie natrafił na szczątki na głębokości nie więcej, niż pół metra - dodał prof. Szwagrzyk.

Ekshumacje na terenie aresztu śledczego
W ramach kilku śledztw IPN w Białymstoku, dotyczących zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście, wcześniej prowadzone były ekshumacje m.in. na terenie tamtejszego aresztu śledczego.
W kilku etapach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2013-2015, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej. Szczątki pierwszych ofiar udało się już zidentyfikować w oparciu o badania DNA.
Szczątki kilku osób odnaleziono też w trakcie podobnych prac w budynku administracyjnym aresztu, gdzie - według przekazów historycznych - po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektóre ofiary zbrodni komunistycznych.
Podobne poszukiwania IPN przeprowadził również w Bielsku Podlaskim, na posesji gdzie mieścił się po wojnie Urząd Bezpieczeństwa w tym mieście.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę