Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Matura zaczęła się od hipnozy..., ale polski nie był trudny

- Egzamin z polskiego nie był trudny, raczej przyjemny – ocenia Hubert Ćmielewski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, po zakończeniu pisemnego egzaminu maturalnego. - Komisja poprosiła mnie jako ostatniego wychodzącego z sali o przeliczenie kwestionariuszy maturalnych i podpisanie, że wszystkie trafiły do specjalnej, trwale zaklejanej torby. Kolega i koleżanki Huberta mają podobne odczucie: to nie był trudny egzamin. W Łomży zdawało go prawie 1800 maturzystów.

Maturzyści mieli w kwestionariuszu podany artykuł naukowy na temat hipnozy jako pomostu do podświadomości. Ich zadaniem było odpowiedzieć na kilkanaście pytań do tekstu oraz napisać pracę pisemną na jeden z dwóch tematów do wyboru: przedstawić stosunek Bylicy do córek na podstawie powieści “Chłopi” Władysława Reymonta lub porównać Telimenę z Zosią, bohaterki epopei “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. 
Jak twierdzi Jolanta Gołaszewska, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, statystyczny łomżyński maturzysta, który dziś o godz. 9 przystąpił do pisania egzaminu z polskiego, już myśli o jutrzejszym pisemnym z języka angielskiego, bo aż 80 procent młodzieży decyduje się na angielski (na rosyjski – 14 proc., a na niemiecki – zaledwie 5 proc.). W środę niektórych czeka pisemny z wiedzy o społeczeństwie, który to przedmiot wybrała blisko jedna czwarta zdających, zaś w piątek – z geografii (35 proc. zdających).
Ponad jedna czwarta maturzystów zadeklarowała także zdawanie egzaminów obowiązkowych na poziomie rozszerzonym. Kierowali się zazwyczaj wysokimi wymogami uczelni wyższej, jak np. Akademia Medyczna, stąd np. ponad 70 procent wybierających chemię.
Około 30 procent maturzystów zadeklarowało zdawanie przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego, a mogło dwa, trzy lub cztery. Oprócz geografii, WOS-u i chemii, dużą,  kilkunastoprocentową popularnością cieszą się biologia i matematyka.  
Najwięcej uczniów z województwa podlaskiego przystąpi po raz pierwszy do matury w Białymstoku – 5 338, w Łomży – 1 783 i w Suwałkach – 1 413. W powiecie łomżyńskim nad arkuszami egzaminacyjnymi pochyli się 81 uczniów, a w powiatach z miastami: wysokomazowieckim – 756, grajewskim – 497, zambrowskim – 450, kolneńskim – 365. W Podlaskiem ponad 60 proc. maturzystów to absolwenci liceów ogólnokształcących, ok. 27 proc. - techników i ok. 8 proc. - liceów profilowanych. Tegoroczni maturzyści są absolwentami 293 szkół ponadgimnazjalnych w województwie. Matury pisemne w zależności od przedmiotu potrwają do 21 maja, a ustne do 29 maja.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę