Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Maturę w Podlaskiem zdało 7100 osób spośród 8713

Główne zdjęcie
Aula im. braci Ludwika i Adama Mierosławskich w I LO w Łomży

Po dwóch miesiącach od matur pisemnych absolwenci liceów i techników, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice mogą poznać wyniki egzaminów maturalnych. Z województwa podlaskiego w egzaminach z przedmiotów obowiązkowych wzięło udział 8 713 absolwentek i absolwentów szkół średnich, w tym 5 558 z liceów i 3 155 z techników. W tym roku nie było jednego przedmiotu obowiązkowego do wyboru, ze względu na naukę online w okresie nasilania fal pandemii koronawirusa. Licealiści w Podlaskiem dużo lepiej poradzili sobie na początku maja: 86% zdało matury pisemne - 4781 osób, gdy z techników tylko 73,5% - 2319 absolwentów. Co dziesiątego z maturzystów czeka poprawka.

Wyniki maturzystek i maturzystów z województwa podlaskiego są wyraźnie wyższe niż w Polsce, gdzie w liceach egzaminy zdało 81% nastolatków (czyli co piąty nie zdał), natomiast  w technikach zaledwie 64% (nie zdało czterech na 10 zdających). W Podlaskiem 24. sierpnia będzie mogło się poprawiać z 1 przedmiotu 545 licealistów (9,8%, czyli co dziesiąty), zaś 612 w technikach (19,4%, czyli co piąty maturzysta z tytułem zawodowym). W województwie podlaskim zdający osiągali (statystycznie) najwięcej sukcesów z polskiego - 94%, angielskiego - 93% i matematyki - 88%. W liceach wyglądało to statystycznie trochę inaczej: angielski zdało 96%, polski 95%, matematykę 90%. Technika znowu wypadły słabiej: polski zdało 92%, angielski 89%, zaś matematykę - 84%.  

Aż cztery matury niezdane w I LO
- Pojawiają się obiegowe informacje, że tegoroczne matury były łatwiejsze, ale nie sądzę, żeby tak było faktycznie, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że uczniowie do matur w roku szkolnym 2020 / 2021 praktycznie cały rok przygotowywali się poza szkołą - komentuje dyrektor Jerzy Łuba z I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. 
W I LO przystępowało do egzaminów po długim weekendzie majowym 181 absolwentów. Pan dyrektor zauważył bardzo dużo wyników z wysokimi  notami. Niestety, 2 osoby nie poradziły sobie z języka polskiego, 1 z matematyki, 1 z angielskiego. Te niepowodzenia dotyczą uczniów, którzy nie mieli wcześniej problemów z nauką, więc jednym z powodów mogły być różne komplikacje, wynikające z ograniczeń i stresów, wywołanych pandemią i nauczaniem w Sieci. Oprócz angielskiego, w "Pierwszym" kilku uczniów zdawało z powodzeniem rozszerzenia z innego języka nowożytnego: po 1 osobie z hiszpańskiego, rosyjskiego, niemieckiego. Jak na wysoki poziom nauczania i standardy Tej Szkoły, to wyjątkowa sytuacja w ostatnich latach, żeby aż cztery matury były niezdane - zdarzały się jedna czy dwie.
Do majowej matury pisemnej w Łomży zgłoszono 1 227 tegorocznych absolwentów: 825 z liceów oraz 402 z techników. Oprócz nich, po raz kolejny zdawać maturę przystąpiło 424-maturzystów z lat poprzednich: 319 wcześniejszych licealistów oraz 105 techników. 

Bez obowiązku zdawania przedmiotów dodatkowych
Tegoroczni absolwenci szkół średnich obowiązkowo zdawali egzaminy maturalne pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, jakim w zdecydowanej większości był język angielski. W tym roku nie organizowano matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych w części ustnej, na mocy decyzji Ministra Edukacji Narodowej z 20. marca 2020 r. Przyczyną okazały się "czasowe ograniczenie funkcjonowania" placówek oraz przeciwdziałanie i zwalczanie Covid-19. Jednak - mimo braku obowiązku z perspektywy ministra - uczniowie chcieli zdawać po jednym albo i po kilka przedmiotów dodatkowych po to, ażeby mieć dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia przez uczelnie wyższe. Na rozszerzenia z przedmiotów obowiązkowych zdecydował się, mniej więcej, co czwarty licealista - z polskiego i matematyki, a z angielskiego dużo ponad połowę. W technikach na rozszerzony język polski wybrał się nawet nie co 10. maturzysta, co zrozumiałe, skoro to szkoły techniczne; na matematykę - co czwarty, natomiast na angielski - prawie połowa. 

Mirosław R. Derewońko 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę