Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘTY BENEDYKT I JEGO DZIEŁO

S. Stefania OSB nie, 08 czerwca 2008 14:26




„Był mąż, z łaski Bożej i z imienia Błogosławiony (Benedictus), którego życie przepełniała świętość. Od dzieciństwa miał serce dojrzałe i wyrastając daleko ponad swój wiek cnotami nie zaprzedał swej duszy żadnej rozkoszy” – tak zaczyna opowieść o patriarsze Zachodu święty papież Grzegorz Wielki, który spisał żywot ojca zachodniego monastycyzmu 50 lat po jego śmierci.


- Św. Benedykt z Nursji (480-547) - życiorys

- Benedykt XVI o św. Benedykcie- Audiencja generalna 9 kwietnia 2008

W załączniku:

- Błogosławiony mąż.

- O.Jan Bereza- W szkole św. Benedykta

- Orędzie Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 1500-lecia urodzin św. Benedykta

- Święty Grzegorz Wielki - Dialogi, II księga - Życie świętego Benedykta

Święta Scholastyka, dziewica, założycielka benedyktynek, siostra św. Benedykta

S. Stefania OSB pt, 24 lutego 2012 09:54

Św. Scholastyka uważana jest za matkę duchową rodzin wszystkich benedyktynek.

Święta nasza Matko Scholastyko, Mistrzynio prawdziwej Miłości, prowadź nas ku doskonałości.

Święta Scholastyka pochodziła z Nursji, małej osady włoskiej. Była bliźniaczką św. Benedykta. Na miejscu ich urodzenia stoi skromny kościół pw. św. Benedykta. W podziemiach kościoła pokazują część muru, który stanowił dom rodzinny św. Scholastyki i św. Benedykta- siostry i brata. Napis w czterech językach głosi: ,, W kościele podziemnym były zachowane szczątki domu, w którym w roku 480 urodzili się święci-bliźniacy: św. Benedykt i sw. Scholastyka. Święty Benedykt , założyciel życia zakonnego na Zachodzie i Patron Europy, tutaj spędził swą młodość”. Napis jest współczesny, gdyż dopiero papież Paweł VI ogłosił św. Benedykta patronem Europy. Scholastyka była niewątpliwie od dziecka pod urokiem św. Benedykta. Towarzyszyła też mu w jego podróżach i naśladowała jego tryb życia, poświęcony Panu Bogu. Kiedy św. Benedykt założył pierwszy klasztor w Subiaco, ona poniżej założyła podobny klasztor dla niewiast. Do dnia dzisiejszego istnieją tam dwa klasztory na wzgórzach w pobliżu Subiaco: w Plombariola - żeński klasztor św. Scholastyki i męski klasztor św. Benedykta. Można także oglądać grotę, gdzie się spotykali na świętych rozmowach. Podobnie działo się na Monte Cassino. Kaplica , wystawiona na przypuszczalnym miejscu ich spotkań , to przypomina .

RYS HISTORYCZNY OPACTWA ŁOMŻYŃSKIEGO

S. Stefania OSB pon, 17 listopada 2008 15:34


Pierwszy Klasztor Panien Benedyktynek w Łomży został wybudowany w latach 1622 – 1628 przy kościele Świętych Rozesłańców na Popowej Górze, gdzie obecnie stoi Kościół i Klasztor Ojców Kapucynów. Fundatorem był Adam Kossobudzki, wojewoda mazowiecki, Starosta łomżyński i wiski, który razem z Zofią Dulską - Ksienią Toruńską przygotował tę fundację. Pierwsze 9 Benedyktynek przybyły z Torunia i osiedliły się 12 czerwca 1628 r. w nowo wybudowanym klasztorze.

PRZEŁOŻONE KLASZTORU ŁOMŻYŃSKIEGO

S. Stefania OSB cz, 08 stycznia 2009 11:34




LATA 1 6 2 8 - 2 0 0 9

ŁOMŻA 400 - STANIĄTKI 800

S. Stefania OSB nie, 05 lipca 2009 18:18

SIOSTRZANE KLASZTORY

Siostra Alojza Piesiewicz OSB, mniszka Opactwa p/w Przenajświętszej Trójcy w Łomży (ksieni: 1965-1971), w latach 1963 - 1965 pełniła urząd ksieni w Opactwie p/w św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach k/Krakowa

KALENDARIUM

S. Stefania OSB śr, 11 sierpnia 2010 12:38

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W HISTORII NASZEGO OPACTWA

1962 r.

18 listopada

Uroczystej konsekracji dnia 18 listopada 1962 r. dokonał ks. biskup Czesław Falkowski. W 1976 r. kościół odmalowano wewnątrz i zewnątrz, ułożono także nową polichromię.

« · 1 · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę