Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nowe zasady w KRUS

Za pół roku mają zacząć obowiązywać nowe zasady ubezpieczeń społecznych w rolnictwie. Będą one dotyczyły zarówno "typowych rolników" jak i osób zatrudnionych w tak zwanych działach specjalnych. Zapowiadane zmiany mają być na tyle głębokie, że określane są powszechnie jako reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.


 
 

 



Sprawa KRUS jest podnoszona już od momentu powstania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W 1990 roku. Jej konieczność szczególnie mocno deklarowały partie polityczne, jednak jedynie w programach, przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Po wyborach, kolejne ekipy rządowe, reformę odkładały. Powód takiego zachowania był zawsze taki sam. Reforma zakładała podniesienie składek, a wiadomo, że więcej płacić nikt nie lubi. W efekcie reforma mogła oznaczać utratę poparcia w kolejnych wyborach, rzeszy ubezpieczonych w KRUS i ich rodzin.

Obecnie rządząca koalicja PO-PSL, mimo różnic co do sposobu i głębokości zmian, jest zdecydowana dotrzymać przedwyborczych obietnic i KRUS jednak zreformować.

Założenia podstawowe w KRUS-ie to zróżnicowanie wysokości składek oraz uszczelnienie systemu. I o ile ten drugi element zmian nie wzbudza kontrowersji, to pierwszy wcale nie będzie prosty w realizacji.

Co powinno decydować o wysokości składki by planowana reforma nie musiała być niebawem reformowana! Ministerstwo rolnictwa, odpowiedzialne za przeprowadzenie zmian postanowiło, że obowiązywało będzie kryterium hektara przeliczeniowego. A podstawowa składka w przedziale od 1 do 50 hektarów będzie wynosiła 10% najniższej emerytury, czyli ponad 69 złotych miesięcznie. Najwięcej, bo 305 złotych zapłacą posiadacze ponad 300 hektarów. Wyższe składki w każdym przedziale będą płacili również rolnicy dwuzawodowy, którzy uzyskają możliwość ubezpieczania się w KRUS.

W studiu będziemy rozmawiali o szczegółach planowania zmian. Bo jak zwykle z nimi wiąże się najwięcej wątpliwości i kontrowersji. Podstawowa – to co to jest przeliczeniowy hektar. I na przykład ile takich hektarów zostanie „przydzielonych” rybakowi łodziowemu, którzy nie ma ani jednego hektara ziemi?!

Zaproszeni goście:
Marian Zalewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi
Henryk Kowalczyk, były wiceminister rolnictwa, poseł PiS
Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor IERiGŻ

 

 

W ostatnich kilku latach, nasz kraj nawiedzają przymrozki, susze, trąby powietrzne i gradobicia. O tych zjawiskach mówi się dziś coraz częściej jako o anomaliach pogodowych, które przyczyniają się do znacznych strat i zniszczeń. Zabezpieczyć się przed nimi trudno, jednak gdy już się zdarzą, u kogo szukać pomocy w zmniejszeniu poniesionych strat.

W miniony piątek po raz kolejny w tym roku nawiedziły Polskę burze z silnymi wiatrami. Wyrządziły one ogromne straty. Tylko w ubiegłym tygodniu wichury i trąby powietrzne zniszczyły około 900 gospodarstw i domów w całym kraju. Największe straty poniosła Opolszczyzna, Śląsk, Podlasie i w centralna Polska. Mieszkańcy często pozostali bez dachu nad głową i stracili dorobek całego życia. W bardzo trudnej sytuacji znalało się wielu rolników. Stracili nie tylko domy lecz również maszyny. Teraz zakup nowego sprzętu jest praktycznie nie możliwy. W nico lepszej sytuacji są Ci, którzy mieli ubezpieczone domostwa. Dostaną odszkodowania. Jednak jak zapewnił Premier Donald Tusk, wszyscy mogą liczyć na pełne odszkodowania nawet Ci, którzy nie byli ubezpieczeni.

Rząd na razie przeznaczył na naprawę szkód 25 milionów złotych z rezerwy budżetowej. Z czego 11 milionów dostanie województwo opolskie, 10,5 mln śląskie, 3,5 mln łódzkie i 1 mln podlaskie. O wysokości wypłat będą decydować szacunki inspektorów budowlanych, a ostateczną decyzję podejmie wojewoda. Procedury wypłat mają zostać maksymalnie uproszczone. Dodatkowo 5 miln przeznaczono na zapomogi dla ludzi, którzy stracili majątek. Te pieniądze wypłacane są już od poniedziałku. Łączna suma wszystkich wypłacanych odszkodowań ma się zamknąć w kwocie 50 milionów złotych.

Goście w studiu:
Wiktor Szmulewicz - Prezes Izby Rolniczej
Ryszard Wilczyński - Wojewoda Opolski
Piotr Narloch - Polska Izba Ubezpieczeń

Zapraszamy w niedzielę o 11.25 do TVP 1.

 

agro

  WIĘCEJ W DZIALE  
PROW-em w przemysł 22.08.2008
 
Blokada w Warce 21.08.2008
 
Pomoc znana 21.08.2008
 
Dobre zbiory - niskie ceny 21.08.2008
 
Jednak protesty 20.08.2008
 
Nadchodzi pomoc 20.08.2008
 
Rentowne renty 20.08.2008
 
Co z podatkiem? 19.08.2008
 
Oszukani 19.08.2008
 
Czy eksport ruszy? 19.08.2008
 
 
TAK JAK W UNII
 
 
 
     
   
     
Limity w mleku
 
Biomasa w Europie
 
Izby rolnicze
 
 
DLA DZIAŁKOWCÓW
 
 
 
     
   
     
Kalendarz biodynamiczny - sierpień 2008
 
Druga połowa lata
 
Ściółkowanie
 
 
 
CENY I KOMENTARZE
 
 
    Wieprzowina 22.08.08.  
    Kukurydza 22.08.08.  
    Rzepak 21.08.08.  
    Zboże i tuczniki 21.08.08.  
    Śruta i otręby 20.08.08.  
    Owoce 20.08.08.  
 
 
PORADNIK
 
 
    "Smaki polskie" - na lato  
    "Smaki polskie" - cz. 3  
    "Smaki polskie" - cz. 2  
    "Smaki polskie" - cz. 1  
 
Wojciech Dzierzgowski
so, 23 sierpnia 2008 17:46
Data ostatniej edycji: so, 23 sierpnia 2008 17:50:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę